Reklamy na různé hračky jsou běžnou součástí nejen televizního vysílání. V průběhu osmdesátých let se ale v amerických televizích a později i u nás začaly objevovat celé animované seriály sloužící jako gigantické reklamy na celou sérií hraček. Některé z nich se nedožily ani druhé série, hlavně pokud se hračky prodávaly špatně. Jiné ale můžeme poznat dodnes, někdy dokonce jako multimiliónové filmové série. A přesně na tyhle tituly se dnes zaměříme. Specificky ale půjde o takové filmy a seriály, které původně skutečně vznikly jen a kvůli hračkám. Z výběru tak vyřazujeme animovaného Spider-Mana, Iron-Mana, Batman Beyond, The Real Ghostbusters nebo třeba Kouzelnou Berušku, Mašinku Tomáše nebo Želvy Ninja. To vše sice existuje i za účelem propagace hraček, ale postavy a svět v nich vznikl ještě před hračkami třeba ve formě komiksů. Tohle je 9 slavných sérií, které vznikly jako reklama na hračky.

STAROSTLIVÍ MEDVÍDCI

Na tuhle pohádku si pamatuje snad každý, kdo byl v devadesátkách dítětem, protože to prostě dávali v televizi o víkendech. Samotný seriál měl pouze tři řady s různým počtem epizod a několik speciálů, přičemž vznikal v letech 1983 až 1988. Šlo přitom o prachobyčejnou reklamu cílenou na nejmenší děti související s celou řadou různých plyšových medvídků, kteří se původně objevovali na dětských pohledech. Medvídci pak dostali dalších 5 seriálů, přičemž poslední z nich, Care Bears: Unlock the Magic, je v produkci dodnes. Také dostali devět filmů, tři televizní speciály a spoustu knih.

BIONICLE

Pokud jste Bionicle neměli doma vy, určitě je měl minimálně jeden váš spolužák. Však je to série hraček, která zachránila LEGO od krachu. Proto byla pořádně promovaná v televizi a na DVD. Konkrétně šlo o čtyři filmy. První tři od Miramaxu byly propojenou trilogií a čtvrtý s podtitulem The Legend Reborn z roku 2009 sloužil jako soft-reboot. V roce 2016 také vznikl seriál od Netflixu s názvem Lego Bionicle: The Journey to One. I když se hračky vyrábí dodnes, dalších filmů z této série jsme se nikdy nedočkali. I když na ně mnoho lidí s láskou vzpomíná. Zato ale existuje spousta knížek, komiksů a slušné množství videoher.

TLAPKOVÁ PATROLA

Tlapková Patrola je nekonečná série o roztomilých zvířátkách zachraňujících jiná zvířata za pomoci různé speciální techniky a vozidel, která se nedávno dostala už i do kin. Přitom jde jen o gigantické reklamy sloužící k prodeji absolutně předražených hraček vašim nejmenším capartům. Samotný seriál začal vznikat v roce 2013 a jeho tvorba stále neskončila. Doposud má deset řad po 26 epizodách, dva kinofilmy a dokonce i videohry. A zdá se, že tomu všemu vůbec, ale vůbec není konec.

VLÁDCOVÉ VESMÍRU

Společnost Mattel dostala v 70. letech možnost vyrábět hračky podle nejnovějšího sci-fi filmu jménem Star Wars. Řekli si, že je to blbost a dodnes proto třískají hlavou o zeď. Když se ze Star Wars stal fenomén, rozhodli se jim konkurovat, a to v podobě postaviček He-Mana a dalších Vládců vesmíru. V roce 1983 začal vycházet animovaný seriál, jenž měl za úkol tyto hračky zpopularizovat a představit. A také se mu to povedlo. K He-Manovi se později přidala sestřička She-Ra s vlastním seriálem zaměřeným spíše na holky. S hračkami to pak šlo jednou nahoru, pak dolů, takže se seriály a filmy to bylo podobně. V roce 1987 vznikl hraný film s Dolphem Lundgrenem v hlavní roli. V devadesátých letech další animovaný seriál jménem The New Adventures of He-Man a v roce 2002 dostal seriálový reboot. He-man žije dodnes i ve dvou sériích od Netflixu a několika videohrách. Remake dostala i jeho sestra She-Ra v sérií od Dreamworks a Netflixu. A to vše začalo pouze proto, že Mattel nechtěl dělat figurky pro Star Wars. He-Manovi se věnujeme podrobněji v samostatném tématu, kdyby vás to nááááááááhodou zajímalo.

G. I. JOE

Každý kluk měl v jistém věku doma vojáčky, se kterými si hrál. V Americe se ty nejpopulárnější jmenovali G. I. Joe od společnosti Hasbro. Kromě spousty různých kladných i záporných postaviček představil i velké množství často futuristické vojenské techniky, aby měli rodiče za co utrácet své těžce vydělané peníze. A populární byl i díky spoustě animovaných seriálů, které ho propagovaly. Od roku 1983 je to 6 animovaných seriálů, 4 animované filmy a 3 hrané, které jste pravděpodobně v kinech viděli i vy. Zatím posledním hraným filmem byl spin off Snake Eyes: G. I. Joe Origins. Je to prostě série, která brzy z našich kin a streamovacích platforem nebo televizí jen tak nezmizí.

BARBIE

Tohle je asi vcelku logické. Panenka Barbie patří mezi nejznámější hračky určené především holkám. Proto dává smysl, že jen co se naskytla pŕíležitost, začal Mattel tuto panenku propagovat různými seriály a filmy. A že jich bylo. Od roku 2001 je to dohromady 42 animovaných filmů. Mezitím vzniklo přes deset animovaných seriálů, několik krátkých filmů a nejnovějším přírůstkem byl hraný film s Margott Robbie a Ryanem Goslingem v hlavních rolích. A to vše kontinuálně pomáhá tomu, aby byla Barbie pořád jednou z nejprodávanějších hraček Mattelu.

TRANSFORMERS

Kdo nezná Transformery, ten bohapustě lže! I když jste tuto pohádku jako děti nesledovali, minimálně jste o nich určitě v nějakém bodu života slyšeli. Transformeři jsou jedním z nejtypičtějších příkladů pohádky, která vznikla čistě za účelem propagace původních hraček. A to až do takové míry, že scenáře se psaly bez ohledu na postavy nebo hračky, které se v epizodě měly objevit. S výjimkou těch hlavních jako Optimus Prime nebo Bumblebee. V původním seriálu z roku 1984 se v jisté epizodě objevilo tolik nových postav, že nejdelší chvíle mezi představením jedné z nich byla minuta a půl. Tvůrcům se později povedlo vytvořit vcelku zajímavou historii tohoto světa, a dokonce i několik hlubších příběhů. Dohromady Transformeři dostali 28 animovaných sérií čítajících 1274 epizod a několik animovaných a anime filmů. V roce 2007 Michael Bay natočil hrané Transformery s úžasnou hudbou a v tom čase sympatickou dvojku Shia LaBeouf a Megan Fox v hlavních rolích. Pak jsme dostali dalších 6 filmů, přičemž po stránce kvality to s nimi šlo od desíti k pěti. Posledním hraným filmem je prozatím Probuzení monster. K tomu si přičtěte 44 videoher a dostanete skutečně rozsáhlou sérii. Navíc pořád vznikají nové a nové animované filmy a seriály z tohoto univerza. Je toho prostě hodně!

Nejnovější iterace Transformerů

MY LITTLE PONY

To si tak vymyslíte hračky pro malé holčičky a místo toho si s nimi hrají staří chlapi. Původní figurky vytvořilo Hasbro začátkem osmdesátých let. Tehdy vypadaly dost odlišně od toho, co si pod poníky představíme dnes. V roce 1986 se objevil první animovaný seriál a film. Další seriál v roce 1992 ještě používal původní design poníků. Pak ale přišel rok 2010 a s ním i dodnes populární série My Little Pony: Friendship is Magic. Poníci dostali nový vzhled a začali zajímat i starší publikum. Ze vtípků původně určených rodičům, kteří byli nuceni pohádky sledovat se svými ratolestmi, se stali vtipy, které k seriálu přivedly spoustu dospělých lidí bez dětí. Z poníků se stala velká věc. A tak dostali další dva animované seriály, stejně tak i dva animované filmy v letech 2017 a 2021. A protože chtělo Hasbro konkurovat i lidsky vypadajícím holčičím panekám od konkurence, jako byla třeba Monster High nebo Ever After High, vytvořilo spin-off sérií hraček s názvem Equestria Girls. Známé postavičky poníků zde získaly lidská těla. Tyto hračky pak také dostaly animované tituly, několik televizních speciálů, vlastní film a webseriál. Nejlepší je tak či tak Fluffle Puff a je nám jedno, že není oficiální!

Pony Life - Má cenu koukat na Chibi verzi poníků?

TOY STORY

Nejznámější série, která vznikla díky hračkám, je asi nejlogičtější. Když Pixar vytvořil první Toy Story, bylo to i z důvodu potřeb výrobců hraček. Ti tlačili na tvůrce, aby do filmu zakomponovali známé a staré hračky, jejichž prodeje bylo třeba posilnit. Vedle kovboje Woodyho a Buzze Rakeťáka tak můžeme vidět psa Slinkyho, pana Brambůrka, Rexe nebo Prasátko. Účinek na sebe nenechal dlouho čekat. Po uvedení filmu do kin prodej těhle hraček doslova vyletěl. Samotná série se navíc dočkala několika pokračování. 5 filmů bylo doplněno animovaným seriálem z roku 2000 o Buzzovi Rakeťákovi. Ten navíc dostal i vlastní celovečení film v roce 2022.

A to je konec dnešního žebříčku. Přiznejte se nám, kolik z těchto sérií jste znali dřív než hračky, ze kterých vzešly? Nebo znáte nějaké, které nám ve výběru chybí? Napište nám to do komentářů.