První část vánočního speciálu Knižních novinek je tady! Během dnešní epizody se společně podíváme na výběr těch nejlepších knih, které během roku 2021 vyšly v Česku a na Slovensku. Zajímavých titulů se na trhu objevilo opravdu mnoho, takže se nezdržujme úvodem, a pojďme se společně ponořit do světa těch nejlepších literárních počinů letošního roku. 

ČESKÁ A SLOVENSKÁ LITERATURA

0 TU

Jakub Hussar – Argo

Český režisér a producent Jakub Hussar letos dokázal, že i v současném Česku může vzniknout opravdu světové sci-fi. Dvousvazkový román s neobvyklým názvem 0 Tu představuje science fiction tak, jak ho téměř neznáte – jako historický dokument a zároveň deník jedné z nejslavnějších postav vesmíru Coraabia, který se v minulosti dočkal nejen filmů, ale i karetní videohry. Strastiplná cesta civilizace Talů na odlehlý skládkosvět Coraab vás ihned chytne a jen tak nepustí. Napínavý a zajímavý příběh, autorův osobitý styl vyprávění, logický vývoj postav, dechberoucí svět, vymyšlený jazyk a také jedinečný industriální soundtrack, který skvěle dokresluje hutnou atmosféru. To vše 0 Tu nabízí, a proto si zaslouží být v našem výběru nejlepších knih roku 2021.

„Historický životopis pojednávající o strastiplné cestě kultury Talů na odlehlý skládkosvět Coraab a jeho následné kolonizaci. Ústřední postavou knihy je ctihodná Tal Kusa-Gammah, první z dlouhé linie coraabských Pánů Těžby, která se na sklonku života svěřuje čtenáři se svým pohnutým osudem. Díky jejímu autentickému svědectví dnes můžeme nahlédnout na události počátku coraabského letopočtu očima ženy, která se svými odvážnými činy navždy zapsala do historie.“

KRÁSKY A VETŘELCI

Antologie – Epocha

Povídkové sbírky od více autorů to mají celkem těžké. Skoro žádná totiž čtenáři nezaručí, že všechny obsažené povídky budou fakt skvělé a velmi často se stává, že vás některé příběhy budou doslova nudit. Toto tvrzení se však téměř netýká sbírky Krásky a vetřelci od editorů Františka Kotlety a Michaely Merglové. Skoro všechny obsažené povídky jsou totiž opravdu dobré. Hlavním důvodem je totiž sexuální tematika, které se naši autoři opravdu neštítí. A že je té sexuální tematiky opravdu hodně. Krásky a vetřelci nabízí opravdu různorodé příběhy z žánrů sci-fi, fantasy i horor od takových velikánů české fantastiky, jako jsou František Kotleta, Kristýna Sněgoňová, Michaela Merglová, Dalibor Vácha, Petr Heteša a další. Je libo příběh o majiteli opravdu zvrhlého bordelu, který se snaží odvrátit osud? Není problém. A co třeba historka o krvavém orkovi, jehož úkolem je porazit armádu spermií? I takovou šílenost v Kráskách a vetřelcích naleznete. Anebo další dobrodružství okultního detektiva Tomáše Koska? To v nové antologii také je. Krásky a vetřelci jsou prostě velmi neobvyklou povídkovou sbírkou, jež vás zaručeně pobaví. A navíc poznáte i nové autory.

„Ať je to cokoliv, v téhle knize to nenajdete. Na rozdíl od mimozemšťanů a Čechů. A Češek. A bojů mezi nimi. Tedy mimozemšťany a Čechy. A Češkami. Jak to dopadne, je jasné: Jsme přece Češi. Nevzdáme se. A pokud, bude přitom alespoň sranda. A taky hromada sexu. Nová antologie tuzemské fantastiky přináší to nejlepší, co se o střetu mezi mimozemšťany a lidmi dá napsat. S nádechem zlatého věku světové sci-fi a poctivou dávkou české a slovenské neomalenosti a schopnosti přijít s příběhy, při kterých se budete smát, bát, bavit i červenat. Čekají vás ostřílení autoři, krásky, krasavci, emzáci i hnusáci a jako bonus komiks o holkách z bombardéru, nacistech a létajících talířích. Do antologie přispěli: Alžběta Bílková, Roman Bureš, Dan Černý, Martin Fajkus, Oskar Fuchs, Petr Heteša, Peter Jelínek, Jan Kotouč, František Kotleta, Vilém Koubek, Lucie Lukačovičová, Michaela Merglová, Martin Paytok, Judith Random, Kristýna Sněgoňová, Dalibor Vácha, Sára Vůchová, Ivo Železný.“

SLEPÝ ŽIVOT

H. J. Bornemisza – Elist

Jakub Hussar zazářil v žánru sci-fi, začínající slovenská autorka H. J. Bornemisza zase v žánru fantasy. Její debutový román Slepý život z plánované série Večná lož sice vyšel minulý rok, a autorka během minulého týdne dokonce vydala pokračování Nemé prežívanie, ale ani to nám nezabránilo tuto knihu zařadit do našeho výběru. Slepý život byl totiž vydaný přibližně v půlce minulého listopadu/novembra a my jsme se k němu dostali až během roku 2021. Tudíž nebyl zařazen ani do vyhlášení Zlatý fix 2020, kde by bezpochyby zazářil. A tak jsme se rozhodli román zařadit tento rok. Slepý život je velmi temné fantasy, které v Česku a na Slovensku nemá obdoby. Kniha nabízí excelentní příběh o fantaskních tvorech a rasách, kteří tajně vládnou lidskému pokolení, zajímavé vyprávění z pohledu několika postav, jež nejsou ani hodné ani zlé, a temný, krvavý a propracovaný svět s vlastní historií. Pokud vám chybí nějaké další příběhy Andrzeje Sapkwoského ze světa Zaklínače, Slepý život vaši touhu rozhodně uspokojí. A taktéž se nebojte toho, že je kniha pouze ve slovenštině. Sám jsem Čech a po několika stránkách jsem cizí jazyk přestal vnímat. Tento román prostě stojí za to!

„Ako prežiť vo svete, v ktorom dobro a zlo vedú nikdy sa nekončiacu vojnu? Ľudia boli oslepení clonou, akýmsi závojom, ktorý drží ich mysle v blaženej predstave o pánoch tvorstva. No niekde tam za ňou, za falošnou maskou mieru, existujú bytosti z mýtov aj nočných môr. Bytosti temné a desivé, ale i plné svetla, ktoré v skutočnosti držia nitky celého diania. A čo ak sa tento boj neodohráva len vo svete, ale i v človeku samotnom? Ustavičné doťahovanie nádeje a beznádeje, sebeckosti a ohľaduplnosti, toho, čo je správne a toho, čo je zlé. Kto nakloní misky váh na tú správnu stranu? Kto bude mať odvahu pozrieť sa do tváre svojim démonom a stať sa tou najhoršou verziou seba samého? Bude to na konci hrdina alebo znetvor? A možno oboje zároveň.“

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČESKÉ A SLOVENSKÉ KNIHY

  • Druhá šance – neobvyklý postapokalyptický román začínajícího autora Adama Pýchy
  • Země v troskách – pokračování postapokalyptické série Města od Kristýny Sněgoňové
  • Černokňažník – první část souhrnného vydání skvělé fantasy série Juraje Červenáka

ZAHRANIČNÍ LITERATURA

SPASITEL

Andy Weir – Laser

Americký spisovatel Andy Weir v roce 2015 dokázal, že je špičkou současné světové sci-fi tvorby. A teď, v roce 2021, šest let po dokonalém Marťanovi, svoje umění předvedl znovu románem Spasitel. Stejně jako v Marťanovi, i v novém románu Spasitel jsou čtenáři svědky napínavého dobrodružství bezbranného astronauta, jenž se nachází daleko od Země. Ryland Grace ale na rozdíl od protagonisty debutového románu neví téměř nic. Probudí se jako jediný přeživší na vesmírné lodi. Jediné, co si pamatuje, že je hodně daleko od domova, a že spal velmi dlouho. Bude si však muset velmi rychle vzpomenout. Na jeho bedrech totiž leží záchrana světa. Román Spasitel je opravdu originální, dobrodružná jízda plná napětí, vědeckých poznatků, ale také humoru. Jestliže máte rádi Marťana, knihu Spasitel si určitě musíte přečíst. A pokud se vám nechce číst, můžete si počkat na film. Mediální společnost MGM totiž koupila filmová práva ještě před samotným vydáním.

„Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...“

PIRANESI

Susanna Clarke – Argo

Jonathan Strange & pan Norrell, nejznámější, ale také debutový román Susanny Clarke, britské spisovatelky, jež rozhodně nepíše na kvantitu, ale na kvalitu. Čeští fanoušci si totiž naposledy mohli vychutnat povídkovou sbírku Dámy z Grace Adieu a jiné povídky z roku 2009. Letos se však Clarke vrátila s dalším příběhem, s fantasy jednohubkou Piranesi. Kniha čtenářům nabízí jedinečný, fiktivní příběh o Piranesim, reálném italském malíři z osmnáctého století. Příběh knihy se velmi těžko popisuje, ale můžeme vám slíbit, že prostřednictvím toho krátkého, komorního románu, získáte opravdu mnoho různých podnětů. Piranesi není pro každého, ale pokud vás chytí, rozhodně koupě nebudete litovat.

„Piranesi vždycky žil v Domě. Ten má stovky, ne-li tisíce místností a chodeb, v nichž je uvězněný oceán. Vodní labyrint. Piranesi se čas od času vídá se svým přítelem, Tím Druhým, jenž Piranesiho potřebuje pro vědecký výzkum Velkých a Tajných Vědomostí. Piranesi si své poznatky zaznamenává do deníku. Pak se začnou objevovat vzkazy; ne vše je takové, jak se zdá. A když vyjdou na světlo důkazy o existenci dalšího člověka a možná i jiného světa mimo zdi Domu, Piranesi začne rozplétat pavučinu lží – i když je pravda všechno, jen ne příjemná.“

POČÍTÁNÍ HVĚZD

Mary Robinette Kowal – Fobos

Příběhy z alternativní historie prostě čtenáře přitahují, ale nemusí být vždy dobré. To však není případ nového románu Počítání hvězd americké spisovatelky Mary Robinette Kowal, předsedkyně Americké asociace sci-fi autorů a držitelky ocenění Hugo i Nebula. Příběh úvodního dílu série První astronautka začíná v roce 1952 pádem obrovského meteoritu na Zemi, který postupně zničí atmosféru celé planety. Nepříjemná katastrofa tak urychlí vývoj vesmírného programu USA. Čtenář sleduje vyprávění z pohledu geniální matematičky Elmy York, která se chce stát astronautkou. Jelikož ale žije v segregované společnosti 50. let, má celkem problém. Kniha tak neřeší jen konspirační teorie, vědu, vesmír a astronomii, ale také třeba práva žen. Počítání hvězd je prostě komplexní a skvělý sci-fi román. A pokud vám ani tyto slova nestačí, pusťte si naší recenzi, kterou pro vás připravil Killer.

„V roce 1952 dopadne na Zemi obří meteorit a zničí celé východní pobřeží Spojených států. Kvůli následné změně klimatu se naše planeta stane brzy neobyvatelnou a lidstvo má jedinou šanci na přežití. Musí se urychleně pokusit o kolonizaci vesmíru. Vznikne mezinárodní koalice, jejímž cílem je osídlit nejprve Měsíc a následně Mars. Matematička Elma Yorková na projektu spolupracuje jako výpočtářka, ale sní o tom, že se stane astronautkou. V cestě jí však nestojí jen technické obtíže, ale především předsudky většinové společnosti tehdejší doby, bránící ženám účastnit se letů do vesmíru. Jako bývalá armádní pilotka se s tím nehodlá smířit. Jak by lidé v padesátých letech reagovali na takovou katastrofu a následnou akutní hrozbu změny klimatu? Jak bude probíhat pokus o záchranu lidstva v době, kdy je rasismus a sexismus společenskou normou? Příběh alternativní historie se nezabývá jen technickou stránkou dobývání vesmíru, ale především společenskými problémy, kterým lidstvo čelí i tváří v tvář nevyhnutelné záhubě.“

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ZAHRANIČNÍ KNIHY

DOPORUČENÍ DALŠÍCH ČLENŮ REDAKCE

Velmi dobrých knih vyšlo během roku 2021 takové množství, že kdybych je chtěl přečíst všechny, musel by mít každý den 48 hodin. Právě z tohoto důvodu jsem si povolal i další členy redakce, kteří si pro vás připravili svá doporučení s osobními dodatky.

STAR WARS: VRCHOLNÁ REPUBLIKA: SVĚTLO RYTÍŘŮ JEDI - MARTIN CVRČEK (CVRNDA)

Charles Soule – Egmont

Světlo rytířů Jedi lze snadno doporučit každému příznivci ságy Star Wars, protože se jedná o vstupní bod do dosud nepříliš probádané éry Vrcholné Republiky. Kniha tedy nevyžaduje tolik předběžných znalostí, protože do značné míry začíná s čistým štítem. V každém případě jde o strhující knihu, která nabízí místy překvapivě temné čtení, v němž nechybí dobře popsaná akce, množství sympatických hlavních postav i netypických nepřátel. Také samotné zasazení do Vrcholné Republiky nabízí prvky, které jinde nejsou tak úplně k vidění. Na poli Star Wars knih pro dospělé se může Světlo rytířů Jedi rozhodně řadit mezi velmi zábavný a poctivě napsaný nadprůměr.

„Dlouho před Prvním řádem, před Impériem, před klonovými válkami je Republika na svém vrcholu a Jediové osvětlují novou cestu pro celou galaxii. Za hranicemi Republiky však roste smrtelné nebezpečí. Hrozba se skrývá v temnotě, daleko od světla, a živí v sobě tajemství, které dokáže zasít strach i do srdcí Jediů.“

POTÍŽE S MÍREM – ONDŘEJ ŠRÁMEK (RHAEGAR)

Joe Abercrombie – Polaris

V dnešní hektické době je těžké si najít čas na knihu, a to i přes to, že jako mnozí z vás patřím k menšině, jež čtení zbožňuje. Když už se však nějaký ten čas najde, tak skončím u dohánění restů a pár let staré knihy jsou pro mě stále žhavou novinkou. Neplatí to však u několika mých oblíbenců. Jedním z nich je Joe Abercrombie. Každou jeho novou knihu musím mít přečtenou téměř okamžitě po českém vydání. Tento britský autor přichází s cynickým realismem a v jeho fantastice se neobjevuje mnoho nadpřirozených prvků. O to však větší mají dopad, když přijdou na řadu. Tahounem všech jeho knih jsou mnohovrstevnaté, psychologicky prokreslené postavy, jejichž motivy formují děj. Jeho grim dark příběhy tak bilancují někdy na pomezí Her o trůny a hrdinských fantasy. A proč vlastně mluvím tak obecně? Je to jednoduché, Potíže s mírem jsou druhým dílem v trilogii. Popisováním děje bych se nevyhnul spoilerování. Doporučení prostředního dílu je tak trochu ošidné, ale nemohu si dovolit vás o něj ochudit. Intriky, souboje, romance, hrdinství. To všechno je v tomhle nesmlouvavém světě, který vstupuje do průmyslové revoluce, obsaženo. A ještě mnohem více. Abercrombie je prostě jedním z mála lidí, kteří udávají tempo dospělé fantastice.

„Savine dan Glokta, kdysi nejmocnější investorka v Adově, zjišťuje, že její plány, bohatství i reputace jsou v troskách. Pořád ale má svoje ambice a nedovolí, aby jí v jejich naplňování cokoliv stálo v cestě. Pro hrdiny jako je Leo dan Brock a Soumrak Zběsilec, šťastné, jen když mohou tasit meč, je mír utrpení, které by mělo skončit tak rychle, jak je to jen možné. Nejprve je ale třeba rozdmýchat křivdy, získat moc a shromáždit spojence – a Rikke musí ovládnout moc dlouhého oka dřív, než ji zabije. Nepokoje narůstají v každé společenské vrstvě. Bořiči se stále plíží ve stínech a kují pikle, jak osvobodit obyčejné lidi od okovů poroby, zatímco aristokraté se mezi sebou hašteří kvůli výhodám pro sebe. Orso se snaží najít bezpečnou cestu tím labyrintem nožů, kterým politika je, ale jeho dluhy a nepřátelé se jen násobí. Staré způsoby mizí v propadlišti dějin a staří vůdcové s nimi, ale ti, kdo se chápou otěží moci, nenacházejí žádné spojence, žádné přátele a určitě ne věčný mír.“

První část speciálních Knižních novinek je u konce. Jak sami můžete vidět, námi doporučených knih je opravdu mnoho, ale stejně jsme nemohli obsáhnout úplně všechny. Nebojte se nám tedy do komentářů napsat, které knihy z tohoto roku jste četli vy, a které byste ostatním rádi doporučili. A nezapomeňte. V další speciální epizodě se podíváme na nejlepší komiksy roku 2021.