Sponzorem dnešní epizody je imago.cz a jejich Kouzelné lektvary.

Dokumentární seriály jsou fascinující. Ukazují nám skutečné lidi, události a situace, jenže je někdy přikrášlují hezkými efekty, infografikami, výpověďmi odborníků a občas se nebojí realitu “postrčit” správným směrem. Jako třeba ubohé lumíky v dokumentárním filmu Bílá divočina od Disneyho. A i proto vznikly mockumenty, tedy filmy a seriály, které na první pohled působí jako dokumenty. Ve skutečnosti ale jde o pečlivě napsané komediální tituly, které vizuálně přesně kopírují seriózní dokumenty.

1670

Začínáme jedním z nejnovějších přírůstků do tohoto žánru. 1670 je polský mockumentární seriál, který sleduje osudy mírné švihlého šlechtice Jana Pawła Adamczewskeho, jenž se chce stát nejslavnějším člověkem v celém Polsku. I když má seriál český dabing, důrazně doporučujeme sledovat ho v originální polštině. Je to totiž mnohem vtipnější, i přestože někdy všemu neporozumíte. Protože polštinu Bůh vymyslel pro to, aby i memečka měla svůj oficiální jazyk, to ví přece každý.

CUNK ON EARTH

Philomena Cunková je tak trochu omezená a neschopná investigativní reportérka, která si klade velké otázky o civilizaci, historii a pár dalších věcech, což některé odborníky, s nimiž dělá rozhovory, velmi mate. Vážně netušíme, jestli odborníci tuší, že jde o vtip, nebo ne, ale je třeba ocenit jejich snahu trpělivě vysvětlovat historické skutečnosti zjevně blbé reportérce.

Seriál je dokonalou parodií na dokumentární filmy ve stylu Davida Attenborougha, přičemž Cunková ani na chvíli nevystoupí z role, což dělá celý seriál o to vtipnějším.

CHLAPI Z KARAVANŮ

Krátce před britskou verzí seriálu Kancl vznikl seriál Trailer Park Boys, tedy Chlapi z karavanů. Kultovní hit běžel v letech 2001-2007 na BBC America, o celých sedm let později ho pak vzkřísil Netflix. 

Přátelé Julian, Ricky a Bubbles, známí také jako Trailer Park Boys, se stali mezinárodní senzací a vybudovali franšízu, která nyní zahrnuje filmy, speciály i podcast. Všechno to ale začalo jako obyčejný mockument sledující příhody bývalých trestanců žijících v Sunnyvale Trailer Park v zapadlém koutě Nového Skotska. Jediné, co je zábavnější než sledovat, jak spřádají své nelegální plány, je sledovat, jak jim žádný z nich nevychází

CO DĚLÁME V TEMNOTÁCH

Komedie, fantasy, parodie... Co děláme v temnotách to má všechno. Seriál Jemainea Clementa je spin-offem stejnojmenného filmu z roku 2014, který napsal společně s režisérem Taikou Waititim. Kamery sledují upíří spolubydlící Nandora, Laszla a Nadju, ale i jejich lidského služebníka Guillerma. Členem svérázné domácnosti na Staten Island v New Yorku je ovšem také upír Colin, jenž žije ve sklepě. Seriál kombinuje netradiční nadpřirozené zápletky s vtipnými a banálními situacemi. Není divu, že titul sklidil spoustu chvály jak od kritiků, tak i mezi diváky. 

TAKOVÁ MODERNÍ RODINKA

Taková moderní rodinka se vydala směrem velmi jemného mockumentary. Kromě zpovědí jednotlivých členů rodiny v průběhu seriálu se na kamery nikdy neodkazovalo. Přesto posunul žánr mockumentary komediálních seriálů do nových výšin. Základní premisa je do značné míry v tradičním sitcomovém kolečku. Seriál sleduje tři rodiny, které žijí na předměstí Los Angeles. Ovšem díky mnoha různorodým osobnostem jsou zpovědi nejen komediální, ale divákům pomáhají skutečně nahlédnout do všech vztahů.

RENO 911!

Seriál Reno 911! kombinuje komedii ve stylu mockumentary s parodií na reality show Policajti, která se zaměřuje na vymáhání práva. Děj se soustředí na členy šerifova oddělení v Renu, kteří jsou všichni neuvěřitelně neschopní. Zápletky jsou podpořeny silným hereckým ansámblem a improvizací, která umocňuje zážitek skutečného doku-seriálu. Tvůrci sází na temnější a kontroverznější humor, přičemž neohrabané postavy se statečně pouštějí do kousavého odsouzení své předlohy.  

 ODBOR MĚSTSKÉ ZELENĚ

Seriál Odbor městské zeleně se odehrává v malém a problémovém městečku Pawnee v Indianě, kde se energická a obětavá státní úřednice Leslie snaží realizovat své ambice. Tento mockumentary titul si získal popularitu především proto, že fanoušci si oblíbili způsob, jakým se zde promyšleně a zábavně hovoří o politice. Absurdní vtípky, ale i pestré, sympatické a zapamatovatelné postavy se podepsaly pod jedinečný tón příběhu. Odbor městské zeleně tedy vyniká obratnou rovnováhou mezi humorem a srdcem.

KANCL

Seriál The Office neboli Kancl popisuje každodenní život excentrických zaměstnanců fiktivní papírenské společnosti Dunder Mifflin. Vychází ze stejnojmenné britské verze, přičemž dokonce i diváci, kteří neviděli ani jeden díl, pravděpodobně zvládnou odcitovat kultovní hlášky, případně popsat nezapomenutelné situace. Od pracovních románků přes příliš ambiciózní pracovníky až po poněkud neschopného šéfa se seriál katapultoval mezi televizní klenoty. Jeho síla spočívá v tom, že prakticky neomrzí. A díky sympatickým a i bizarním postavám je téměř nadčasový.