Pokud pravidelně čtete naše novinky ze světa knih, asi jste si všimli, že fantasy knih je během března/marca jako máku. Dalším fantasy románem, vycházejícím tento měsíc, je Převorství u pomerančovníku od britské autorky Samanthy Shannon, která má na svědomí úspěšné díly série Kostičas/Zber kostí (Kostičas, Vidořád, A zrodí se píseň), jež vyšla jak v češtině, tak ve slovenštině. Knihu Převorství u pomerančovníku přeložila do českého jazyka Lenka Kapsová.

"Svět je nesmiřitelně rozdělený. Království nemá dědičku. A dávný nepřítel se probouzí." V knize se prolíná děj několika postav. "Říši Inysu už přes tisíc let vládne berethnetská dynastie." Panovnice z této šlechtické rodiny, královna Sabran, musí počít dědičku, která by zachránila tuto zemi před zničením. Nemůže však stále najít vhodného manžela a mezitím jí po krku jdou hrdlořezové.

Druhou příběhovou postavou je cizinka Ead Duryanová, která se vypracovala na pozici dvorní dámy. Tato pozice je však jen maskování, ve skutečnosti je členkou utajeného společenství Rudých panen. Snaží se královnu před hrdlořezy a nebezpečím ochránit pomocí nedovolených kouzel.

Mezitím na druhém konci temného moře se dívka Tané učí a trénuje v boji, aby se mohla stát dračí jezdkyní. V rámci nepříjemných okolností bude muset udělat rozhodnutí, které může ohrozit její budoucnost.

"Západ a Východ tvrdošíjně odmítají spolupracovat, avšak síly zla procitají z tisíciletého spánku…"

Nějak se nemůžeme zbavit dojmu, že tato kniha je mířená speciálně na dívky, protože jak jste si asi všimli v nastíněném příběhu, hlavní postavy jsou pouze silné ženské charaktery. To však nemění nic na tom, že by se mohlo jednat o kvalitní čtení. Román vydává Nakladatelství Host v českém jazyce a měl by vyjít 31. března/marca tohoto roku.