Fiktivní rodiče z našich oblíbených sitcomů mohou poskytnout nejrůznější životní lekce. V kategorii animovaných rodin ovšem existuje celá řada matek a otců, kteří si vyloženě koledují o zásah sociálky. Dneska vás vezmeme do světa hrubého zanedbání výchovy, kterému se často s radostí smějeme.

LUANN A KIRK VAN HOUTENOVI - SIMPSONOVI

Luann Van Houtenová je definovaná téměř výlučně romantickými vztahy. Kromě faktu, že byla provdaná za vlastního BRATRANCE Kirka, se po rozvodu celkem rozjela, přičemž svou promiskuitu v podstatě nijak neskrývala před synem Milhousem. Bývalý manžel podle ní nebyl dobrým živitelem, po rozvodu přišel o práci, trpěl depresemi a k tomu si narazil alkoholičku, která ho okradla. Je naznačeno, že se v samotě taky uchýlil k flašce. Milhouse tak neustále pendluje mezi přelétavou mámou a uplakaným otcem, přičemž oba mluví především o svých problémech. Syn končí v rukou terapeutky, ale boje mezi rodiči využívá a podněcuje je, aby si jeho lásku kupovali. I když se k sobě nehodí a nemají nic vyřešené, vracejí se k sobě zpátky a svým toxickým vztahem nadále trápí Milhouse. 

STAN A FRANCINE SMITHOVI - AMERICKÝ TÁTA

Agenta CIA Stana Smitha by jste za tátu rozhodně nechtěli. Museli byste možná žít s nebezpečným a vraždícím mimozemšťanem, nebo by se vás ctěný rodič snažil opakovaně zabít. Stan třeba ze sobeckých důvodů vymaže rodině vzpomínky, šikanuje syna Steva a brutálně znetvoří tvář dcery Hayley. A takhle bychom mohli pokračovat dál. Francine jenom přihlíží a vesměs toleruje Stanovo chování k dětem. Oba se snaží spíš vychovávat podle toho, co je správné pro ně. A Stana s Hayley nepřijímají takové, jací jsou. 

BETH A JERRY SMITHOVI - RICK A MORTY

Jerry a Beth vedou naprosto dysfunkční manželství, ve kterém se, jak říká Summer, nutí být spolu, místo toho, aby byli šťastní. Je pravda, že většinu jejich dysfunkcí lze vysledovat až k dědečkovi Rickovi, jehož sociopatické sklony manipulují Beth a z Jerryho činí patetického ubožáka. Děti jsou tak uvězněny uprostřed rodinného chaosu: odtažité chladné matky a sobeckého nejistého otce. Bethina snaha získat Rickovo uznání ji vede k alkoholismu a naprosto necitelnému chování. Třeba přizná Summer, že je výsledkem nepovedeného potratu a v ohrožení života zase bez váhání upřednostní záchranu dcery před Mortym, ze kterého si často krutě utahuje. Jako zbytek rodiny. Dokonce se nechá naklonovat, aby mohla všechny opustit a žít si své sny. A Jerry? Och Jerry….

PAN A PANÍ DOOFENSHMIRTZOVI - PHINEAS A FERB

Je nad slunce jasnější, proč se přehnaně dramatický a výstřední Heinz Doofenshmirtz stal zoufalým padouchem. Psychologové zkoumající mysl zločince o tom totiž mluví už léta. Malý Heinz přežil strašlivé dětství, které bylo plné zanedbávání a zneužívání. Rodiče ho psychicky týrali a ignorovali, nakrátko se ho zřekli, nutili ho nosit dívčí šaty nebo se chovat jako zahradní trpaslík. Otevřeně upřednostňovali Heinzova mladšího bratra Rogera a ještě předtím otec pojmenoval rodinného psa “Jediný syn”. Vlastně když se Doofenshmirtz narodil, ani jeden z rodičů se "neobtěžoval ukázat". Každé narozeniny slavil sám a pořádal pro sebe oslavy s překvapením. Jednu dobu dokonce jako dítě žil na ulici s oceloty. Aby si nepřipadal tak osamělý, namaloval si na balónek obličej, měl problémy se svým tělem a musel snášet šikanu. Opravdu je tohle seriál pro děti?

STEPHEN A LINDA STOTCHOVI - SOUTH PARK

Stephen a Linda Scotchovi existují v South Parku téměř výhradně proto, aby Butterse fyzicky a emocionálně trápili. Stephen svého syna bije, zavírá ho do sklepa, neustále na něj křičí a dává mu zaracha ze stupidných důvodů, které Butters nedokáže ovlivnit. Linda se ho dokonce pokusila zabít absolutně ďábelským způsobem a oba mají na kontě kromě zanedbávání a týrání i kontroverzní terapii, kam poslali Butterse, když si mysleli, že je bisexuál. Taky ho zavřeli do kobky pod domem, aby vyléčili jeho domnělé trauma tím, že….mu způsobí skutečné trauma? Jo, rodiče ze South Parku jsou kapitola sama o sobě, ale tihle dva idioti jsou moc i na level Randyho Marshe. 

PETER A LOIS GRIFFINOVI - GRIFFINOVI

Peter opakovaně útočí fyzicky a psychicky na své děti. Když je Meg unesena, okamžitě řekne své ženě, že je mrtvá, aniž by se snažil jí zachránit. Předhodí ji zloději, který se k nim vloupe, použije její zadnici jako portál pro poltergeista, prodá ji, aby vyrovnal své dluhy, postřelí ji, protože ho pozdravila, a nebo ji úplně vymaže z existence. Se svým synem se pak pokusí oženit, aby zdědil peníze plus neustále zapomíná na Steveho, přičemž otevřeně řekne, že nesnáší trávit čas s vlastními dětmi. Lois se pak málem vyspí s nezletilým přítelem Meg a neustále dceru šikanuje za málo přátel, neatraktivitu a neúspěch u kluků ve škole či v životě. Nemluvě o tom, že oba jsou to ohromné karikatury nejhorších lidských vlastností, jaké si dovedete představit.