Jak hodnotíme?

Ještě, než se rozhodnete nám posílat hate o tom, jak špatně hodnotíme anebo jsme přehnaně kritičtí. Zkuste prolétnout tuto stránku. Třeba dám Vám dá větší rozhled o tom, co je pro nás při recenzování filmů, seriálů, knih i komiksů důležité.

Náš cíl

Když jsme zakládali projekt INDIAN, zakládali jsem ho především, protože jsme se nemohli kreativně a novinářsky vyžít na jiných herních serverech či projektech. INDIAN měl být pro nás osvobozením. Dělat obsah zbytečně nezkrácený nebo naopak nenatahovaný. Byl to pro nás a stále je únik od nástupu digitálního zrychlení: recenzovat co nejvíce her, za co nejkratší čas, vlepit tomu pár screenshotů a jít na další. To dělat nechceme. K projektu NerdFix přistupujeme stejně. Proto nám trvá zrecenzovat filmy či některé seriály či jiné produkty někdy i několik týdnů od jejich vydání.

Ke všem produkcím či obsahu přistupujeme nejen jako fanoušci, ale především jako profesionálové v multimediálním businessu. Jádro redakce má za sebou přes 14 let aktivní žurnalistické činnosti.

Ne všichni v NerdFixu sdílí stejné profesionální pozadí, ale mohou být součástí stabilního zázemí.

Recenze jsou už od podstaty subjektivním dílem. Jsou vytvořené individuálními názory, takže v celkovém důsledku se může stát, nebo spíše se určitě stane, že názor recenzenta nebude stejný, jako ten váš. Nicméně naším cílem je hodnotit každé dílo co nejpřesněji dokážeme, nechceme vás přesvědčovat o tom, že daný produkt/dílo za vaší pozornost opravdu stojí nebo ne. Pokud se nám něco nelíbí, pocity musíme vysvětlit. Naše recenze nejsou tvořené na spekulacích. Nehodnotíme, co všechno bylo slíbeno před vydáním – ale hodnotíme finální dílo a co v něm je.

Většinu času máme možnost získat v rámci PR spolupráce od společností recenzentské kopie či přístup k promítání filmů ještě před jejich vydáním. To nám umožňuje získat dostatečný předstih pro přípravu adekvátního názoru a obsahu. Je důležité ale pochopit, že recenze se v žádném případě nedotýkají PR spolupráce na úrovni reklamy. Redakce NerdFixu je absolutně izolována od sponzorských dohod, reklam či product placementu. Pokud by existovala možnost střetu zájmu, v takovém případě spolupráci neděláme nebo se uchýlíme k externí spolupráci s někým, kdo nemůže být ovlivněn.

Naše měřítko pro filmy

Udáváme známky od 0 do 10. Pojďme si vysvětlt, co se pod čísly skrývá, doporučujeme si pořádně přečíst popis:

10 / 10 – Síň slávy

Od scénáře až po detaily v postprodukci, tenhle film má všechno přesně tak, já by to mělo být. Příběh, kamera, režie, střihová skladba, hudba a ozvučení, herecké výkony, nebo speciální efekty, to všechno je v tomhle filmu na úrovni.

9 / 10 – Excelentní film

Až na dvě, tři chybičky poskytuje snímek téměř dokonalý filmový zážitek. Od začátku až do konce jde o kvalitní práci, kterou si v kině rozhodně užijete.

8 / 10 – Výborný film

Dobrá, není to mistrovský kousek, pořád ale jde o kvalitní kinematografii s dobrým řemeslným zpracováním, dobrým námětem a příběhem. Ovšem chybičky se vloudily a místy můžete mít pocit, že něco chybí, nebo je něčeho až moc.

7 / 10 – Doporučujeme

Třeba se místy budete sami sebe ptát, jestlipak herec v téhle scéně třeba neměl špatný den, nebo jestli se režisér pořádně podíval na scénář, pořád jde o film, který vás bude bavit a přinese většinou to, co od takového filmu čekáte. Těch chyb je tam více, pořád je to ale zábavná jízda a rozhodné nadprůměrný snímek. Filmy s hodnocením 7/10 se obecně pořád vyplatí sledovat v kině.

6 / 10 – Dobrý film

Film má vícero problémů, které z něj sice pořád nedělají průměr, rozhodně se k němu ale blíží. I když film není dokonalý, pořád vás může bavit, pokud obsahuje zrovna ty prvky, na kterých vám záleží nejvíce. Jestli jít nebo nejít na takový film do kina je pak na pováženou a záleží na vás, co od něj očekáváte.

5 / 10 – Mediocre

Čistý průměr, nic víc, nic míň. Pokud si film na nic jiného ani nehraje a nemá vysoké ambice, pořád to může být zábavná podívaná v kruhu rodiny či přátel. Pokud vám není líto peněz za vstupenky, můžete se jít bavit s partou přátel i do kina, počítejte ale s tím, že na více místech můžete zažít nečekané zklamání.

4 / 10 – Podprůměrný film

Zde je řemeslné provedení filmu, scénář, herecké výkony a postprodukce na tak špatné úrovni, že film jako celek zkrátka pořádně nefunguje. Pořád může mít dobře zvládnuté některé prvky, je tu však více špatných věcí jako těch dobrých, a to z něj dělá skutečný podprůměr.

3 / 10 – Špatně provedený film

Špatností přibývá a dobře udělaných věcí je pořád méně. Film, který od nás dostane 3 body, je na hranici sledovatelnosti. Zábavné chvíle vycházejí spíše ze zle udělaných scén, prkenných hereckých výkonů nebo stupidního scénáře. Pokud se takový film ještě k tomu bere vážně, je to o to horší.

2 / 10 – Hodně špatný film

Film, který od nás dostane dva body, sledujte pouze na vlastní riziko. Takový film si můžete užít pouze v případe dostatečně cynického pohledu na život a kinematografii jako takovou. Pravděpodobnější ale je, že se během celého filmu budete nudit, případně cítit trapně i za tvůrce.

1 / 10 – Katastrofa

Tomuhle filmu se vyhýbejte obloukem, jde o filmovou katastrofu. Je na pováženou, proč vůbec tenhle film prošel jakýmkoliv schvalovacím procesem, celou preprodukcí, produkcí a postprodukcí. Jediné ospravedlnění existence takovéto abominace je markantní zvýšení hodnoty všech zlých filmů s o trochu lepším hodnocením a vylepšení nálady tvůrcům, kterým to tak úplné nevychází. „Jo, můj film není nejlepší, ale aspoň to není taková katastrofa, jako ten snímek, co dostal 1/10“.

0 / 10 – Nehodnotitelné

Pokud něco odmítáme hodnotit, může to byt z technických důvodů. Možná jde o „proof of concept“ film, který neobsahuje kompletní příběh a na jeho tvorbu chyběly finance. Nebo může jít o nedokončenou práci, kterou se tvůrci beztak rozhodli vydat. Nebo má film zajímavý koncept, ale jeho tvůrci neměli vhodné podmínky pro tvorbu. Tak jako tak, máme své důvody, proč jsme se rozhodli film nehodnotit a ty jsou uvedeny přímo v textu recenze.

Jak ovlivňuje redakce hodnocení ve výsledné recenzi?

Na NerdFixu může celá redakce diskutovat o hodnocení, které se finálně udílí. Pokud recenzent navrhne známku například 5, přichází tzv. redakční intervence, kde se prověřuje pomocí otázek:

  • Vážně ti nevadí tohle?
  • Opravdu dílo nemá žádné problémy?
  • S porovnáním díla v jejím žánru, jak moc se odlišuje?

Po průstřelu podobných otázek, přichází obhájení redaktora, který když argumenty obhájí známku. Může jí nechat. V redakci tak máme všichni možnost známku ovlivnit jednoduchou diskuzí. Při titulech velmi náročných na hodnocení se může stát, že jsou na zrecenzování povoláni dokonce dva nebo tři redaktoři. To už je ale extrém, který se v našem případě stal jen párkrát.

Může vás ovlivnit hodnocení u distributora?

Samozřejmě. A párkrát se to už stalo. Někdy jsou naši partneři rámcově naštvaní a mají k tomu mnohdy dobrý důvod. Je ale nutné říct, že Česká Republika a Slovensko patří mezi menší země. Odsoudit zde díla autorů je mnohem jednodušší – takže si partneři a distributoři moc dobře vybírají, komu dají přístup dříve.

Dá se vám s NerdFixem nějak pomoci?

Pište do komentářů vaše názory – ať už zde na stránkách nebo na YouTube! Absolutně by nás těšil zájem o další recenze a doporučení různých děl z popkultury. Čím větší sledovanost naše recenze mít budou, tím víc jich bude a budou dříve – protože distributoři i vydavatelé uvidí, že u nás můžou jen získat.

A to i za předpokladu, že hodnocení bude negativní. Pevně totiž věříme, že naši diváci se ve finále umí rozhodovat sami za sebe. Naše recenze nestavíme jako totální odsouzení.

Hodnotíte seriály?

Recenze seriálů připravujeme.

Hodnotíte knihy?

Recenze knih připravujeme.

Hodnotíte komiksy?

Recenze komiksů připravujeme.

Hodnotíte hudbu?

Recenze hudby připravujeme.

Hodnotíte popkulturní nezávislá videa?

Recenze a hodnocení děl od různých nezávislých umělců, včetně známých YouTuberů připravujeme.

Mohu se stát taky recenzentem?

Sledujte naše webové stránky, facebook a Instagram. Čas od času vyhlašujeme nábor nových lidí. Třeba se na tebe usměje štěstí. Případně nám zašli ukázkovou recenzi na email redakce(zavináč)nerdfix.cz a uvidíme!

Kdo jste?

NerdFix je nový projekt studia FiolaSoft, který stojí za herním pořadem INDIAN. NerdFix je tu pro každého, kdo má rád seriály, filmy, dobré knihy a komiksy. Obecné novinky z oblasti popkultury, ale i videoher nebo hudby. Zapojte se do naší velké komunity!

Jak nás kontaktovat?

Dejte nám o sobě vědět! Ať je to výtka nebo pochvala. Tip na film nebo seriál - jsme připraveni s vámi komunikovat.

Kdo je za to zodpovědný?

MediaRealms s.r.o.
Šenovská 567/43
Praha, 182 00
Česká republika

IČ: 08637288
DIČ: CZ08637288 (plátce DPH)

Všechna práva vyhrazena.
Součást FiolaSoft Studio a GODS produkce.