Od vydání dlouho očekávaného a dlouho odkládaného Cyberpunku 2077 od polského studia CD Projekt RED nás dělí už jenom zhruba měsíc a půl. 19. listopadu/novembra se nám tahle hra konečně dostane do rukou, a abychom z toho čekání nezblbli, samotní vývojáři nás každý měsíc zásobují porcemi informací skrze jejich stream Night City Wire. Nedávno jsme se dozvěděli více o samotném městě Night City a došlo i na jednotlivé gangy, zatímco před měsícem jsme dostali bližší pohled na životní cesty, které hra nabídne; i zbraně, jež budeme moci využívat.

Přečtěte si také: CD Projekt ujišťuje: Už žádný odklad Cyberpunku 2077

Pokud ovšem zajdeme ještě do větší minulosti, kdy jsme se dočkali prvního ze zmíněných Night City Wire streamů, tak se nám představila poměrně zajímavá mechanika hry. Ta se v angličtině nazývá braindance, v češtině ji však najdeme pod názvem psychovize. Ve zkratce jde o technologii v rámci universa Cyberpunku, která vám – potažmo lidem, kteří se k ní dostanou – dovolí prožít vzpomínky i emoce různých lidí.

Ve spolupráci se společností Playman vám můžeme přinést exkluzivní český výtah informací právě o psychovizi z chystané knihy Svět hry Cyberpunk 2077. Tu si u nás vzala na paškál nakladatelství Crew a FANTOM Print, přičemž ji v prodeji uvidíme už během listopadu/novembra. Celá kniha, jak název napovídá, pojednává o detailech samotného universa této hry; a my dostali příležitost se blíže podívat na již zmíněnou psychovizi a podrobnosti o tom, jak tahle technologie zasahuje do širšího života občanů města Night City i světa obecně.

 „Abyste si mohli užít psychovizi a přehrávat PV data, budete potřebovat nějaké to vybavení. Nejdřív potřebujete čelenku – to je pouliční slangový výraz pro PV headset. Dodávají se v drátové i bezdrátové verzi a všechny potřebují základní stanici – například domácí zábavní zařízení neboli ,zábavník‘,“ zmiňuje se kniha o tom, co je potřeba po stránce fyzického vybavení.

Kromě zpracování psychovizních dat a jejich streamování do čelenky má zábavník výhodu v tom, že zároveň monitoruje vaše životní funkce a vyživuje váš organismus, abyste během několikadenních relací nezemřeli hladem či na dehydrataci. Stejně by to trvalo mnohem déle, a pokud byste měli štěstí, některého ze sousedů by upozornil signál zábavníku. Stačí vám jen nasadit si headset na hlavu, zapojit PV datový disk do osobního portu a můžete jít na to.

Psychovize je na papíře poměrně přímočarou technologií, která má uživatelům dovolit prožít úplně všechno, co prožíval i autor záznamu. To se týká nejen emocí, ale také pocitů, myšlenek, vzpomínek a svalového napětí. Původně však měla psychovize jiné využití, než je běžná rekreace. Jak samotná kniha zmiňuje, PV nachází své uplatnění i coby „špičková averzivní programovací technika pro odsouzené zločince“, vojenský simulátor nebo psychoterapeutický nástroj. Rekreace, potažmo zábavní průmysl, je přesto nejrozšířenějším využitím.

I zbytek výtahu, který nám byl nabídnut, nabízí obdobně zajímavé informace, které vám dovolí nahlédnout do světa Cyberpunku. Fascinující je například zmínka o využití psychovizí pro prožití „náboženských extází“, kdy mimo jiné měly křesťanské sekty „[reprodukovat] muka a ukřižování Ježíše Krista, aby jejich členové mohli prožít Ježíšovo utrpení na vlastní kůži.

Psychovizi lze pak prožít i na veřejných prostorách - v takzvaných psychovizních arkádách - kde je možné za poplatek využít jakoukoliv nabízenou vzpomínku. V rámci světa hry se také obchoduje s ilegálními „hardcore PV“. To může být například vzpomínka při přepadení obchodu, což jsme měli možnost koneckonců vidět právě v prvním streamu Night City Wire.

Co tedy vlastně psychovize znamená v kontextu samotné hry a hratelnosti? Několik těchto vzpomínek budeme moci sami prožít a vidět a následně i editovat, abychom odhalili další podrobnosti ze záznamu a hráli si na detektivy. Vývojáři se již dříve nechali slyšet, že hlavním principem psychovize bude především vyprávění dalších příběhů. A rozhodně to tedy působí zajímavě.

Pro úplnost tak zmiňujeme, že Cyberpunk 2077 vychází 19. 11. pro PC, PS4 a Xbox One a později také na PS5 a Xbox Series X/S. Kniha Svět hry Cyberpunk 2077 pak vyjde také během listopadu/novembra.