TOP
Každý pátekList toho nejlepšího z filmů a seriálů! Na každou epizodu pro vás vybíráme pět nejzajímavějších historek, pověr, mýtů, titulů či kuriozit. Řadíme je do vtipného formátu, ať už podle preferencí redakce, tak i samotných diváků.
8 nejlepších speciálních čarodějnických dílů ze Simpsonů
Partnerem článku je SSŠVT a jejich dni otevřených dveří 4. a 19. listopadu.
Pozor, chyba není na vašem přijímači… Měli jsme Halloween a to znamená spoustu strašidelných filmů, seriálů nebo halloweenských epizod, čemuž jsme se věnovali v nedávné topce. Dnes se ale podíváme na něco speciálního. Čarodějně speciálního. Žlutá rodinka ze Springfieldu jménem Simpsonovi totiž za svou existenci nasbírala přes dvě desítky takzvaných Speciálních čarodějnických dílů. Jde o antologické epizody ukazující tři krátké hororové nebo alespoň neobvyklé příběhy obvykle odkazující na velká hororová, sci-fi nebo fantasy díla. Minimálně v starších epizodách to tak bylo. Dnes představíme 8 nejlepších speciálních čarodějnických dílů ze Simpsonů.
SPECIÁLNÍ ČARODĚJNICKÝ DÍL XII
Čeští diváci si to možná neužili tak moc jako ti zahraniční, ale velkým tahákem tohoto dílu byl Pierce Brosnan, který si zde zahrál sám sebe. Tedy zahrál si svůj vlastní hlas, kterým mluvil nový Robodům tři tisíce. Ten nejenže sám uklízí, vaří a stará se o domácnost, ale dokonce má i silnou osobnost. Osobnost, která se zakouká do Marge. A proto se pokusí zabít Homera. Zvrat klasického tropu prokletého domu se mnohem později pokusili zopakovat na Slovensku ve filmu Dôverný nepriateľ, ale tenhle díl Simpsonů to udělal mnohem lépe.
Další segment sleduje Barta a Lízu jako studenty na jakési magické univerzitě inspirované Harrym Potterem a přináší spoustu vtipných a zapamatovatelných scén. Nakonec je zde příběh o prokletém Homerovi, který přináší ale neštěstí všem kolem sebe. Takže jaký je vlastně rozdíl oproti jeho běžnému životu, což? Tenhle díl rozhodně patří do našeho zlatého fondu.
SPECIÁLNÍ ČARODĚJNICKÝ DÍL VIII
Epizoda začíná zábavným vtipem, v němž televizní cenzor oznámí divákům, že provedl nezbytné škrty, aby epizoda mohla být hodnocena jako TV G, jen aby se objevila ruka s nožem a začala ho bodat, což způsobí, že se hodnocení neustále zvyšuje.
Jak je u Simpsonových dobrým zvykem, tenhle díl paroduje několik známých hororových a sci-fi filmů. Prvním z nich je Omega man. Akorát že tentokrát vidíme v roli posledního člověka na světě Homera, což přináší spoustu vtipných situací. A nakonec se, stejně jako v původním filmu, ukáže, že není tak celkem posledním žijícím mužem.
Další segment se inspiruje Cronenbergovou klasikou Moucha, akorát tomuhle filmu dává vlastní, značně praštěný twist. Nakonec je zde i starý dobrý Salem, kde se Marge a její sestry utkají s nenávistí a nevolí Springfielského obyvatelstva někdy kolem roku páně 1649. A jak se ukáže, springfieldské obyvatelstvo nebylo daleko od pravdy, i když si díl v zásadě utahuje z nesmyslných čarodějnických procesů.
SPECIÁLNÍ ČARODĚJNICKÝ DÍL I
První čarodějnický díl udal tón všech ostatních. Poprvé se zde objevily parodie známých hororových filmů. První příběh se podívá na známý Amittyville horor a pošle žlutou rodinu do strašidelného domu. V této epizodě se poprvé setkáme se známou mimozemskou dvojkou Kangem a Kodosem, kteří žlutou rodinku unesou a pokusí se z nich připravit chutnou večeři. Třetí segment je poměrně přímočárou a přesnou adaptací Havrana od Edgara Alana Poea, kde se v roli havrana představí Bart. Ovšem v češtině to prostě nezní tak dobře, jako v originálním anglickém znění. Navíc v anglickém originálu slova autora namluvil již zesnulý James Earl Jones, hlas Mufasy a Dartha Vadera z hvězdných válek.
SPECIÁLNÍ ČARODĚJNICKÝ DÍL II
Druhý speciální čarodějnický díl je v našem žebříčku hned další v poradí. Po úspěšném koledování se Homer, Líza i Bart přežerou cukrovinek a mají děsivé sny. První má Líza a adaptuje známý příběh o Opičí pracce, která vám sice splní několik přání, ale přinese sebou i spoustu smůly. Tedy až do bodu, než ji veme do ruky Flanders a nezačne si dávat pozor na to, jak své přání formuluje. Blbý Flanders! Právě Lízin filozofičtější sen je z celé skupiny nejlepší, přičemž obsahuje i metahumor v podobě snu o tom, že se rodina Simpsonových stane bohatou a slavnou, což odkazuje na tehdejší popkulturní posedlost Simpsonovými.
Další sekvence nám po vzoru Zóny soumraku ukazuje svět, kde všichni musí do puntíku dodržovat přání Barta, který zde má nadpřirozené, až božské schopnosti. Vtip je ale v tom, že Bart se zde probudí, když jeho sen končí něžnou chvílí otce a syna. Protože to je skutečná noční můra.
Nakonec zde Simpsonovi představují i vlastní adaptaci klasického příběhu o Frankensteinovy, ovšem tentokrát s blbým mozkem Homera, protože jak jinak.
SPECIÁLNÍ ČARODĚJNICKÝ DÍL III
Tohle je jeden z našich oblíbených dílů pro, jak jinak, legendární hlášky. Homer zde v prvním příběhu na poslední chvíli koupí Bartovi panenku Šáši Krustyho. Jenomže je prokletá. A ano, mrogurt je taky prokletý!
Následuje děsivý příběh o vraždící panence velice podobný Dětské hře s panenkou Chucky. Akorát že zde to nakonec končí vlastně celkem kladně. Druhý segment zase paroduje světoznámého King Konga. A to hezky černobíle, což vysloveně odkazuje na úplné první King Kong film. Nakonec je zde příběh o zombiích, kteří zamořili Springfield. A způsobil to, jak jinak, Bart. Genialita této epizody spočívá ve schopnosti hladce spojit ikonické hororové prvky s bizarním simpsonovským světem, což v případě King Homera dovádí myšlenku antologické epizody až do krajnosti.
SPECIÁLNÍ ČARODĚJNICKÝ DÍL VII
Bart je zlý rošťák, to jsme věděli všichni. Představte si ale, že se narodil jako Siamské dvojče a jeho bratr byl ještě horší! Nebo ne? První segment této epizody přináší hned několik nečekaných dějových zvratů a také je šikovným odkazem na Zvoníka u matky boží v Paříži, film Král a já a horor Šílenství proutěného košíku.
Ve druhém segmentu se Líza pokúsi vytvořit vědecký experiment do školy, nechtěné ale do tohto světa přivede život. Miniaturní život v misce s kolou a jejím mrtvým zubem. Nejde o žádnou inovativní myšlenku, protože autoři fantastiky se k ní pravidelné vrací. Konkrétně jde o odkaz na epizodu Zóny soumraku z roku 1962, ale také na Krajní meze.
Zdroj: KonamiTOP 10 hrdinů, ze kterých se stali záporáci
Třetí segment odkazuje svým názvem na Občana Kanea a vzhledem na aktuální americké prezidentské volby je znovu, no, aktuální. Mimozemšťané Kang a Kodos se zde infiltrují do americké politiky a i když je Homer demaskuje, což je scéna vizuálně odkazující na seriál Scooby-Doo, stejné zneužijí americký dvoustranný systém, aby se oba zapojili do voleb, což je velice krásné poukázání na jeho nedostatky.
SPECIÁLNÍ ČARODĚJNICKÝ DÍL IV
Tato epizoda nám ukázala to, co jsme už beztak dávno tušili. Flanders je ďábel! A Homer je debil, protože prodá svou duši za dokonalý koblížek. A i když si myslí, že s ďáblem vypeče, nepovede se mu to a kromě mučení v pekle, které si v zásadě užívá, protože je nenažrané prase, se musí před soudem bít o svou nesmrtelnou duši. zajímavostí je, že jedním z členů poroty je zde Richard Nixon, který v době odvysílání epizody ještě nebyl mrtvý. Implikace byla, že prodal duši ďáblu, aby se stal prezidentem. Šest měsíců na to ale bývalý americký prezident skutečně zemřel.
Segment zaměřený na Barta je odkazem na klasickou epizodu Zóny soumraku, akorát že místo gremlina ničícího letadlo zde malý skřítek ničí školní autobus a Bart je jediný, kdo ho vidí.
Poslední segment je Simpsonovskou adaptací literární klasiky - Drákulu od Brama Stokera. Dům pána Burnse v Pensylvánií je odkazem na Transylvánií, pohyb jeho stínu zase odkazuje na klasický film Nosferatu. Vizuálně zde ale vidíme i odkazy na Coppolova Drákulu, Buffy, přemožitelku upírů nebo třeba několik slavných maleb.
SPECIÁLNÍ ČARODĚJNICKÝ DÍL V
Tohle je osobní srdcovka našeho šéfredaktora Killera. Obsahuje totiž odkazy na několik slavných děl a filmů. Hned první příběh je adaptací klasického díla od Stephena Kinga Shining. Tedy, především jde o odkazy na filmové zpracování Stanleyho Kubricka, přičemž je zde několik vtipných zvratů oproti původnímu filmu. Jo a školník Willy zde dostane sekyrou do zad.
Druhý segment je odkazem na jiné klasické literární dílo - sci fi povídku Raya Bradburyho Burácení hromu. Ve snaze opravit zničený toustovač Homer nechtěně vytvoří stroj času. Dostane se do dob dinosaurů, kde nechtěně zabije motýla, což způsobí neblahé změny v jeho přítomnosti. Homer se tedy pořád vrací a vždy podělá něco úplně jiného. Dostává se tak do přítomnosti, ve které vládne Flanders, nebo do takové, kde z oblohy padají koblihy, všichni mají hadí jazyky a v jedné, kde školník Willy dostane sekyru do zad od superinteligentní Maggie. Najdeme zde odkazy na Terminátora, Jurský park, Flintstoneovi, Vetřelce a název epizody odkazuje na literární dílo Zločin a trest.
Třetí segment zase sleduje kanibalské choutky členů učitelského sboru Springfieldské základky. Ti postupně jedí všechny studenty, až zůstane pouze Bart, Líza a Milhouse. Epizoda šikovné odkazuje na sci-fi filmy Soylent Green, Návrat do budoucnosti, videoklip The Wall od Pink Floyd a dokonce i Texaský masakr motorovou pilou. A ano, zase to schytá školník Willy, což dává pomyslnou korunku celé této epizodě.
Tak co, souhlasíte s našim výběrem, nebo by jste do své topky zařadili jiné speciální čarodějnické díly? Napište nám o tom do komentářů.