Magazín · Novinky · ve středu 29. 12. 2021 15:29
Knižní novinky – Speciál: Nejlepší komiksy roku 2021
Český komiksový trh zažil během letošního roku pořádné žně. Na své si přišli nejen fanoušci klasické komerční tvorby, ale také milovníci umělečtějšího evropského komiksu či japonské mangy. Vybrat ze všech vydaných titulů ty nejlepší byl tedy velmi náročný úkol, který se nám však nakonec povedlo splnit. Vítejte u druhé speciální epizody Knižních novinek, v níž se podíváme na nejlepší komiksy, které během roku 2021 vyšly v Česku a na Slovensku.
Zdroj: Marek Čabák, Nerdfix.czKnižní novinky – Speciál: Nejlepší knihy roku 2021
DOMÁCÍ TVORBA
NANITS CHRONICLES
Robert Kaločai, Michael Petrus a další – Epocha
S výběrem začněme hezky u nás, v České republice. Rok 2021 nám ukázal, že i v naší malé zemi se najdou světoví tvůrci. K antologii Batman: Svět se dostaneme později. Naše ovace teď míří k filmovému střihači Robertu Kaločaiovi, grafikovi Michaelu Petrusovi a dalším kreslířům. Jejich digitální komiksový projekt NANITS sice kvůli odchodu investorů ztroskotal, ale ani to je nezastavilo. Sci-fi povídky Nanits Chronicles, které nakonec vyšly ve fyzickém vydání pod záštitou nakladatelství Epocha, jsou nejspíše největším překvapením roku 2021 a důkazem, že naši tvůrci mohou bez problému konkurovat americké tvorbě. Nanits Chronicles představují několik skvělých, vědeckofantastických povídek odlišných subžánrů. Všechny příběhy ale spojují tři věci: stejný vesmír, pandemie extrémně smrtelné nemoci Flua a sloučenina Nanits, ultimátní lék na všechny nemoci světa. Čtenáři si tak při čtením projdou nejen začátkem epidemie ve stylu televizního zpravodajství, ale také postapokalyptickým příběhem po pádu lidské civilizace, klasickou sci-fi povídkou z období rozkvětu lidstva a dalším propadem lidské společnosti ve stylu kyberpunkové detektivky. Mnoho subžánrů sci-fi, rozdílné styly vyprávění, zajímaví hrdinové a pro každý příběh jedinečná kresba. To vše komiks Nanits Chronicles nabízí.
Přečtěte si také: Nanits Chronicles - Nejlepší český žánrový komiks
„Nanits Chronicles je originální komiksová série z blízké, ale i mnohem vzdálenější budoucnosti, která sleduje osudy tří hrdinů na pozadí mnohem větších událostí formujících zásadně budoucnost planety Země. 2050 – Harry je ostřílený pistolník ze Scarova gangu a žije ve světě trhaného na kusy smrtící pandemií. Všechno se zkomplikuje v okamžiku, kdy gang cestuje do Santa Fe, aby přivezl cenný náklad. Něco se ale pokazí. Něco se strašně pokazí a Harryho život se obrátí vzhůru nohama. 2177 – Díky sloučenině NANITS je nákaza, jež sužovala svět na planetě Zemi minulostí. Lidstvo povstalo z úpadku a znovu vzkvétá. Z Marsu, který existuje jako svobodná republika nezávislá na Zemi, přilétá delegace, jejíž členem je i mladá marťanka Nia. Ta se zaplete do spiknutí, které ohrožuje život nejen jí, ale i osud všech obyvatel planety Země. 2225 – Špinavá cyberpunková detektivka, ve které se do temných zákoutí černého trhu vydává detektiv Frinkle, zlomený muž poháněný hněvem a touhou po pomstě. Jeho jediným cílem je ochromení černého trhu a výroby nebezpečné napodobeniny NANITS. Cesta za odhalením toho, kdo za výrobnou napodobeniny stojí, se ukáže jako mnohem nebezpečnější, než se na první pohled zdálo.“
PÉRÁK: JANTAROVÁ KOMNATA
Petr Macek, Petr Kopl – CREW
Věděli jste, že i Češi mají dva vlastní komiksové superhrdiny? No přeci druhoválečného Péráka a moderního Zázraka, za kterými stojí tvůrčí duo Petr Macek a Petr Kopl. A právě Pérák se v letošním roce dočkal druhého svazku s podtitulem Jantarová komnata. V dalším souborném vydání mají čtenáři možnost zjistit, jak se udatný hrdina Pérák popasuje s Hitlerovou okultní organizací Thule a jejím vůdcem, majorem Vernerem, který se zmocnil Jantarové komnaty. Celistvé vydání od nakladatelství CREW obsahuje rozšířené části z časopisu ABC a další bonusové materiály. Jestli chcete zažít trochu jiný superhrdinský příběh, komiks Pérák: Jantarová komnata vám bezpochyby udělá radost!
„Hitlerova okultní organizace Thule vedená majorem Vernerem se zmocnila Jantarové komnaty, historického artefaktu nevyčíslitelné ceny, jemuž jsou přisuzovány tajemné schopnosti. Pérák má navíc s Vernerem nevyřízené osobní účty – tento zákeřný nacista a manipulátor jej připravil o partnerku i nenarozené dítě. Dokáže touhou po pomstě zaslepený hrdina ještě rozlišit, co je v honbě za zúčtováním ospravedlnitelné? Pérák se při stíhání Vernera musí dostat přes řadu překážek – třeba přes armádu wehrmachtu slídící v šumavských hvozdech po skrýši partyzánů nebo doktorem Mengele „vyšlechtěného“ slovenského supervojáka Fosforáka. Ve velkolepém finále se pak splétají linky minulosti, přítomnosti i příběhů načatých v předcházejícím grafickém románu Pérák: Oko budoucnosti. Najde Pérák vytoužený klid?“
ZAHRANIČNÍ TVORBA
POTÁPĚČ
Jeff Lemire – Paseka
Kým jiným odstartovat zahraniční komiksy než současnou kanadskou superstar Jeffem Lemirem. I když se v tomto výběru objeví hned dvě jeho díla, začněme tím méně mainstreamovým. Grafický román Potápěč čtenářům naservíroval velmi originální, emotivní a na metaforách postavený děj. Hlavní postavou je Jack, potápěč, jenž se živí podmořským svářením konstrukcí ropné plošiny. A i když mu nedělá problém podvodní tlak, rozhodně se neumí vypořádat s tlakem nadcházejícího rodičovství. Jack měl totiž velmi náročné dětství, ze kterého se nedokázal vzpamatovat. A proto se snaží před svými povinnostmi utíkat právě pod zmiňovanou hladinu oceánu, kde se zamotá do jedné velké, mysteriózní spirály. Vyprávět děj Potápěče by bylo náročné a také zbytečné. Příběh Potápěče si musíte prostě prožít sami. Můžeme vám ale slíbit, že vám vezme dech nejen scénář, ale také černobílá kresba, jež sice na první pohled vypadá velmi jednoduše, ale ve skutečnosti dokáže perfektně vykreslit emoce, atmosféru i samotné dění každého jednoho panelu.
Zdroj: Marek Čabák, Nerdfix.czPotápěč – Mysteriózní rodinné drama, které vám vezme dech
„Potápěč Jack je zvyklý na práci pod tlakem, sváří podmořské konstrukce a užívá si přitom samotu pod hladinou. S tlakem nadcházejícího rodičovství se tak dobře vypořádat neumí. Když se mu při jednom z ponorů zjeví nadpřirozený úkaz související s jeho otcem, začíná se mu vybavovat traumatické dětství a minulost čím dál víc splývá s přítomností. Dokáže se Jack vrátit ke své rodině, nebo se utopí v oceánu vzpomínek? Podobně jako v sáze Essex County vypráví Jeff Lemire osudový příběh o otcích a synech, o paměti a realitě. Tentokrát však rodinné drama propojuje s tradicí amerických mysteriózních seriálů ve stylu Zóny soumraku nebo Městečka Twin Peaks. Také proto si Potápěč vysloužil pověst jednoho z nejlepších komiksů uplynulé dekády.“
SEVERSKÁ MYTOLOGIE 1
Neil Gaiman, P. Craig Russell, Mike Mignola a další – Argo
Legendární komiksový scenárista a spisovatel Neil Gaiman v roce 2017 dokázal, že se dá severská mytologie převyprávět tak, aby bavila i mainstreamové publikum. A právě zmiňovaná Gaimanova Severská mytologie se v roce 2021 objevila i ve formě komiksu s kresbami od Philipa Craiga Russella, Mikea Mignoly, Davida Rubína a dalších hvězd komiksové kresby. První svazek Severské mytologie vám převypráví nejen obecné příběhy o vzniku devíti světů severské mytologie a zrození bohů, ale také historky týkající se jednotlivých bohů. Například se dozvíte, jak Thor získal kladivo Mjölnir, kdo jsou Lokiho děti nebo kdo postavil zeď okolo Ásgardu. Severská mytologie je sama o sobě velmi šílená a v některých případech těžko představitelná. Díky fantastické kresbě však už ve svých představách nebudete tolik tápat. Komiksová Severská mytologie je prostě boží a měla by být povinností nejen pro fanoušky komiksu, ale také pro čtenáře, kteří rádi poznávají jiné kultury.
„Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti.“
SWEET TOOTH: KNIHA PRVNÍ (MLSOUN)
Jeff Lemire – CREW
Ani v tak malé zemičce, jako je Česká republika, se moc často nestává, že by vyšla adaptace dříve než její lokalizovaná předloha. V roce 2021 se však přesně tohle stalo. Zatímco seriálová adaptace Sweet Tooth byla na Netflixu k dispozici od 4. června/júna, první svazek stejnojmenné předlohy vyšel pod taktovkou nakladatelství CREW až na konci listopadu/novembra. S klidem ale můžeme říct, že komiks Jeffa Lemirea, který u nás vyšel pod názvem Mlsoun, je jiný a mnohem lepší než seriál od Netflixu. Zatímco jádro obou děl je v některých případech podobné, provedení ne. Komiksový Sweet Tooth také vypráví příběh o smrtelné nemoci a o hybridních dětech, které jsou imunní. Taktéž se v něm dočkáte hromotluka Jepperda a jeleního chlapce Guse. Komiks však na rozdíl od seriálu není žádná temnější pohádka, ale syrové postapo. Žádná z postav není hodná ani zlá. Svět je opravdu krutý, temný a nepříjemný. A změnu vypozorujete jak ve vyprávění, tak i v charakterech postav. Grafický román totiž neřeší jen jednoduchou, dechberoucí dějovou linii zasazenou v přitažlivých kulisách, ale také psychiku postav, jejich motivy a smutnou minulost. Hlavní postavou prvního svazku tak není Gus, ale spíše Jepperd, který má na katastrofu v podobě pandemie opravdu nepříjemné vzpomínky. Komiksový Sweet Tooth Jeffa Lemirea je prostě jedinečný a je jakýmsi spojením přímočarého postapokalyptického příběhu s rodinným dramatem. A v těch Jeff Lemire opravdu exceluje.
„Před sedmi lety se jako lesní požár rozšířila nákaza a zabila miliardy lidí. Jediné děti, které se od té doby rodí, patří k nové rase hybridů člověka a zvířat. Jedním z nich je i Gus, milý chlapec se sklonem k mlsání a jeleními rysy. Na děti, jako je Gus, je však vypsaná odměna. Když se v jeho odlehlém lesním domově objeví krutí lovci, zachrání Guse záhadný násilník jménem Jepperd. Hromotlucký tulák Gusovi slíbí, že ho odvede do rezervace, bájného bezpečného přístavu pro hybridní děti. Jak jejich protloukání novým a nebezpečným americkým pohraničím asi dopadne: zkazí Jepperd chlapce, kterého překřtil na „Mlsouna“, nebo se ho Gusovi podaří prostřednictvím svého srdce změnit?“
AZIMUT 1
Wilfred Lupano, Jean-Baptiste Andréae – CREW
Když se řekne fantasy, většina lidí si představí středověké období, elfy, trpaslíky, draky, magii a jiné stereotypy tohoto žánru. Fantasy jako takové má však mnoho různých subžánrů a pojetí. Evropský komiks Azimut scenáristy Wilfreda Lupana a kreslíře Jeana-Baptiste Andréaea je podle našeho názoru naprostou definicí slova fantazie. Nic tak podivného totiž od vydání Alenky v říši divů Lewise Carrolla nevyšlo. Představte si opravdu šílený svět, kde jsou lidé velmi citliví ohledně staří a smrti, mnoho podivných postav, mechanická zvířata a tvory, zápletku postavenou na krádeži Severního pólu a naprosto dechberoucí kresbu vybarvenou vodovými barvami. Lupano a Andréae dokázali stvořit svět, který vás ihned pohltí a nepustí, zvláště pokud patříte mezi snílky a fantasty. Azimut nejde popsat, Azimut musíte prostě zažít na vlastní kůži.
„V jednom z mnoha vesmírů existuje jeden svět, kde jsou lidé obzvláště citliví ohledně stáří a jeho následků – alias smrti. Ale v tomhle světě je možné tomu uniknout. Alespoň to tvrdí profesor Aristide Beloquinte, který se zabývá změnami času na své lodi-laboratoři. To si myslí i Mania Ganzová, která je přesvědčená, že čas jsou peníze a tudíž živá hotovost. Nesmysl, praví někteří. No, když jsme u nesmyslů, je tu určitá podivná událost – zmizel severní pól. Skupina fantastických dobrodruhů, za kterou by se nestyděl ani sám Lewis Caroll, vyráží na pohádkovou cestu, která vás vezme na hranici fantazie a existencionálních problémů. Azimut je jedna z nejbarvitějších, nejlepších a nejoriginálnějších komiksových sérií, které se v posledních letech objevily!“
ZYPŮV VÝBĚR DOMÁCÍ TVORBY
Když už se dělá speciál o nejlepších komiksech roku 2021, nemůže chybět ani nějaké to moje menší doporučení. Jelikož jsou dvě kategorie zahrnující domácí a zahraniční scénu, tak je potřeba i můj výběr zařadit do kategorií. A protože mně nic moc domácí scéna neříká, tak pro ni mám pouze jeden tip, a i v něm tak trochu podvádím. Jdeme na to!
BATMAN: SVĚT
Antologie – CREW
Batman je velmi pravděpodobně nejoblíbenějším a nejznámějším superhrdinou, který u nás patří mezi vůbec ty nejčtenější pláštěnkáře. Bdělý strážce z prohnilého Gotham City formoval dětství nejednoho z nás a je tu s námi již těžko uvěřitelných 82 let. Teprve teď ale nastala možnost, aby netopýřího hrdinu vzali do svých rukou naši kreslíři a scénáristé. Dvojice Štěpán Kopřiva (scénář) a Michal Suchánek (kresba) přispěla svojí povídkou do antologie, kde se vystřídalo čtrnáct autorských dvojic reprezentujících čtrnáct národů. Příběhově možná tolik kniha nevyniká, ale každý stát znázornil Batmana v paletě svých národních zvyků, tradic či politických situací. Každá z povídek nese neskutečný nádech dané země a buďme k sobě upřímní, Batman lítající nad Prahou za dob komunismu je přece strašně cool nápad. Batman: Svět nelze jinak než všem doporučit.
„184-stránková barevná povídková antologie, na které se sešli tvůrci ze čtrnácti různých zemí světa – včetně České republiky! Ano, je to poprvé, kdy čeští autoři píšou a kreslí Batmana – snad tu nejslavnější a nejpopulárnější z komiksových postav. A jména jsou vážně velká. Vedle Briana Azzarella a Leea Bermeja (Batman: Zatracení, Joker), je to třeba Nicola Mari (Dylan Dog), Piotr Kowalski (Zaklínač: Prokletí vran), Jae-Kwang Park (Conan z Cimmerie: Lidé černého kruhu), Tomasz Kolodziejczak (Solární dominium), Mathieu Gabella (Jednorožec) a spousty dalších. A vedle nich se zapojí i Michal Suchánek a Štěpán Kopřiva! Samozřejmě, oslovit tvůrce z celého světa by nemělo takový dosah, kdyby se museli vejít do nějaké malé škatulky. Proto v těchto příbězích vyráží Batman do světa, aby se střetl se zlem v domovských zemích autorů. Ať už v současnosti, nebo v minulosti. Štěpán Kopřiva kupříkladu zasadil příběh ještě do komunistické éry a postavil ho na skutečných postavách a na koketování komunistů s mystikou. Magie mezi paneláky – a Temný rytíř v rudé Praze.“
ZYPŮV VÝBĚR ZAHRANIČNÍ TVORBY
Zahraniční komiks je odvětví, kde jsem jako ryba ve vodě. I tady jsem byl ale limitován tím, že za nejlepší zahraniční komiksy roku můžu nominovat pouze ty nové. Takže bohužel musím vynechat fenomenální dotisk prvního Criminal – Každý je zločinec od autorské dvojice Ed Brubaker, Sean Phillips, který by si rozhodně zasloužil své místo na komiksovém piedestalu.
PUNISHER MAX: SVĚT SOVĚTŮ
Garth Ennis, Jacen Burrows – BB art
Dost bylo fňukání, teď je na řadě Frank Castle aka Punisher. Sérii Punisher Max mám moc rád a v posledním díle s podtitulem Svět Sovětů se k tvorbě Punishera vrací samotný král Garth Ennis a zdatně mu sekunduje kreslíř Jacen Burrows, o kterém bude dnes ještě řeč. V čem je Svět Sovětů tak výjimečný? Asi v tom, že příběh překvapivě nesleduje osudy Franka Castla, ale někoho, kdo se za Franka vydává. Punisher je stále ten nelítostný zabiják a všichni mafiáni se ho bojí. Jenomže, jak se zdá, je tu ještě někdo horší, kdo si s mafií vyřizuje účty ve jménu samotného Punishera. Drsná řež, která dokáže v určitých částech šokovat. Zaručuji vám, že některé obrazy Jacena Burrowse jen tak z hlavy nedostanete. Naprostá akční, nahláškovaná, brutální paráda.
„Někdo si palbou z AK-47 probíjí cestu ruskou mafií v New Yorku. A ten někdo není Punisher. Když Frank Castle začne zabijáka hledat, najde podivného človíčka s milým úsměvem a touhou po pomstě, která se vyrovná té jeho. Valeriji Stěpanoviči zabralo desítky let a tisíce kilometrů, než se dostal blíž k tomu, kdo zradil jej a jeho kamarády. Z afghánských hor se přes podsvětí rozkládajícího se Ruska dostal až sem, do newyorských ulic. Ale nežene ho jen tuctová ublíženost. To, co se stalo páté rotě gardové výsadkové divize v kopcích jižně od Kábulu, je nepopsatelná noční můra, spíš obludná exploze krutosti než běžný příběh z války. Teď je čeká práce. Čekají na ně lidé, které nelze nechat naživu. Ale Rusovo vyprávění probudí ve Frankově srdci nějaký dávný hněv – a on zjistí, že takhle blízko k vlastním mezím se ještě nedostal. A že je zralý na rozhodnutí, které už nikdy nevezme zpátky.“
PAPER GIRLS 1
Brian K. Vaughan, Cliff Chiang – CREW
Brian K. Vaughan se mi jako scenárista vryl nesmazatelně do paměti sérií Sága, která je naprosto fenomenální. Kromě Ságy stojí také za sérií Y: Poslední z mužů, což se mi teď krásně pamatuje, protože právě na otázce ohledně této série jsem vyhořel v našem 3VYJA kvízu. Na Paper Girls jsem se ohromně těšil a udělal jsem dobře. Pokud máte rádi Stranger Things, tady budete jako doma. Čtyři adolescentní školačky brigádničí jako roznašečky novin. Obyčejný pracovní den se ale změní v něco naprosto nečekaného. Posuďte sami, kdy se vám stane, že se během směny zapojíte do války cestovatelů časem? Neskutečná jízda plná hlášek a popkulturních odkazů. Holčičky mohou působit jako roztomilé balení, ale přitom se jedná o velmi drsné a temné čtení. A to mám moc rád.
„Brzy ráno po Halloweenu 1988 odhalí čtyři dvanáctileté dívky při rozvážce novin nejdůležitější příběh všech dob. V této hitové sérii na téma nostalgie, prvních zaměstnáních a posledních dnů dětství se předměstské drama mísí s nadpřirozenými mystérii.“
NEONOMICON
Alan Moore, Jacen Burrows – Argo
Alana Moora asi netřeba představovat. Jeho V jako Vendeta, Bažináč, Watchmen nebo Z Pekla patří nepopiratelně do zlatého komiksového fondu. Alan Moore a Jacen Burrows nám dokonce naservírovali obrovský omnibus Providence, který klouže po povrchu lovecraftovského hororového tajemna. Neonomicon je poněkud tenčí prequel k Providence. Je tu však jeden podstatný rozdíl a to ten, že Neonomicon rozhodně neklouže v náznacích po povrchu, ale noří se do hlubokých vod mistra H.P. Lovecrafta. Příběh dvou detektivů vyšetřujících divné pomatení jejich kolegy pracuje doslovně s mistrovou tématikou a kresba Jacena Burrowse je mrazivá a naprosto ideální pro ztvárnění mýtu Cthullu. Násilí, krev a sexuální tématika linoucí se celým příběhem, dokáže být šokující, ale zábavná. Na rozdíl od Providence nemá Neonomicon žádnou tiskařskou vadu a jeho přímočarost vás krásně uvede právě do světa hůře uchopitelného Providence. Povinnost pro každého komiksového fanouška!
„Brearsová a Lamper, dva mladí a nafoukaní agenti FBI vyšetřují sérii čerstvých rituálních vražd nějak spojenou s posledním tajným posláním Aldo Saxe – kdysi zlatého hocha FBI, nyní odsouzeného vraha a chovance ve věznici s maximální ostrahou. Podle Saxova výslechu (kdy mluví výlučně nelidským jazykem) a podle informací z razie související s drogami v pochybném klubu pomalovaném kouzelnými symboly a s hudbou z jiného světa, očekávají, že jsou na stopě něčeho hrůzostrašného… ale nic je nedokáže připravit na příšerné šílenství a nevyslovitelné hrůzy, kterým budou čelit v malém přístavním městě Salem.“
Knižní novinky roku 2021 jsou definitivně u konce. I když byl druhý speciál ještě obsáhlejší než ten první, stále jsme nemohli obsáhnout všechny skvělé komiksy, které během roku 2021 vyšli v Česku a na Slovensku. Napište nám tedy do komentářů, který komiks jste si v tomto roce nejvíce užili vy. A tím se s vámi loučíme. S dalšími Knižními novinkami se vrátíme někdy koncem ledna/januára 2022, kdy se nakladatelé probudí ze zimního spánku. Do té doby, ahoj!