TOP
Každý pátekList toho nejlepšího z filmů a seriálů! Na každou epizodu pro vás vybíráme pět nejzajímavějších historek, pověr, mýtů, titulů či kuriozit. Řadíme je do vtipného formátu, ať už podle preferencí redakce, tak i samotných diváků.
7 výtečných antologických epizod Simpsonů
Simpsonovi, někteří je nenávidí, jiní milují, nedá se jim ale upřít, že jsme je téměř všichni v nějakém bodě svého života viděli, nebo je stále sledujeme. I když možná pouze starší díly. Tak jako tak, v průběhu své existence tento animovaný seriál o žluté rodince ze Springfieldu přinesl spoustu kvalitních, ale i méně kvalitních epizod. Některé z nich ale byly jiné a nesledovaly dějově rodinu ze Springfieldu nebo Springfield samotný. Jde o epizody, které představily několik různých příběhů, ve kterých nám známé postav „hrály” jiné role. A teď rozhodně nemyslíme některé speciální čarodějnické díly. Dnes se spolu podíváme na 7 výtečných antologických epizod Simpsonových
NEJMOKŘEJŠÍ PŘÍBĚH VŠECH DOB
Když Simpsonovi musí čekat na večeři v restauraci s mořskými plody, začnou si vyprávět příběhy o známých lodích. V první části se Marge jako vdova s dětmi Bartem a Lisou plaví na lodi Mayflower do Nového světa. Na palubě se k nim připojuje Homer, prchající před zákonem. Jejich vztah se prohlubuje, což vyvolává žárlivost u Vočka a tak se ho rozhodne vožrat pod obraz Boží, aby Marge získal. Po sérii událostí Homer zachrání loď během bouře, protože jako ožralý je prý dost dobrý řidič, což se naštěstí ukáže jako pravda. Tak získává Marge. Po přistání se setkávají s kmenem Wampanoag a společně slaví první Den díkůvzdání. Tedy ještě než je kompletně vyhladí a zaberou všechna jejich území, že ano.
Druhý příběh je parodií na vzpouru na lodi Bounty. Kapitán Bligh (ředitel Skinner) tyranizuje svou posádku, což vede ke vzpouře vedené prvním důstojníkem Bartem Christianem. Po převzetí velení se posádka rozhodne vrátit na Tahiti, kde si užívali dovolenou. Protože ale Bart jako nový kapitán vyhodí kormidlo, loď nechtěně havaruje v Antarktidě.
Třetí segment je parodií na film „Dobrodružství Poseidonu". Během silvestrovské plavby v 70. letech se luxusní výletní loď S.S. Neptune převrátí po zásahu obří vlnou. Skupina přeživších, vedená Selmou, se snaží dostat do strojovny, aby unikla. Cestou čelí různým překážkám, tygrům, plamenům, Homerovi dělajícímu potřebu vzhůru nohama a někteří členové skupiny přicházejí o život. Nakonec se dostanou ven, kde narazí na kostry posádky z lodi Bounty, stále se snažící vrátit na Tahiti.
SIMPSONOVSKÉ BIBLICKÉ PŘÍBĚHY
Osmnáctá epizoda desáté série nám ukázala několik nejznámějších biblických příběhu očima Simpsonových. Rodinka se totiž, jak už to v neděli dělají, vydá do kostela. Reverend Lovejoy má ale hrozně nudné a zjevně i dlouhé kázání, protože tam všichni usnou a sní o výjevech z bible. Marge a Homer nám ukážou stvoření světa, které obsahuje několik hezkých vtipů, tŕeba s obálkou časopisu People. Nebo samotné vyhnání z ráje a Homerův, tedy Adamův neúspěšný pokus o přivedení Evy zpátky za pomoci tunelu.
Druhý příběh je zase vtipným zvratem na známý starozákonní velikonoční příběh o Mojžíšovi, kde se ale v roli bradatého božího vyvoleného objevuje Milhouse, kterému naštěstí ve všem pomáhá Lísa, respektive Miriam, včetně jednoho velice potřebného božího zázraku využívajícího kabinky absolutní potřeby. Poté koukáme na Homera jako moudrého krále Šalamouna, který… no... vlastně až tak moudrý není. Naštěstí ho Bart vzbudí dříve, než stihne odsoudit Ježíše.
Zdroj: HAL LaboratoryTOP 10 Nejhorších herních reklam
Bartovo snění následně otáčí příběh krále Davida na hlavu. Nejdříve sice zabije Goliáše a stane se králem, pak ale jeho dlouhověkého přítele Metuzaléma zabije Goliáš II. Dávid pak místo nového Goliáše nechtěné odřeže vlasy Samsonovi, pošle na smrt pastýře Ralfa, nakonec Goliáše zabije, ale pak je zavřen do vězení za obrovraždu protože Goliáš II. byl zjevné lepší vladař než Dávid. Řekl někdo Život Briana nebo Rok nula?
A epizoda končí (jak jinak) koncem světa, protože jinak by to ani nedávalo smysl.
TOULKY HISTORIÍ S MARGE
V epizodě „Toulky historií s Marge“ se Marge ujímá role vypravěčky a představuje dětem tři historické příběhy.
Král Jindřich VIII. (Homer) touží po mužském dědici, ale jeho manželka Margerina Aragonská (Marge) mu porodila pouze dceru Marii (Lisa). Aby získal syna, rozhodne se rozvést, založí vlastní církev která vynalezne rozvod, ale zapomene vynalézt předmanželskou smlouvu a tak se Jindřich sice rozvede, ale musí se vzdát půlky království. Pak se ožení s Annou Boleynovou. Ta mu však také porodí dceru, Alžbětu, a je popravena. Po sérii neúspěšných manželství a úspěšných poprav se Jindřich na smrtelné posteli setkává s Margerinou, která ho nakonec udusí polštářem se slovy: "Uvidíme se v pekle, tlusťochu."
V druhé části prezident Thomas Jefferson pověří Lewise a Clarka prozkoumáním západních území. Setkávají se s indiánským náčelníkem , který jim nabídne pomoc své dcery, Sacagawe. Ta je provází divočinou, učí je přežít a chrání před nebezpečím i když ji tato dvojice štve. Po dosažení Tichého oceánu ji odmění mincí s jejím portrétem, kterou lze vyměnit v bance za skutečný dolar. To je odkaz na skutečnou dolarovou minci s portrétem téhle ženy, která byla ražena v roce 2000, ale nebyla moc užívána, protože nesplnila požadavky podniků a spotřebitelů.
Zdroj: 20th centuryProč jsou Simpsonovi žlutí?
Třetí příběh sleduje známý boj skladatelů Mozarta a Salieriho. Wolfgang Amadeus Mozart je hudební zázrak, který okouzluje Vídeň svým talentem. Jeho sestra, Antonio Salieri, žárlí na jeho úspěch a snaží se ho sabotovat. Po neúspěchu Mozartovy opery, způsobeném Salieriho intrikami, Mozart onemocní a na smrtelné posteli přiznává, že obdivoval Salieriho dílo. Po jeho smrti se Salieri snaží prosadit, ale pozornost dvora se již upírá na Ludwiga van Beethovena.
I když jsou všechny tyto příběhy značné nepřesné, jsou to tyhle nepřesnosti, které pobaví především skutečné historie znalé diváky.
SIMPSONOVI - SIMPSONOVI
Tahle epizoda je speciální v tom, že nejde o žádné převyprávění již existujících příběhů, nebo historie, ale o alternativní příběhy Simpsonovského univerza. Moderátor Troy McClure v úvodě představuje tři fiktivní potenciální spin-offy seriálu Simpsonovi, které parodují televizní klišé a žánry.
V prvním segmentu se náčelník Wiggum stěhuje do New Orleans, kde pracuje jako soukromý detektiv spolu se svým asistentem „Skinny Boyem“ (ředitel Skinner). Během vyšetřování Big Daddy unese Ralpha, což přiměje Wigguma a Skinny Boye k intenzivnímu pátrání. Po sérii honiček, které zahrnují plavbu po kanálech New Orleans, se dostanou do sídla Big Daddyho. Tam se jim podaří Ralpha zachránit, ale Big Daddy uniká s příslibem, že se s Wiggumem bude střetávat každý týden, což je narážka na opakující se zápletky v televizních seriálech.
Druhý segment sleduje Vočka a celkem nechápeme, jak by se z něj mohl stát seriálový spin-off. Vočko Szyslak objeví, že duch dědečka Simpsona je uvězněn v jeho milostném automatu v baru. Dědeček, nyní poskytuje Vočkovi rady ohledně randění. Když se pak připravuje na schůzku s ženou jménem Betty, bere automat s sebou a umístí ho na záchod. Po sérii komických situací a nedorozumění obsahujících mimo jiné partu výrostků rozbíjejících automat, Betty ocení Vočkovu snahu a upřímnost, což vede k úspěšnému rande.
Nakonec je tu jakási rodinná variety show, kde se objevují všechny postavy kromě Lízy, která jednoduše odmítne a nahradí ji náctiletá roztleskávačka. Kromě Simpsonových zde vidíme i jiné známé postavy, jako je Waylon Smithers, kapitán Horatio McCallister a Hans Krtkovic. V pořadu se objevují různé scénky, například „Co kdyby Simpsonovi byli bobři“, „Písnička o bonbonech“ a „Báseň Hanse Krtkovice“. Jako host vystupuje Tim Conway a na konci se rodina pustí do polštářové bitvy. Segment paroduje tehdejší televizní varietní pořady a zdůrazňuje absurdnost některých televizních formátů.
Troy McClure zakončuje pořad posměšnou ukázkou nadcházející deváté série, která měla obsahovat kouzelné schopnosti, několik svateb, dávno ztracená trojčata a Homer se spřátelí s malým zeleným mimozemšťanem jménem Ozmodiar, kterého vidí jen on.
TULÁCKÉ BÁCHORKY
Když Simpsonovi vyhrají výlet do Delaware, Homer odmítne zaplatit letištní taxu 5 dolarů za let. Rodina naskočí do nákladního vlaku a potká zpívajícího, i když zjevně podivínského tuláka, který jim vypráví tři příběhy.
Homer jako obří dřevorubec Paul Bunyan způsobuje potíže obyvatelům města svou neohrabaností a obrovskou chutí k jídlu. Po vyhnání z města si vytesá z kamene modrého vola jménem Babe, který ožije díky elektrickému výboji. Později se setkává s Marge, do které se zamiluje i když se ho ona zprvu bojí. Když městu hrozí srážka s meteoritem, Paul zasáhne a odvrátí nebezpečí, čím úspěšně způsobí velký požár v Chicagu.
Druhý příběh představuje Lízu jako Connie Appleseed, ženskou verze legendárního Johnnyho Appleseeda. Connie cestuje s rodinou Bufflekillových a dalšími osadníky na západ, kde se živí lovem bizonů. Je znepokojena nadměrným vybíjením těchto zvířat a varuje ostatní před možným vyhynutím druhu a rozhodne se šířit udržitelnější zdroj potravy – jablka. Connie začne sázet jabloně po celé zemi, zatímco ostatní osadníci pokračují v lovu bizonů, až je zcela vyhubí. Když nastane hladomor a osadníci uvažují o kanibalismu, Connie se vrací s úrodou jablek, čímž zachrání svého otce Homera před snědením. I když Vočko ho nakonec stejné začne jíst. Tento příběh paroduje americkou legendu o Johnnym Appleseedovi a zdůrazňuje ekologické poselství o udržitelnosti a ochraně přírody.
Nakonec zde máme známý příběh Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, které zde ztvárňují Bart a Nelson. Příběh začíná, když je Huck je přistižen, jak se drží za ruku s Becky Thatcherovou (Lisa), což vede jejího otce, Homera, k rozhodnutí přinutit je k sňatku. Během svatebního obřadu Huck unikne a spolu s Tomem prchají po řece Mississippi. Jsou však pronásledováni rozzuřenými měšťany vedenými Homerem. Nakonec jsou chyceni a příběh končí jejich pohřbem, což představuje temný zvrat oproti původnímu Twainovu dílu.
Nakonec je Homer nucen několikrát vykoupat smradlavého tuláka, ale zjevně mu to za těch ušetřených 5 dolarů stálo…
PŘÍBĚHY Z NEVRÁCENÉ KNIHY
Když musí Homer do knihovny vrátit knihu, kterou si půjčil, když se narodil Bart, rozhodne se z ní číst tři příběhy.
První je o Odysseovi, královi Ithaky a jeho cestě do domoviny za svou krásnou manželkou. Epizoda poměrně přesně rekapituluje jeho cestu známou z bájí a především Homérova eposu. Teda s menší výjimkou toho, že Odysseus z legend nesnědl svou posádku proměněnou v prasata na ostrově čarodějnice Kirké a Simpsonovi také úplně ignorují celou část s Kyklopem. Jinak je to až po kravou lázeň po příchodu domů relativně přesné.
Další příběh je o Johance z Arku, kterou zde hraje Líza a v čele francouzských vojsk bojuje proti anglickým útočníkům. Když později Johanku zatknou a postaví před soud, zavolá si jako svědka boha všemohoucího. Tak se zjistí, že ve skutečnosti podporoval obě strany. Zdrhne a nechá Johanku upálit, protože jasně že ano.
Nakonec je zde klasický Shakespearovský příběh Hamlet, kterého zde hraje Bart. Stejně jako předchozí příběhy se poměrně přesně drží své předlohy a to až na úroveň vázané řeči. Proto to celé skončí hromadnou krvavou lázní provázanou šílenými a vtipnými situacemi. Celá tato epizoda patří svým provedením a vtipy mezi nejlepší antologické Simpsonovské epizody a rádi se k ní pořád vracíme.
DVAADVACET KRÁTKÝCH FILMŮ O SPRINGFIELDU
Bezkonkurenčně nejlepší antologická epizoda Simpsonů je i jedna z nejstarších. Vlastně jde o první plnohodnotnou antologickou epizodu, mimo čarodějné speciály a dvě vzpomínkové klipové epizody. Epizoda sleduje hned 22 drobných příběhů zaměřených na různé postavičky ze Springfieldu. Sleduje Apua, Smitherse, Doktora Nicka, Vočka, Reverenda Lovejoye a spoustu dalších postav, přičemž se spousta jejich příběhů různě proplétá až do společného konce. Absolutně nejlepší je legendární příběh ředitela Skinnera a jeho napařované loupáky, teda vlastně napařované hambáky, tedy Skinner burgery. A nesmíme zapomenout na polární záři! Tato část epizody byla parodována a předělávána tolikrát, až si na internetu začal žít vlastním životem. I proto si tenhle antologický díl Simpsonů jednoznačné zaslouží první místo.
A tím se dostáváme na konec. Vzpomínáte si na jiné antologické epizody Simpsonů, nebo vám některé chybí? Napište nám to do komentářů.