Že máme v Česku a na Slovensku spoustu vyloženě bizarních a divných reality-show jsme si už tak nějak zvykli. A možná se jim také budeme někdy věnovat. Dnes se ale podíváme do širšího zahraniční. Tam totiž také vzniklo a pořád vzniká spousta pořadů, které si nezadají s Bučkovci nebo Mama ožeň ma. Mimochodem, reality show obsahujících nahotu je tak překvapivě spousta, že jsme je z dnešního výběru prostě úplně vyškrtli. Tohle je 10 nejbizarnějších zahraničních Reality Shows.

SEXY BEASTS

Netflix nám kromě spousty různých filmů a seriálů ukázal i mnoho reality show ze své produkce. Některé jsou dobré, jiné už tolik ne. Sexy Beasts patří do té druhé kategorie. Sleduje skupinu lidí, kteří hledají partnera. Aby jim to ale tvůrci ztížili (a aby se tito lidé nezaměřovali na vzhled), tak jsou oděni ve vcelku realistických maskách zvířat. Tvůrci zjevně neslyšeli o furrících, jinak by jim to hned přišlo jako fakt blbý nápad. Velké překvapení nakonec ale bylo (nebo spíše nebylo), že VŠICHNI účastníci byli hezcí. Jak jinak. To už dává větší smysl i Love is Blind.

ПЕРЕХВАТ (PERECHVAT)

Pro další příklad si jdeme do Ruska. Reality show Perechvat vznikla v devadesátých letech a byla snahou ruské policie odradit lidí od krádeží aut, které byly v tom čase v Rusku na vzestupu. Koncept byl vcelku jednoduchý. Soutěžící dostali možnost ukrást nové luxusní auto. Ovšem potom v něm museli úspěšně unikat skutečné policii po dobu 35 minut. Pokud se jim to povedlo, auto si mohli nechat. Koncept tak šílený, že i Policajti v akci znějí smysluplněji. Počet krádeží aut se nijak nesnížil. A protože honičky probíhaly ve skutečných ulicích Moskvy, vlastně šlo o veřejné ohrožení lidských životů. A to i ze strany policie. Rusko, to není krajina, ale životní styl.

WHISKER WARS

Whisker Wars je reality show o drsném světě soutěžního pěstování vousů. Osmdesát mužů z celých Spojených států soutěží v regionálních šampionátech v naději, že se dostanou do světové série. Je to bizarní premisa a také bizarně vlastenecká. Pořad totiž silně favorizoval americké šampiony, kteří se ze všech sil snažili porazit ty norské. Ne, to si vážně nevymýšlíme. I když by leckdo mohl namítat, že vousy jsou vážná věc, je těžké posoudit, jestli je to až TAKHLE vážná věc.

THE MOMENT OF TRUTH

Tato reality show debutovala na stanici Fox v roce 2008, ale byl to podle všech měřítek obrovský propadák. Tento „sociální experiment” měl lidi ukázat v jejich nejhorší podobě, což se vlastně i povedlo. Především tedy ukázal, kam až jsou lidé ochotni zajít, aby pro peníze ponížili sebe i své blízké. V pořadu museli soutěžící odpovídat na velmi osobní otázky, zatímco byli připoutáni k detektoru lži. Soutěžící vyhrávali peníze za každou odpověď, kterou přístroj uznal za správnou. V dosud asi nejznámější epizodě se jedna účastnice přiznala, že podvádí svého manžela v jejich vlastní posteli. Pak ale o výhru přišla, když na otázku - „Takže si myslíte, že jste dobrý člověk?" - odpověděla „Ano".

BORN IN THE WILD

V dnešní době ezoterických pseudovědeckých faktů a matek z mimibazaru nebo modrého koníka se to možná nezdá až tak divné, ale pořád jde o jednu z nejbizarnějších televizních reality show. V tomto pořadu od televize Lifetime v roce 2015 mohli diváci sledovat matky, které se rozhodly rodit v divoké přírodě. A to bez asistence lékařů a moderní medicíny. Pořad byl ostře kritizován lékařskými odborníky, kteří poukazovali na to, že tento typ porodů je spojen s alarmující úmrtností novorozenců. Nejznepokojivějším aspektem pořadu bylo napětí při čekání, zda matka a její novorozenec zemřou. Kdoví, co se tvůrcům tohoto seriálu honilo hlavou. A kdo a proč to vlastně schválil do vysílání v televizi.

I WANNA MARRY HARRY

Nevěsta pro milionáře, případně aktuálně Růže pro nevěstu, jsou ze zahraničí přebrané značky, které se u nás hezky uchytily. Fox šel v této rovině ale ještě dál. Místo náhodného zbohatlíka se snažil oženit samotného Prince Harryho! Že se vám to zdá jako naprostá blbost? Ona to totiž naprostá blbost je. Ve skutečnosti totiž šlo o muže jménem Matthew Hicks, který si na bohatého člena anglické královské rodiny pouze hrál. Akorát mu to moc nešlo, protože ho velká část dvanácti amerických potenciálních nevěst velice rychle odhalila. Šlo o tak velké fiasko, že byla celá show po pouhých čtyřech dílech úplně zrušena.

BEAUTY AND THE GEEK

Než se „geekovská a nerdská“ kultura prosadila jako něco úplně normálního, stále se na účet nerdů a geeku dělalo mnoho vtipů. A to především v mainstreamové televizi a filmech. Takovým pořadem byl i Beauty and the Geek, který vytvořil Ashton Kutcher. Ne, nedělám si srandu.

Princip byl jednoduchý. Hezké holky a geeky zde rozdělili do dvojic. Ty pak plnily různé úkoly a soutěžily o hlavní výhru 250 000 dolarů. Pořad měl být sociálním experimentem, který soutěžící i diváky poučí o vnitřní kráse, ale spíše tyto lidi zneužíval. Jak hezké holky, tak i „geeky“. Přesto se stal absolutním hitem, vysílal se pět sezón a vznikly podle něj desítky mezinárodních verzí.

BRIDALPLASTY

Reality show, kde z různých žen dělají krasavice je spousta. A většina z nich je problematická. Ta nejhorší je ale asi Bridalplasty. Ačkoli na podstoupení plastické operace za účelem dosažení vytouženého vzhledu není nic špatného, tento pořad zneužíval nejistoty svých účastnic a celá země tomu přihlížela. Dvanáct soutěžících vypracovalo rozsáhlý „seznam přání“ zákroků, které si chtějí nechat udělat u rezidentního lékaře Terryho Dubrowa. Každý týden si vítězka několika často ponižujících soutěží nechala něco zvětšit, zmenšit, posunout nebo vylepšit. Poslední nevěsta pak získala vše - plně zaplacenou svatbu a všechny chirurgické zákroky, které si přála. A co je nejhorší, ženich by svou nevěstu i se všemi plastikami uviděl až před oltářem. Pořad se setkal s širokou odezvou kvůli své ponižující premise a kvůli tomu, že vyzdvihoval plastickou chirurgii jako triviální a bezrizikový zákrok.

KID NATION

Různé reality show zaměřené na přežití v divočině jsou obvykle úspěšné. Však Survivor se uchytil i u nás, přičemž takovou slovenskou variací je třeba Farma. Jenže ve všech těchto případech jde o dospělé lidi. Kid Nation celý tenhle koncept otočil. Tvůrci inspirováni knihou Pán much vyslali do opuštěného westernového města Bonanza City v Novém Mexiku 40 dětí ve věku 8 až 15 let, kde se měly pokusit vytvořit vlastní funkční komunitu. A to včetně vlastní vlády. Víte, jaké dokáží být děti hrůzostrašné a zlověstné? Jo, přesně tak to i vypadalo. Životní podmínky byly otřesné. Jeden přístavek pro 40 dětí a žádná tekoucí voda až do první soutěže. Během 13 dílů seriálu byla nejméně dvakrát přivolána záchranka, protože se děti popálily tukem a omylem se napily bělidla. Producenti tvrdí, že v každé chvíli bylo nablízku přes 200 dospělých, ale ti zjevně do děje moc zasahovat nechtěli. Podle serveru Slate byl pořad obviněn z možného zneužívání dětí a porušování pracovního práva. Děti zde totiž často pracovaly až 14 hodin denně.

TODDLERS AND TIARAS

Pokud jde o využívání dětí za účelem zisku a slávy, nic nepřekoná Toddlers and Tiaras. Tato megapopulární reality show se vysílala na stanici TLC v letech 2009-2013. Pořad sleduje životy dětí a jejich rodičů, které jsou nadopovány cukrem a energetickými nápoji, stejně tak jsou i doháněny až k hranicím svých možností, aby se předvedly v soutěžích plných lesku. Nemluvě o tom, že některé kostýmy těchto téměř batolat někdy hodně překročily hranice. Přidejte si do toho hrubý make-up a umělé vlasy a řasy, ne úplně zdravé opálení ve spreji a spoustu dalších problematických situací. Navíc se zde děti využívají prakticky dvakrát. Jednou samotnými rodiči, kteří na své malé děti tlačí, a pak ještě v samotné televizi. A to je na tom asi to nejsmutnější. Tohle není soutěž, která vznikla kvůli televizi. Naopak. Televize prostě pouze začala sledovat rodiny, které se do těchto v Americe populárních soutěží aktivně zapojují.

A to bylo z dnešního vážně bizarního dílu všechno. Pokud vás zajímá i normálnější obsah, jako jsou třeba recenze a analýza filmů, seriálů, komiksů, knih, podívejte se na jiné části našeho webu. Pokud ale jdete jen po bizáru, tak toho u nás zas až tak moc nenajdete. I když, možná by vás mohly zajímat Bizarní české pořady z devadesátých let. To bylo tehdy také hezky šílené období.