Česká a slovenská literární scéna každý rok více a více kvete. Jen za posledních několik měsíců jsme tu měli hned dva tituly, které by mohly bez problému konkurovat těm nejlepším světovým literárním počinům. V žánru fantasy zazářil slovenský román Slepý život od H. J. Bornemiszy, v komiksovém světě zase české Nanits Chronicles a teď své umění předvedl i český režisér, producent Jakub Hussar, který do českého sci-fi rybníčku vypustil svůj jedinečný dvousvazkový román 0 Tu. Tato slova ódy nesuplují finální hodnocení, ale jen se vás snaží naladit na následující vyčerpávající text.

Než začnu s recenzí samotnou, rád bych ještě jednou zdůraznil, že 0 Tu je román rozdělený na dva svazky, dvě knihy. Nezasloužil by si tedy recenze hned dvě? Podle mého názoru nutně ne. Obě knihy totiž vyšly s měsíčním rozestupem, obě nedosahují tak převratné délky, aby musely vyjít zvlášť a vyprávění funguje jako jeden velký celek

0 Tu se zaměřuje na dlouhou a strastiplnou vesmírnou cestu civilizace Talů na odlehlý skládkosvět Coraab. Ano, na ten Coraab, který byl součástí nejen online karetní hry Coraabia, ale také několika absolventských filmů Jakuba Hussara. Dvousvazkový román funguje jako historický dokument, prostřednictvím kterého zjistíte, jak se na planetu Coraab dostala první vyspělá civilizace.

Celý příběh čtenář sleduje z pohledu ctihodné Tal Kusa–Gammah, dcery Pána Těžby z talského rodu Kusa, jež celý svůj život zaznamenává ve formě deníku. Čtenář má prostřednictvím zápisků možnost prožít celý její náročný život od dětství až do posledních let života. A to je právě jeden z hlavních prvků, který 0 Tu posouvá na vrchol sci-fi literatury. Hussarův jedinečný styl velmi přidává na autenticitě, atmosféře a vašemu maximálnímu vžití do Gammyných životních situací.

Román 0 Tu však rozhodně není pro všechny. Od příběhu nečekejte žádnou akční jízdu ve stylu klasické české žánrové tvorby. I když na akci občas řada dojde, kniha představuje spíše seriózní historickou literaturu, kterou můžete znát například od Mika Waltariho (Egypťan Sinuhet). Velká část příběhu tedy obsahuje popis klasických činností, které můžete znát i z vlastního života. To by však nebyl problém, kdyby Jakub Hussar v popisech obyčejných činností jen lehce polevil, nebo jich dokonce pár vyřadil. Občas totiž při čtení přijde nuda, kterou zažene až nějaký obrovský zvrat.

Kolem a kolem je ale příběh naprosto fantastický, poutavý a do puntíku promyšlený. I když se občas budete nudit, již zmiňované zvraty, kterých rozhodně není málo, vás opět vtáhnou do děje. Poutavosti přidává i Hussarův osobitý styl plný vytříbených vět, přesných popisů a vymyšleného talského jazyka. Na začátku se možná v cizích pojmech budete lehce ztrácet, ale se vším vám pomůže velmi obsáhlý slovník, jenž se nachází na posledních stranách obou svazků. Postupem času si ale všechny důležité pojmy zapamatujete, nebudete muset zdlouhavě listovat slovníkem a odpoutávat svou pozornost od děje samotného.

Absolventský film Skeletoni

Na velmi vysoké úrovni jsou i hlavní a vedlejší postavy, které procházejí obrovským osobnostním vývojem. Například hlavní hrdinka Tal Kusa–Gammah je ze začátku pouhým naivním dítětem. Každá jedna příjemná i nepříjemná událost na ní však má takový vliv, že ji na konci její životní cesty téměř nepoznáte

Co je ale na 0 Tu zákonitě nejúžasnější, je svět samotný. Jakub Hussar na příběhu planety Coraab a multivesmíru Coraabia pracuje více než dvacet let a je to opravdu znát. Celý industriální svět ve stylu švýcarského malíře H. R. Gigera působí celistvým a svěžím dojmem. Autor vymyslel nejen hlavní lokality, ale také vlastní vesmírné lodě fungující na systému „trávícího traktu“, vlastní faunu a flóru, mytologii, kulturu, rituály, zvyky, kasty, funkční jazyk a celistvé fungování jednotlivých vyspělých civilizací a talských rodů. 

Cyklus 0 Tu je jedinečný ještě v jedné věci. Celý příběh totiž obsahuje i Hussarův industriální a hutný soundtrack. Svazky jsou rozděleny na časové úseky v řádu jednoho i několika Tu (rok Těžby, vymyšlená jednotka času) a na menší kapitoly. Každý časový úsek (velká kapitola) je podkreslený jedinečnou ambientní skladbou, která odpovídá nejen událostem, ale i zasazení. V praxi tento systém funguje tak, že na začátku každé velké kapitoly naskenujete vytištěný QR kód, jenž vás odkáže na příslušnou kompozici.

Úplnou třešničkou na dortu je následně samotné zpracování výtisku od nakladatelství Argo. Obě knihy budou ve vaší knihovničce vynikat nejen nádhernou gigerovskou obálkou od Johanna Bodina, ale barevným podbarvením stránek a celkovou kvalitou vazby a hřbetu. Dokonce bych se nebál říct, že 0 Tu je vizuálně tou nejkrásnější knihou, když započítáme pouze obyčejné náklady, a ne speciální edice pro sběratele.

Skladba k první velké kapitole

Historický sci-fi opus 0 Tu od Jakuba Hussara je prostě jedinečný, i když ne přímo bezchybný. Napínavý a zajímavý příběh odhalující kolonizaci Coraabu, autorův osobitý styl vyprávění, logický vývoj postav, dechberoucí vymyšlený svět a atmosférický soundtrack. To vše 0 Tu nabízí. Jediným problémem na kráse jsou však nudné pasáže, které naleznete převážně v prvním svazku. Dvousvazkový román 0 Tu tak můžeme doporučit nejen všem fanouškům karetní hry Coraabia, ale také milovníkům složitějších a političtějších sci-fi příběhů na devět bodů z deseti.