Filmová trilogie Pán prstenů si získala srdce diváků po celém světě a dosud je považována za jednu z nejlepších adaptací knižního díla. Jenže aby Peter Jackson upravil příběh J. R. R. Tolkiena pro film, musel, nebo možná chtěl, několik věcí změnit nebo odstranit. My se dnes na několik takových částí podíváme a povíme si, co vše se ve filmové adaptaci od knih odlišuje. Dnes se spolu podíváme na 7 rozdílů mezi knižním a filmovým Pánem Prstenů.

TOM BOMBADIL

V knize Pán prstenů: Společenstvo prstenu se hobiti v čele s Frodem během své cesty setkávají s tajemnou postavou jménem Tom Bombadil. Tom je popisován jako veselý a záhadný muž s modrýma očima, dlouhým hnědým plnovousem a červenou tváří pokrytou vráskami od úsměvu. Nosí modrý kabátek, vysoký klobouk s pírkem a žluté boty.

Když hobiti zabloudí v lese a ocitnou se v nebezpečí, Tom je zachrání před zlou vrbou a poskytne jim útočiště ve svém domě. Během pobytu u něj hobiti zjistí, že Tom je imunní vůči moci Jednoho prstenu; když si jej nasadí, nezmizí a Prsten na něj nemá žádný vliv. Tato epizoda zdůrazňuje jeho jedinečnou a záhadnou povahu, která zůstává i nadále předmětem debat mezi čtenáři a odborníky na Tolkienovo dílo. Z filmů byl Tom Bombadil vyřazen, protože v zásadě neměl vliv na širší děj a jelikož film má omezenou délku, prostě se někde sekat musí. Ale v podivuhodné ruské televizní verzi nebo v slovenské rozhlasové hře ho pořád uvidíte a uslyšíte, žádný strach!

Tom Bombadil z ruské verze Pán prstenů

GLORFINDEL

Glorfindel je významná postava v Tolkienově legendáriu, známá svou odvahou a mocí. V knize Pán prstenů: Společenstvo Prstenu je Glorfindel elfem, který přichází na pomoc Frodovi a jeho společníkům během jejich cesty do Roklinky. Když skupinku začnou pronásledovat Černí jezdci, Glorfindel poskytne Frodovi svého koně Asfalotha, aby rychle překonal řeku Bruinen a unikl tak nazgûlům. Díky jeho zásahu se podaří Froda dopravit do bezpečí Roklinky, kde mohou být ošetřena jeho zranění způsobená Morgulskou čepelí. Ve filmu jeho roli v této scéně pŕebrala Arwen. Navíc zde nahradila i Gandalfa, když její magie zvedla vodu v řece, kam nahnala jezdce.

Zajímavostí je, že Glorfindel měl být původně jeden z členů Společenstva prstenu, protože Legolas a Boromir na radu nepřišli včas. Tolkien se ale později rozhodl, že v tomhle úkolu Glorfindela nahradil Legoas. Elf se tak stal i pro filmovou verzi dosti nepodstatným.

FARAMIR, BOROMIR A DENETHOR

Film značné změnil i charaktery Faramira, Boromira a Denethora. 

Během války o Prsten velel Faramir oddílům gondorských hraničářů v Ithilienu, kde se setkal s Frodem a Samem. Navzdory pokušení, které představoval Jeden prsten, Faramir odolal jeho moci a rozhodl se hobitům pomoci v jejich poslání. Tím prokázal svou vnitřní sílu a schopnost rozpoznat skutečné zlo, což jej odlišovalo od mnoha jiných postav v příběhu. A i jeho bratra Boromira. A to je značně odlišné od jeho zobrazení ve filmu, kde chtěl zprvu Jeden prsten předat svému otci, aby mu dokázal, že není úplný budižkničemu. Faramir byl zkrátka mnohem větší Mirek Dušín. 

Boromir je v knihách popisován jako statečný a čestný válečník, který však podléhá pokušení Prstenu. Po svém selhání se okamžitě kaje a snaží se ochránit hobity, což vede k jeho hrdinské smrti. Ve filmu je jeho pád zdůrazněn, ale jeho pokání a snaha o nápravu jsou méně výrazné, což může ovlivnit vnímání jeho charakteru diváky.

Denethor II., správce Gondoru, je v knihách prezentován jako inteligentní a schopný vůdce, který se aktivně připravuje na Sauronův útok. Jeho používání palantíru mu poskytuje cenné informace, ale také přispívá k jeho postupnému pádu do zoufalství, zejména po smrti jeho manželky a později syna Boromira. Na jedné straně vidí vojsko, vůči kterému není schopen se bránit, a na straně druhé právoplatného dědice trůnu, který ho přichází nahradit. Ve filmové adaptaci je Denethor zobrazen jako slabý a nekompetentní vůdce, který ignoruje hrozby a doslova propadá šílenství, což kontrastuje s jeho literární předlohou.

SARUMAN A ZNIČENÍ KRAJE

Na rozdíl od filmů Saruman po své porážce v Železném pasu a ztrátě moci nezemřel. Zůstal naživu a rozhodl se pomstít hobitům, zejména Frodovi a jeho společníkům. Spolu se svým sluhou Grímou Červivcem uprchl do Kraje, kde pod přezdívkou Šarkan (zkomolenina jména Saruman) převzal kontrolu nad oblastí.

Zavedl v Kraji tyranskou vládu, využívaje skupinu násilníků a poloskřetů k terorizování místních obyvatel. Pod jeho vedením byly káceny stromy, ničena krajina a zavedena přísná pravidla, která potlačovala svobodu hobitů. Jeho cílem bylo přeměnit Kraj v novou základnu moci a zároveň se pomstít za své předchozí neúspěchy.

Po návratu Froda, Sama, Smíška a Pipina do Kraje se hobiti rozhodli postavit Sarumanově nadvládě. Vedli povstání známé jako Bitva u Povodí, během níž se jim podařilo osvobodit Kraj od Sarumanovy tyranie. Saruman byl zajat, ale Frodo se rozhodl ušetřit jeho život. Při odchodu z Kraje byl však Saruman zavražděn svým vlastním sluhou Grímou Červivcem, čímž skončila jeho éra zla a destrukce. Peter Jackson se Hobitům rozhodl jejich životy ulehčit, a již tak dlouhé filmy výrazné zkrátit, a celou destrukci Kraje úplně odignoroval.

SAURONOVO OKO

Jistě, gigantické planoucí oko je rozhodné děsivé, ale jde o výmysl Petera Jacksona pro svou filmovou trilogii. Sauron, Temný pán Mordoru, byl ale ve Třetím věku často spojován se symbolem Oka i v knihách. Představovalo jeho neustálou bdělost a schopnost sledovat dění ve Středozemi. Přestože byl ale Sauron po ztrátě svého fyzického těla na konci Druhého věku oslaben, dokázal si vytvořit novou tělesnou podobu. Důkazy o jeho fyzické přítomnosti zahrnují svědectví Gluma, který popisoval Sauronovu ruku se čtyřmi prsty, a zmínky v Tolkienových dopisech, kde autor uvádí, že Sauron měl podobu člověka většího než běžná lidská postava. Dokonce nepotřeboval ke svému znovuzrození ani Jeden prsten, což potvrdil samotný Tolkien, když řekl: „Ale i když Prsten nenosil, tato moc existovala a byla s ním ‚spojená‘: nebyl ‚ oslabený‘.“

ZMĚNY V ČASOVÉ OSE

Ve filmové trilogii Pán prstenů režiséra Petera Jacksona došlo k několika úpravám časové osy událostí oproti knižní předloze J. R. R. Tolkiena. Jednou z významných změn je zkrácení časového období mezi oslavou Bilbových 111. narozenin a Frodovým odchodem z Kraje. V knize uplyne mezi těmito událostmi 17 let, během nichž Gandalf zjišťuje pravdu o Jednom prstenu a Sauronově návratu. Frodo tak v knize chilluje v Kraji celých 17 let s prstenem v kapse a na dobrodružství se vydává až ve svých 50. letech. Ve filmu je tento časový úsek výrazně zkrácen, což zvyšuje pocit naléhavosti a nebezpečí.

Další úpravou je načasování setkání Společenstva prstenu. V knize se členové Společenstva setkávají v Roklince po delší době, kdy každý z nich prožil vlastní dobrodružství. Ve filmu je jejich setkání prezentováno jako rychlejší a přímější, což zjednodušuje děj a umožňuje soustředit se na společnou výpravu.

VZTAH ARWEN A ARAGORNA

V knižní trilogii Pán prstenů je romantický vztah mezi Aragornem a Arwen popsán převážně v dodatcích. V hlavním ději knih je Arwen přítomna jen okrajově. V knižní předloze Arwen nehraje aktivní roli v událostech, jako je záchrana Froda nebo účast v bitvách. Její postava je spíše symbolem naděje a odměny pro Aragorna po splnění jeho poslání. Ve filmové adaptaci je Arwen zobrazena jako aktivnější postava; například scéna, kde zachraňuje Froda před Černými jezdci, je ve filmu připsána jí, zatímco v knize tuto roli plní Glorfindel. Navíc ve filmech je naznačena určitá romantická tenze mezi Aragornem a Éowyn, což vytváří jakýsi milostný trojúhelník a přidává dramatičnost. V knihách je však Aragornův vztah s Éowyn méně romantický; Aragorn zůstává věrný Arwen a vnímá Éowyn spíše jako obdivovatelku než potenciální partnerku. I když zrovna v tomhle ohledu to i ve filmech vypadá tak, že Aragorn všechny narážky Éowyn úspěšně odráží a i tu polévku jí spíše od hladu a ze slušnosti. Filmy nám prostě daly celkově více romantiky, než původní trilogie.

A to je konec dnešní topky. Snad jste z ní zjistili něco zajímavého a naučili se něco nového. A nezapomínejte: pokud si pustíte rozšířenou verzi Dvou věží 31. prosince přesně o 21 hodině, 13 minutě a 19 sekundě, můžete začít nový rok s králem Théodenem.