Sponzorem dnešní epizody je imago.cz a jejich Kouzelné lektvary.

Filmy pro děti se často nebojí ukázat i drsnější nebo peprnější části života. Ovšem zrovna ty peprnější jsou často ukryty před dětskými zraky v šikovných vtipech, které pochopí spíše dospělí. Obvykle se to dělá proto, aby si i rodiče užili trochu humoru určeného především pro ně, když sledují pohádky se svými dětmi. A když jednou děti dorostou, mohou se také bavit nad všemi těmi vtipy, které dříve nepobraly. Některé fungují v češtině, jiné jsou spíše vizuální a některé pro vás budou spíše novinkou, protože vychází z anglického jazyka, i když jsou vizuální. Tohle je 11 vtipů pro dospělé v pohádkách pro děti.

LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ - NA VELIKOSTI (NE)ZÁLEŽÍ

Víte, co se říká o mužích, kteří mají velké nohy?... Že potřebují velké boty. I když je pohádka Ledové království především o vztahu dvou milujících sester, je zde celá jedna linka věnována vztahu Anny a pohledného Hanse. Protože je Anna dost naivní, snaží se samu sebe přesvědčit o kvalitách tohto v zásadě politického manželství. Když ji pak Kristoff klade různé důležité otázky ohledně jejího nastávajícího, přijde řada i na velikost bot.

Pokud jste to dosud nevěděli, velikost nohou se v jistých kruzích dává do přímé souvislosti s velikostí mužského… no, mužství. Stejně jako velikost nosu, prsou a jiných věcí. Je to sice skutečně blbost, ale jako vtipný nenápadný odkaz to funguje skvěle.

SHREK - KOMPENZACE, SPOĎÁRY A NÁVYKOVÉ LÁTKY

Ve Shrekovi je dospěláckých vtipů celá hromada. Hned v prvním díle Shrek vtipně komentuje velikost zámku lorda Farquaada a posléze zjišťujeme, že na tom asi něco je.

Ten si navíc večer za pomocí magického zrcadla přehrává záběry princezny Fiony, které ho tak vzruší, až ho… no, vzruší.

Ve druhém díle pak policisté zatýkají Shreka, Oslíka a Kocoura v botách. A právě tŕetímu jmenovanému najdou v botách Šantu kočičí. Ta má mírné halucinogenní účinky, takže lidé je kdysi kouřili a vdechovali, ale na kočky působí jako silná droga. Snad ten odkaz více ani vysvětlovat nemusíme, že?

A zapomenout nesmíme ani na to, že Pinocchio ve trojce očividně nosí tanga!

PŘÍBĚH HRAČEK 2 - BUZZ A JEHO KŘÍDLA

Když je ve druhém příběhu hraček Buzz svědkem velice hezkého akrobatického kousku kovbojky Jessie, rozhodně ho to nenechá chladným! Vzhledem k tomu, že zrovna tyto dvě postavy později vstoupí do vztahu, je vcelku jasné, co přesně jeho stopořená křídelka znamenají. A pokud jste to nepochopili, jste příliš mladí na to, abyste sledovali tohle video, takže hezky vyčistit zuby a spát!

RATATOUILLE - MALINKATÝ KUCHAŘÍČEK

Ratatouille je jméno známého francouzského jídla a také jedné malé francouzské krysy, která za pomoci tahání vlasů ovládá podstatně většího kuchaře Linguiniho. Ten se v jistém bodu filmu snaží tuhle skutečnost oznámit své potenciální přítelkyni Colette, ale jaksi mu docházejí slova. Nakonec z něho vypadne tohle:

Všimli jste si toho Colletina krátkého pohledu směrem k Linguiniho rozkroku? I když tento vtip lépe funguje v angličtině, čeští překladatelé se s ním popasovali celkem dobře, takže pořád dává smysl. Ale nezapomínejte, i s malou krysou můžete udělat Ratatouille. O to více, že do něj žádná krysa nepatří.

SCOOBY DOO - SHAGGY A MARIÁNKA

Live action Scooby-Doo filmy se snažily přenést barevnost a krásu původních animáků na velké filmové plátno. A ono se jim to celkem úspěšně povedlo. Navíc nám daly skutečného pravého Shaggyho v podobě Matthewa Lillarda. A právě jeho se týkají odkazy v obou těchto filmech. Už dlouhé roky převládá teorie, že Shaggy moc holduje jisté zelené bylince, která se kouří a způsobuje v lidech potenciálně hezké pocity. A také hlad, obrovský hlad. A filmy si s touto teorii vesele hrají. Již na začátku se ze Shaggyho a Scoobyho dodávky line hustý bílý dým, který je prvním odkazem na kouření této látky. Nakonec se ale ukáže, že kluci prostě pouze grilují.

Když se ale později v letadle jedna z cestujících představí jako Mary Jane, Shaggy řekne, že je to jeho oblíbené jméno. Zde musíme vytáhnout trochu vědomostí z angličtiny. Mary Jane je totiž jedno z kódových označení právě pro marihuanu. U nás bychom řekli: Mariánka.

Druhý film jde ještě dál. Na začátku ve scéně s červeným kobercem Shaggy očichá vzduch a pak se otočí ke skupince lidí zjevně holdujících této kratochvíli, Shaggy se k nim rozeběhne a okamžitě se k nim přidá.

TARZAN - SMYSLNÁ TABULE

Většina otců v Disney pohádkách mimořádně podporuje své dcery v podstatě ve všem. Takovým otcem byl i profesor Porter, který se svou dcerou Jane přišel do africké džungle zkoumat gorily. Jane ale místo goril objeví gorilího muže - Tarzana. A okamžitě se do něj zamiluje. Ale popravdě, když vidíte ten dokonalý obličej, divíte se jí? Když pak Jane otci říká o svých zážitcích a maluje Tarzana na tabuli, na moment se ztratí v jeho nakreslených očích, na což má profesor Porter hned připravenou trefnou poznámku:

Mimořádné progresivní. O to více, že se to odehrává v 19. století.

AUTA - BLIKAJÍCÍ FANYNKY

Když Blesk McQueen vyhraje závod, kromě spousty jiných fanoušků ho překvapí Mia a Tia, dvě holky namalované stejně jako on. A očividně jeho největší fanynky. Co ho ale nejvíce osvítí, je nečekané otevření jejich předních světel a zablikání. Tomu se anglicky řekne flash. A shodou okolností jde o stejné slovo, které popisuje aktivitu, kdy si žena nadzvedne tričko a ukáže, co má pod ním. A to pod ním rozhodně není žádný další kus oblečení. Tak teď už víte, co přesné Mia a Tia v té scéné dělají a proč je tahají pryč policisté.

HERCULES - OIDIPOVSKÝ KOMPLEX

Po romantickém rande Herkula s Megarou v animovaném Herkulovi od Disneyho probíhá mezi mladým párem důvěrný rozhovor. V rámci něj se Hercules přiznává, že den byl skvělý, přičemž si vzpomene na divadelní hru, kterou navštívili.

Pokud znáte Báji o Oidipovi, přesné víte, proč je tato scéna vtipná. Pokud ale ne, řekneme že Oidipus se shodou blbých náhod a sebenaplňujícího proroctví stane manželem své vlastní biologické matky. A protože spolu dělají to, co spolu manželé dělají, zplodí několik dětí, které jsou zároveň jeho sourozenci. Pro Oidipa to nekončí šťastně. A ještě se navíc díky Sigmundu Freudovi stal obrazem celého jednoho psychického komplexu.

ÚŽASŇÁKOVI - VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH

Když se ve filmu Úžasňákovi pan Úžasňák znovu dostává do formy, vidíme ho zdvihat těžké vozy na opuštěném vlakovém nádraží a jezdit domů ve stále dražších a luxusnějších autech. Změn v jeho životě si v průběhu této epické montáže všimne i jeho manželka. Je zde více než jasně naznačeno, že tento pár pokračuje v náročném fyzickém cvičení i mimo kameru… Sex, myslíme tím sex…

NENÍ KRÁL JAKO KRÁL

V animáku Není král jako král je jednou z nejvtipnějších postav rozhodně Kronk. V jedné scéně si jeho šéfová alchymistka Yzma postaví stan, aby se mohla v klidu vyspat v divočině. A tam Kronk samozřejmě nesmí. Postaví si tedy vlastní stan, jenže ten jeho je podstatně menší a zakrývá pouze jednu konkrétní část jeho těla. To, co přijde dítěti pouze absurdní, je ale šikovný odkaz na další peprnou věc. Schválně, jaký tvar mají mužské kalhoty, když podobně jako Lord Farquad z našeho dřívějšího příkladu sleduje v magickém zrcadle hezké ženy? Přesně tak. Je to stan. I když v případě Kronka a Yzmy o něčem takovém vážně pochybujeme.

ELDORÁDO - AUSTRALSKÝ POLIBEK

Miguel a Tulio jsou dva podvodníčci, kteří se ke své smůle a zároveň neuvěřitelnému štěstí dostanou do Jižní Ameriky. A ještě k tomu přímo do Zlatého města Eldoráda. Na jistý čas se jim tak povede uniknout zlému a krutému Cortézovi. Protože se ale především chtějí nabalit, začnou si hrát na bohy, přičemž kromě všeobecné úcty a různých světských rozkoší si nahrabou i kotel zlata. Škrt přes rozpočet jim ale udělá místní zlodějka Chel, která jejich báchorky rozhodně nebaští. Posléze se z nich stanou partneři ve zločinu. A v případě Tulia i něco víc. A právě zde se objevuje další odkaz, i když tohle je spíše obecně uznávaná internetová teorie. Když totiž spolu Tulio a Chel laškují, vyruší je místní šaman. Chel s Tuliem se vynoří z pod obrazu, ale Chelina hlava rozhodně není v úrovni Tuliovy hlavy. Byla hodně, HODNĚ níž. Přeberte si to, jak chcete, ale naznačený je tam minimálně australský polibek.

A tímhle pořádně peprným příkladem dnes končíme. Nicméně podobných příkladů je hodně. Znáte nějaký? Napište nám to do komentářů.