Už je tomu bezmála 15 let, co nás opustila mládeží velmi oblíbená televizní stanice Jetix. To ale nebrání tomu zavzpomínat si, jaké seriály nás během dospívání doprovázely. Přece jenom se jednalo o televizní stanici, která mnoha dětem i dospělým otevřela tajemné okno do fantastického animovaného světa. Ano, dnes existuje mnoho dalších stanic, které nabízí podobný zážitek, ale pojďme si zavzpomínat na 12 seriálů, které jsme na Jetixu milovali.

CO JE ANDY?

Jedny z prvních animovaných seriálů na Jetixu sice nebyly tak moc výrazné, zato ale měly neobvyklý a ostrý smysl pro humor. Co je Andy? lze tedy považovat právě za onu klasiku, kdy se věčný a nenapravitelný uličník Andy považuje za krále vtipu a zábavy. A přesně to ho samozřejmě pokaždé dostane do obrovského problému, ze kterého se musí elegantně dostat. Co je na tomto seriálu zvláštní, je styl vyprávění. Kromě klasického příběhu Andy velmi často boří čtvrtou stěnu a pro své diváky nejen zastavuje celý děj, ale zároveň vysvětluje princip svých plánů nebo vtipů. A buďme upřímní, ačkoliv tyhle vtípky nebyly vždycky nejvtipnější, přinesly kvalitní hodiny zábavy pro všechny.

KIM POSSIBLE

Mladá školačka, roztleskávačka a hrdinka Kim Possible tvoří s nemotorným a nepopulárním Ronem Stoppablem nerozlučné duo, které baví v televizi mladistvé dodnes. Kim je samozřejmě velmi oblíbenou hrdinkou po celé Zemi a její služby jsou vyžadovány na mnoha místech. Hlavně pokud se jedná o známé superpadouchy. A to předně, když jde o šíleného vědce Doktora Drakkena. Tomu vypomáhá bojovnice Shego. A co si budeme povídat, souboje mezi těmito dvěma dívkami jsou právě ty části, které si budete nejspíš pamatovat nejvíce. Seriál byl oblíbený i pro svou skvělou animaci, neotřelé vtipy a akci spojenou s typickým středoškolskými dramaty. Dokonce byl tak moc úspěšný, že se dočkal 4 sérií, pár filmů i hrané adaptace, která si u kritiků vede poměrně dobře, ale u diváků se jedná o propadák. (A my si to myslíme taky).

TOTALLY SPIES – ŠPIONKY

Oblíbeným tématem po roce 2000 byly silné ženské postavy. Do tohoto trendu zapadá i populární série Totally Spies – Špionky, která vznikla ve francouzsko-kanadské spolupráci, a rozhodně za sebou nechala stopu. Trojice dívek Sam, Clover a Alex jsou nerozlučné kamarádky z Beverly Hills, které se jednoho dne stávají špionkami. Jejich vedoucí Jerry samozřejmě trojici kamarádek svolává v těch nejméně vhodných situacích, což většinou vypadá tak, že je něco nenápadně slupne a rovnou posílá na základnu. Následně dostanou složitou misi, několik užitečných udělátek a jdou zachránit svět. Snadné, že?

Špionky se staly tak moc populární, že už brzy se dočkáme nové série, která bude lehce navazovat na předchozí díly.

AMERICKÝ DRAK: JAKE LONG 1. SÉRIE

Je cool, je in a je to Jake Long! Chlapec, jenž pochází z dlouhé linie draků, se stane prvním americkým drakem. A je jen a pouze na něm, aby toto těžké břímě nesl na svých bedrech a zároveň ochránil svůj milovaný New York. To obnáší nejen cvičit své tělo a umění boje, ale je potřeba se naučit, jak se používá mozek. A to je něco, co mladý chlapec, který si myslí, že je absolutní borec a šéf, rozhodně nezvládá. Seriál se tak soustředí nejen na akci a postupný trénink, ale i na různé komediální situace s různými magickými tvory a příběhy, které jsou občas doopravdy až moc divoké. Kdo by si přece jenom myslel, že zoubková víla je taková pí**. Zajímavé je, že svůj úspěch tenhle seriál nabral skrze první sérii. Druhá série byla značně předělaná kvůli narážkám na moc velkou vyspělost draků, málo čínský vzhled hlavních postav a špatný scénář. Druhá série tedy funguje daleko lépe, ale ta první zůstane navždy s námi

X-MEN A DALŠÍ MARVEL ANIMÁKY

Jeden ze seriálů, který se dokonce i letos dočkal pokračování, je X-men z roku 1992. Tato série je založená na stejnojmenných komiksech a vypráví různé příběhy mutantů. Lidí, kteří se narodili se zvláštními schopnostmi nebo těly, kvůli čemuž jimi společnost opovrhuje a odmítá je. Tyhle schopnosti je potřeba zkrotit. A profesor Charles pomáhá takovým nešťastníkům uchopit své schopnosti a naučit se s nimi žít. Mezi hlavními postavami najdeme Wolverina, Cyclopa, Storm, Rogue nebo i šéfa zlých mutantů Magneta. Do konce roku 1997 bylo uvedeno pět sérií, ale k nám se vše dostalo až se značným zpožděním. Seriál vyvolal tak moc velký zájem, že zvedl i popularitu samotného časopisu. Hlavně pomohl proslavit i další Marvel animované seriály – Spider-Man, Iron Man, Fantastická Čtyřka či Hulk. Nejenže je dávala televize v podobném období, ale zároveň byly propojené. Takový předchůdce MCU. Hlavně Spider-Man z let 1994 až 1998 zažil stejný úspěch (ne-li větší) jako X-Meni.

POWER RANGERS: SÍLA STŘÁŽCŮ

Červený, modrý, růžový, žlutý a zelený strážce. Už vzpomínáte? Power Rangers doprovází dětské diváky už od roku 1993. A to ještě skrze vysílací stanici Fox Kids. Naštěstí je tahle značka tak moc silná, že několik sérií přistálo i na Jetixu. Pamatovat si můžete například Power Rangers Mystic Force, kde se skupina mladých teenegerů zaplete do dávné historie a musí uchopit svůj osud, naučit se ovládat divokou magii, spojit síly, stát se strážci a chránit lidský svět před příchodem nemrtvé armády. Samozřejmě nechybělo ani morfování, epické souboje a parádní příběh! 

Ehhh, tedy… Pokud jste dostali ohromnou chuť podívat se znova na tuto sérii, tak to doporučujeme dělat jen ve vzpomínkách. Ačkoliv je zrovna tanhle franšíza velmi populární a oblíbena, bude lepší, když si ji uchováte tak, jak si ji pamatujete. Ona ta animace na dnešní poměry vypadá doopravdy hrozně, ale hrozně špatně.

W.I.T.C.H.

Další pětice magických středoškolaček svého času pobláznila mnoho dívčích srdcí i hlav. Příběhy Will, Irmy, Taranee, Cornelie a Hay Lin byly zkrátka nezapomenutelné. Tato pětice je totiž předurčena stát se strážkyněmi Srdce Kondrakaru. Magického šperku, který dává dívkám moc stát se silnými vílami, jež ovládají živly, přičemž zároveň ochraňuje střed samotného vesmíru. Není to ale samá zábava a klidný školní život, protože jejich povinností je ochraňovat lidský svět před nestvůrami a vetřelci světa, které pasou po moci. Většina z tohoto zla pochází z tajemného místa Meridianu, kde vládne princ Phobos a usiluje o moc své sestry Elyon, která se nachází v lidském světě.

Seriál původně vychází z komiksové série, ale popularita byla tak velká, že franšíza dostala 26 knih podle komiksů, 5 dobrodružných knih, 8 grafických novel a mnoho dalších komiksů, které vznikly díky obrovské popularitě.

GALACTIK FOOTBALL

Kdo by si pomyslel, že fotbal by mohl být tak zábavný? O tom ví své fanoušci série Galactik Football, která začala poměrně dost velkolepě. A to na Akillienu, který pohřbil sníh a s ním i starobylou sílu Dech. Ta se uvolňuje pouze při galaktickém fotbalu, v rámci čehož tyhle zápasy okamžitě získávají jinou úroveň zábavnosti. Seriál si vedl více než skvěle navzdory problémům s animací. Tvůrci se uchýlili k experiemtnování a místo využití pouze 2D animace se rozhodli na zápasy i tréninky využít 3D technologie. A popravdě? Vypadá to skvěle, tedy jen do momentu, než si začnete všímat, že každý druhý zápas jste už někde viděli, tyhle pohyby znáte a vše vám přijde až nechutně povědomé. Na druhou stranu Galactik Football táhl skvělý příběh a fakt, že každý zápas ve vás vyvolal notnou dávku napětí, která vás usadila do gauče a nepustila.

SONIC X

Pamatujete ještě, kdy a kde jste se poprvé seznámili s modrým ježkem Sonicem? Celkem pravděpodobně to byl právě Jetix nebo mobil vašich rodičů. Seriál Sonic X je pravděpodobně jeden z těch nejznámějších, jenž byly o tomto ježku vytvořeny. Jednoho dne se Sonic a jeho kamarádi vrhnou do akce zmařit plány zlotřilého doktora Robotnika, ale pro naše hrdiny to neskončí vůbec dobře. Aktivace chaos Controlu způsobí přenesení hlavních postav do alternativního světa, tedy do jejich verze světa obydleného lidmi. Ve zkratce moderní město v USA. Zde se Sonic velmi rychle potká s vodou a hlavně novým lidským parťákem Chrisem. Jejich nový cíl? Posbírat všechny emeraldy, najít kamarády, překazit Robotníkovy plány, nakopat několika robotům šasi a vrátit se domů. Hračka, že? Pro tvrdohlavého a pyšného modrého ježka to bude složitá výzva.

NARUTOOO

Mysleli jste si, že tenhle seznam zůstane bez Naruta? Tak to jste se šeredně zmýlili. Své místo si tenhle ukřičený mladý ninja rozhodně zaslouží, jelikož právě toto anime od Masashi Kishimota otevřelo obrovské brány do světa japonské kultury. Mladý chlapec Naruto je sirotek a jeho život se zapečetěným liščím démonem uvnitř svého těla není vůbec jednoduchý. Přesto se nevzdává svého snu stát se Hokagem, tvrdě dře a jednou se třeba dočká splnění svého snu. Seriál byl vysílán v pozdních hodinách, kdy se Jetix měnil na Jetix Max. Tedy platformu určenou pro starší a dospělejší děti z důvodu násilí a celkem dost krvavých scén. U nás se seriál dočkal dabingu až do 4. série, zbytek epizod měl už jen titulky, přičemž byly odvysílány na konkurenční stanici Animax.

OBAN NEBESKÉ LODĚ

Závody nikdy rozhodně neomrzí a ty mezigalaktické rozhodně nejsou nikdy nudné. Oban Nebeské lodě pochází z francouzsko-japonské produkce. A jednoznačně se jedná o sérii, kterou můžeme doporučit zhlédnout i dnes. Napínavý příběh vypráví  o Moly, pravým jménem Eva, jež se snaží získat pozornost svého otce. A tak ji nenapadne nic lepšího, než utéct ze školy, aby jej mohla navštívit. Její otec je manažer pozemských hvězdných závodních lodí, což je důvod, proč nad svou dcerou v podstatě zanevřel. Moly se ale nevzdává a ve chvíli, kdy je otcův tým pozván na Závod Ōban, velkolepého mezihvězdného závodu o nepředstavitelnou moc, se vetře do náklaďáku a vyráží se závodním týmem na dobrodružství. Na své pouti potká mnoho bytostí, prožije několik emočních zvratů, ale hlavně se stane závodnicí. Kráčí tedy ve stopách své matky. A to ve velkém stylu. 

KRÁL ŠAMANŮ

Absolutním králem tohoto seznamu je samozřejmě Král šamanů. Příběh o mladém šamanovi Yohovi, který pochází ze vznešeného rodu Asakura, a jeho strážném duchu Amidamarovi se rozhodně zakousl do každého z nás, kdo viděl byť jen pár dílů. Yoh je už od malička veden k tomu, aby se stal králem šamanů, i když jeho největším přáním je žít si pohodový život s plným břichem a hudbou v uších. To ale nijak nepřekáží jeho milému přístupu a laskavosti, kterou věnuje i těm stvořením, které si nic takového nezaslouží. Právě tento ležérní přístup přitahuje nejen několik problémů, ale i divných lidí, ze kterých se postupně stávají přátele, v rámci čehož se  tvoří zajímavá pouta. Ačkoliv se příběh od původní manga předlohy značně liší, je skvěle postavený a v některých směrech onu předlohu překonává. Jednotlivé souboje jsou skvělé a napětí se vás bude držet a pustí vás až ve chvíli, kdy vám to seriál dovolí skrze nějaký velmi špatný vtip. Vážnost, akce a zábava se zde doopravdy skvěle snoubí, rozhodně tak Krále Šamanů i po tolika letech doporučíme raději, než ten nový remaster. Ten sice nevypadá špatně, ale striktně se drží předlohy a není tolik zaměřený na západní publikum, což se velmi propisuje.

A to je pro dnešek všechno. Nezapomenutelných seriálů, které nám Jetix za svých šest let poskytl, je samozřejmě více. Některé se dočkaly i pokračování a jiné i rebootu. Jaké seriály byly vaše nejoblíbenější a které podle vás na seznamu chybí? Napište nám váš názor do komentářů a uvidíme se zase příště. Zatím ahoj!