Sponzorem dnešní epizody je Givery.cz a jejich kupóny Netflix a Voyo

Filmoví diváci jsou obvykle vedeni k tomu, aby fandili kladnému hrdinovi. Dualita lidského pudu ovšem vyvažuje stejnou měrou to dobré i to špatné. Občas tak máme pocit, že to nejsou jen hlavní hrdinové, s nimiž se musíme ztotožnit. Tajemství dobrého filmu, ať už jde o jakýkoliv žánr, spočívá i na bedrech mazaného, charismatického a inteligentního padoucha. Ale který z nich je ten opravdový Mr. big brain? Pozor, budou i spoilery…

JOHN ‘JIGSAW’ KRAMER - SÉRIE SAW

Sériový vrah, který nemá na svém kontě žádné vraždy ani krev? Kramer, bývalý stavební inženýr, věří, že život je vzácný a lidstvo si tohoto daru neváží. Vymýšlí proto důmyslné a velice kruté pasti, aby dal svým obětem zvrácenou lekci a vyzkoušel jejich reakce typu "bojuj, nebo uteč". Každou smrt vypočítává s takovou přesností a precizností, že jde skutečně o mistrovský technický výkon. Ke všemu je šokující, jak obratně dokázal manipulovat s ostatními postavami i samotnými diváky. Zkrátka Jigsaw ví, jak přimět lidi, aby udělali přesně to, co chce, i když k jejich vlastní škodě.

HANS GRUBER - SMRTONOSNÁ PAST

Série Smrtonosná past je především o stylových a chytrých hrdinech. Ale je to právě padouch z prvního filmu, tedy Hans Gruber, který téměř všechny zastíní. Gruberova nepopiratelná genialita je patrná v celém filmu. Vypracování a provedení plánu na ovládnutí Nakatomi Plaza naznačuje někoho, kdo dokáže myslet jako šachový mistr. Je také schopen manipulovat s orgány činnými v trestním řízení, což svědčí o tom, že dobře rozumí mocenským pákám v moderním světě. Není mu cizí ani znalost v oblasti obchodu a financí, čehož využívá k tomu, aby si u svých obětí získal respekt. Na druhou stranu si vůbec neváží lidského života a nakonec zase jen potvrzuje, že inteligence sama o sobě jednoduše nestačí.

ROGER 'VERBAL' KINT - OBVYKLÍ PODEZŘELÍ

V jednom z nejfantastičtějších zvratů v dějinách kriminálních filmů se na tento seznam dostává i Verbal Kint. Drobný slaboduchý a veskrz nezajímavý podvodníček se stává součástí vyšetřování vraždy svých kamarádů, jimiž manipuloval zločinecký boss Keyser Söze. Nikdo by druhořadého zloděje nepodezíral, ale pak se ukáže, že celý soubor příběhů, které vypráví detektivovi, je pavučina lží. Kint a Söze jsou totiž ta samá osoba! Díky nelineárnímu pojetí příběhu vidíme Kinta jako pokorného a poněkud naivního člověka neschopného uskutečnit promyšlený plán. Söze je však pohotový, zdatný a uhlazený lhář, který dokáže oklamat i trénované policisty. Rozhodne se vystupovat jako nejslabší článek skupiny, aby přechytračil zločince i ostatní orgány.

HANS LANDA - HANEBNÝ PANCHARTI

Spojte zlé úmysly s hrůzu nahánějícím mozkem a dostanete to, čemu se říká "Lovec židů". Plukovník Hans Landa má skutečně úžasný intelekt, ale naprosto chladné černé srdce. Svou chytrost využívá k tomu, aby na své oběti mluvil rafinovaně odzbrojujícím způsobem. Chce navodit pocit pohody, ba téměř přátelskou atmosféru, ale pak rád tvrdě udeří. Hovoří plynně mnoha jazyky a jeho smysl pro detail v kombinaci s pohráváním si s lidmi ho řadí na žebříčku brutálních padouchů poměrně vysoko. Své nepřátele a spojence si vybírá velmi lstivě, ale loajální vlastně není k nikomu jinému než k sobě.

AMY DUNNE - ZMIZELÁ 

Úžasná Amy a její ukázkové manželství s Nickem se zdá být jako vystřižené z katalogu. Všechno je skvělé ovšem jen do momentu, když Amy v den pátého výročí zmizí a fasáda perfektního předměstského života začne opadávat. Nick je v očích policie i veřejnosti podezřelý číslo jedna. A zdá se, že na jejich vztahu nebylo perfektní zhola nic. Nick je sice sebestředný kretén a cizoložník, ale Amy…to je teprve nadílka. Zakomplexovaná, zlomená a sociopatická žena, která se chce pomstít nevěrnému manželovi, využije genialitu i znalost psychologie, aby zosnovala mistrovskou strategii, jak Nicka naprosto zlomit. V našem seznamu strčí hodně padouchů do kapsy zejména proto, že její plán je tak zvrácený, až jí všechno projde.

JOHN DOE - SEDM

Hrůzný kriminální thriller Sedm Davida Finchera je důkazem toho, jak temná a smrtící může být lidská povaha. V centru děje je monstrum John Doe, mazaný sériový vrah, který páchá vraždy inspirované sedmi smrtelnými hříchy. Zpočátku uniká policejnímu dopadení a jeho zločiny vykazují známky pečlivého plánování. Způsob, jakým jsou splétány dohromady, jasně prozrazuje, že ve stínech intrikuje inteligentní mysl. Podobně jako Jigsaw, Doe v hloubi duše věří, že odhaluje vnitřní temnotu a dává lidem za vyučenou. Je sice bezpochyby pomatený, ale zároveň nepopiratelně chytrý. I zde ovšem padouchovi bohužel nedochází, že svými činy jen podporuje zkaženost, zlo a temnotu, na které si stěžuje.

JOKER - TEMNÝ RYTÍŘ

Chladný, nevypočitatelný, děsivý agent chaosu, muž jehož genialitě se vyrovná pouze jeho šílenství. Jokerovi se podaří nasbírat ohromující počet vítězství a samotného Batmana dohání k tomu, aby překročil tu jedinou hranici, kterou se zapřísáhl, že nikdy nepřekročí. Jokerovi ovšem na rozdíl od mnoha jiných padouchů nejde o peníze ani o moc.

Jokerovou jedinou motivací je chaos. A využívá ho k tomu, aby byl vždy o několik kroků před strážci zákona. Jeho inteligence sice nestačí na to, aby porazil Batmana, ale je rozhodně působivá.

PROFESOR MORIARTY - SHERLOCK HOLMES

Být intelektuálně konkurenceschopný s někým tak metodickým a všímavým, jako je Sherlock Holmes, není snadné. Profesor Moriarty, známý také jako Napoleon zločinu, je však jeden z mála, který se legendárnímu detektivovi nejen vyrovná, ale dokáže ho dokonce i přelstít. Díky svému titulu z matematiky používá k ovládnutí svého zločineckého impéria nelítostnou logiku a suverénní vypočítavost.

HANNIBAL LECTER - MLČENÍ JEHŇÁTEK

Když ke kanibalským sklonům přidáte geniální psychiatrické zkušenosti, získáte jednoho z nejhrozivějších padouchů filmového plátna. Učený lékař, psychiatr Dr. Hannibal Lecter, využívá své sofistikované znalosti k tomu, aby unikl dopadení a zahrával si s orgány činnými v trestním řízení… a taky s lidskými orgány. Přestože mu chybí jakékoliv spojení s emocemi, vystupuje jako kulturně založený gentleman, který si potrpí na vybrané způsoby. Je tak zkušený v ukrývání se, že se s ním agenti FBI radí, jak dopadnout jiné zločince. I když je většinu stopáže doslova ve vězení, neztratí ani kus své moci a vlivu. I za tlustým sklem je pořád nebezpečný.