Je 4. května, tedy Star Wars den! A my jsme se vám dnes rozhodli představit naše oblíbené nekanonické Star Wars příběhy, které by měl podle nás znát každý fanoušek Star Wars! Jde především o díla, která dnes spadají pod takzvané "legendy", kam Disney uklidil všechny příběhy, které se mu po akvizici LucasFilm nehodili do krámku. Najdete zde ale také několik fanouškovských projektů. Takže May 4th be with you!

KILLER

BUCKETHEADS

Pokiaľ by som mal odporučiť len jednu jedinú vec nachádazjúcu sa mimo hlavného Star Wars kánonu, je to fanúšikovský film a teraz už aj seriál Bucketheads. Sleduje jednotku imperiálnych Stormtrooperov v čase prehratej bitke na planéte Endor krátko po zničení Hviezdy smrti. Z elitnej vojenskej skupiny Nova Squad sa tak náhle stáva skupina obyčajných vojakov obklopená nepriateľom zo všetkých strán.

Film aj seriál zvyčajne antagonizovaných stormtrooperov poľudštuje a vykresľuje ich, ako bežných vojakov v službe s vlastnými snami, cieľmi a problémami. Bojové sekvencie sú inšpirovnaé skutočnými vojenskými jednotkami, pričom celé dielo pôsobí podobne, ako americké vojenské drámy v štýle Zachráňte vojaka Ryana.

To všetko je uvedené dokonalým introm s využitím miniatúr, ktoré vás skvele naladí práve na tento druh obsahu.

STAR WARS: JEDI ACADEMY

Keby som vám mal odporučiť nejakú tú videohru, rozhodne je to Star Wars: Jedi Academy. Ide o starší titul z môjho detstva, ktorý vám umožní vytvoriť si vlastného Padawana. S ním prejdete výcvikom pod vedením samotného Lukea Skywalkera a z vieohier známeho Kylea Katarna. Hra ponúka dva konce na základe toho, ku ktorej strane sily sa prikloníte viac. Predovšetkým však ide o jednu z prvých Star Wars s hier s dobre vyriešeným šermovaním, aj použitím sily a schopností Rytiera Jedi či Sitha. A ukazuje nám príbeh Lukea Skywalkera, ktorý by sme videli vo filmoch radšej miesto toho, čo nám ponúka oficiálna nová trilógia.

RHAEGAR

JAMES LUCENO - DARTH PLAGUEIS

V rozšířeném univerzu Star Wars existuje mnoho knih. Některé nestojí za vaší pozornost, jiné jsou zas tak skvělé, že by obstály i bez nálepky tohoto vesmíru. Jedním z mých nejoblíbenějších autorů je stále James Luceno. Má ojedinělý styl, který spíše než na akci sází na politické intriky, přičemž dokáže tak na svět pohlédnout nejen skrze optiku postav, ale i složitého ekosystému všech frakcí a zájmů celého světa. To mu dovoluje jeho obrovský přehled v reáliích světa, který převyšuje mnoho ostatních autorů. 

Sice jsem od Lucena nečetl špatnou knihu, ale všechny své přednosti mohl zúročit až ve svém magnum opus: Darth Plagueis. Ve třetí epizodě Pomsta Sithů mluví Palpatine k Anakinovi a zmiňuje tragédii “Dartha Plagueise Moudrého.” Jistě jsem nebyl jediný, kdo chtěl okamžitě vědět více. A právě v této knize máme šanci. Luceno nás uvede hluboko do nitra temné strany Síly. Jsme například svědky Plagueisova dlouhého kalkulativního plánování na svržení Republiky a poražení Jediů. Taktéž nás uvede hlouběji do filosofie a fungování síly díky jeho genetickým experimentům. A jestli vás tohle nezaujalo, tak je tu ještě jeho učedník, kterým nikdo jiný než Darth Sidious aneb Sheev Palpatine. Budeme svědky jeho transformace z mladého playboye až po nejmocnějšího Sitha, který kdy žil. Určitě stojí za to nahlédnout do hlavy záporákovi, který dal do pohybu události všech šesti filmů. Kniha je vhodná i pro nováčky Star Wars knih. Jediné, co potřebujete znát, jsou epizody I-III. Znalcům se kniha zase odmění množstvím odkazů, které čiší snad z každé stránky. 

YOUTUBE KANÁLY UNREAL CINEMA A DARTHANGELUS

4. Máj není jen svátek oficiálně vydaných produktů. Je to i den fanoušků. Star Wars má výhodu v tom, že fandom je obrovský, přičemž dokáže tak vytvořit spoustu úžasných věcí. Obrázky začínaje, hrami a filmy konče. Dělají to jen z čirého nadšení. A to bez nároku na odměnu.. Naopak, ještě musí často řešit, co je vlastně fanouškovský výtvor a co již zasahuje do autorských práv. Já jsem pro dnešek vybral dva relativně nové projekty na YouTube, které si zaslouží vaší pozornost.

Kanál Unreal Cinema si dal za cíl předělat příběh hry Star Wars: Knights of the Old Republic do profesionálně vyhlížejícího animovaného seriálu. Na tom se sice stále pracuje a asi ještě dlouho bude. Že to autor se svým projektem myslí vážně, plus má na to schopnosti i chuť, se můžeme přesvědčit v krátkém filmu Malak o učedníkovi Revana.

Fanoušek pod přezdívkou DarthAngelus se pustil do neméně ambiciózního počinu, i když z jiného období světa Star Wars. Rozhodl se zpracovat slavné knihy z Thrawnovi trilogie od Timothyho Zahna. S omezenými prostředky se snaží převést kapitolu po kapitole tak věrně, jak je to jen možné. Venku je již zadaptovaná celá první kniha. Určitě doporučuji těm, co neměli šanci si příběh přečíst, stejně tak i těm, kteří by si rádi nostalgicky zavzpomínali. 

CVRNDA

STAR WARS: THE OLD REPUBLIC: REVAN A DÍLO DREWA KARPYSHYNA

Drew Karpyshyn, který se proslavil jako scenárista herního studia BioWare, přispěl do světa Star Wars několika zajímavými knihami. Jeho trilogii o Darthu Baneovi snad není třeba představovat, jelikož jde v zásadě o povinnost pro kohokoliv, komu nestačí Star Wars na filmovém plátně nebo na televizních obrazovkách. Annihilation je naopak neprávem zapomenuté knižní rozšíření příběhu Star Wars: The Old Republic. Ve výsledku bych ale všem fanouškům Star Wars doporučil jinou knihu, která využívá značku MMORPG od BioWare, a to Revana, jelikož jde o titul, který může plnit hned několik účelů.

Knižní Revan představuje třeba zajímavou dějovou spojnici mezi příběhem obou dílů Star Wars: Knights of the Old Republic a pozdějšími událostmi Star Wars: The Old Republic. V příběhu knihy díky tomu hraje roli nemalá část postav ze všech tří her, takže je docela velká šance, že se dozvíte něco o tom, co se dělo dál s vaší oblíbenou postavou nebo co předcházelo některým důležitým událostem. Navíc jde o čtivou a svižnou sondu do doby několika tisíc let před událostmi filmové ságy a do charakteru samotného Revana. V prvním díle Knights of the Old Republic byl takový, jakého jsme si ho sami během hraní utvářeli. Ve druhém díle jsme mohli vnímat spíše jeho odkaz. Na stránkách knihy z něj ale Karpyshyn udělal dostatečně komplexní, zajímavou a vlivnou postavu, která má co ztratit. A o to větší dopad pak má cokoliv, co musí udělat. V knize už tedy Revan není jen cool maska a nečekaný plot twist z klasického RPG, díky čemuž si ji mohou užít i ti, které hry od BioWare a Obsidianu minuly. Revan býval Jediem i Sithem, dnes je z něj hlavně jedna z nejoblíbenějších a nejlépe pojatých postav světa Star Wars. A díky stejnojmenné knize můžete snadno zjistit, proč tomu tak vlastně je.

DUPPY

SÉRIE STAR WARS: REPUBLIKOVÉ KOMANDO

Star Wars jsem miloval od malička, ale jako menší jsem zůstával hlavně u filmů. Věděl jsem, že existují nějaké knížky a komiksy. Nikdy jsem ale neměl chuť se zajímat o vedlejší postavy. Jenže pak jsem narazil na seriál Klonové války a okamžitě jsem se zamiloval do všech těch nových planet, lovců odměn a klonů. Hlavně ty jsem si oblíbil. Začal jsem tak hledat další jejich příběhy. Shodou náhod v roce 2011 vycházela kniha Star Wars: Republikové Komando - Přímý kontakt. V něm sledujeme čtyři klonové vojáky (Niner, Darman, Fi a Atin), kteří se dají dohromady jakožto nová jednotka poté, co o své původní jednotky přijdou při bitvě o Geonosis. Nově zformovaná jednotka Omega má unést separatistickou vědkyni, jež vyvíjí vir na zničení všech klonů. Do toho se do příběhu zamotá mladá padawanka Etain Tur-Mukan, kterou nahání mandalorianský válečník Ghez Hokan. Příběh je jakýmsi propojením military a Star Wars knihovny, díky čemuž jsem byl do všeho vtažen znatelně více. Série se dočkala celkem pěti novel, dvou komiksů a naprosto výborné hry, která v remasterované podobě vyšla minulý rok. Pokud chcete více osobní příběh o bratrství, tak tohle je jasná volba.

VURHOR

STAR WARS JEDI KNIGHT II: JEDI OUTCAST

Slavný předchůdce Jedi Academy, ve kterém se tentokrát chopíte role sympaťáka Kyla Katarna. Samotný styl a pojetí celé hry je zde v podstatě stejné, akorát ale počítejte s tím, že jednotlivé levely budou tentokrát opravdu dlouhé, nicméně ve většině z nich je hratelnost na skvělé úrovni. Veškeré mise jsou taktéž dobře zapamatovatelné, navštívíte například starý dobrý Yavin 4, kde Kyle získá svůj světelný meč, Nar Shaddaa, kde zas budete bouchat do klávesnice ze všech těch sniperů, kteří vám nedají pokoj, a také se podíváte do Oblačného města, jež si každý Star Wars fanoušek bude samozřejmě pamatovat z epizody Impérium vrací úder. Navíc výborně přidaná Williamsova hudba z původní trilogie na většinu lokací skvěle sedne a dodává jim znamenitou atmosféru.

Akorát se připravte, že při vašem prvním rozehrání budete bloudit. Jakože opravdu často. Občas není cesta dál příliš očividná, tudíž může častokrát dojít k situacím, kdy hráč nebude vědět, co má vlastně dělat dál. Když se tím ale prokouše, čeká ho rozhodně skvělý herní zážitek s předaleké galaxie. A navíc si tam zabojujete po boku Luka Skywalkera, to si přece člověk nemůže nechat ujít!

To by bylo za nás všechno. Zaujalo vás nějaké dílo z našeho výběru doporučení? Nebo se snad chcete podělit o vlastní? Jaké oblíbené příběhy z legend máte rádi vy? Určitě nám dejte vědět do komentářů. A ještě jednou pro štěstí...

May 4th be with you!