Na začátku tohoto týdne udělalo české nakladatelství Fobos radost milovníkům starých postapokalyptických románů. Do prodeje se totiž dostalo nové vydání oblíbeného románu Pošťák (The Postman) od amerického fantaskního autora Davida Brina, jenž stojí za sériemi jako Pozvedání či Pozvedání II.

„Dvacet let po skončení zničující jaderné války panuje na Zemi nukleární zima a život v tomto postkatastrofickém světě je nejenom krutý, ale především krátký. Civilizace, která se sice stále může pyšnit některými vymoženostmi jako elektrický proud, se postupně hroutí.

V tomto bezútěšném světě přežívá i Gordon Krantz, hlavní hrdina této knihy. Coby člen milice se snaží v Minnesotě ochránit zbytky měst, která však přesto padají za oběť řádění holnistických band, samozvané armádě bojovníků. Jednoho mrazivého dne je Gordon okraden gangem, a aby přežil, schová se do opuštěné poštovní dodávky. Zde narazí na mrtvolu pošťáka, a aby sám neumrzl, oblékne si jeho uniformu.

Přečtěte si také: Příběh o konci klasické civilizace a začátku nové

Záhy poté přichází s cílem najít živobytí do městečka Pine View a tvrdí, že je skutečným poštovním úředníkem obnovené vlády Spojených států. V takovém prostředí, kdy se lidé po mnoha letech chaosu zoufale snaží věřit v něco většího, se uniforma pošťáka stává symbolem zašlé slávy moderní společnosti. Gordon coby „inspektor“ organizuje obnovení poštovní služby, a aniž by to zpočátku tušil, začne postupně mezi lidmi šířit novou naději na obnovu civilizace.“

Pokud vám anglický název The Postman a samotná anotace přijdou povědomé, je to asi tím, že román Pošťák se dočkal filmové adaptace. Ta vyšla v roce 1997 pod totožným anglickým názvem The Postman a českým Posel budoucnosti. Za režií a hlavní rolí stál Kevin Costner (Tanec s vlky). Jednalo se však o průměrný film nevalných kvalit.

Románová předloha z roku 1985 je na tom o mnoho lépe jak v Česku, tak i v anglicky mluvících zemích. První české vydání vydalo nakladatelství Ivo Železný o třináct let později v roce 1998. Jednalo se o klasické brakové sci-fi vydání v brožované vazbě s typickou kýčovitou obálkou.

Nové vydání od nakladatelství Fobos již vypadá profesionálně. Nejen, že byl rukopis svázán do pevných desek, ale změnil se i cover art, který vypadá velmi dobře. Je však jen otázkou, jestli se kniha změnila i po „obsahové stránce“. Vydavatelství totiž nikde neudává jméno překladatele. Podle nás je ale změna překladu velmi pravděpodobná díky samotné změně vydavatele.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, druhé vydání postapokalyptického románu Pošťák vyšlo v pondělí 1. února/februára 2021. Na eshopu knihkupectví Dobrovský si můžete prohlédnout jedenáctistránkovou ukázku