Disney je známý svými milými a veselými pohádkami, ale za každou skvělou hrdinskou postavou stojí i ikonický padouch. Někteří z nich nás v dětských letech děsily a jejich zlověstné činy nám zůstaly v paměti dodnes. V časech, když se ještě Disney nebál temnoty a vesele způsoboval generacím dětí traumata na celý život, bylo takových záporáků celá kupa. Někteří nám nejen zvedli adrenalin, ale také zanechali nezapomenutelný otisk v historii animovaných filmů.

HÁDES - HERCULES

Touha po moci kazí lidi i bohy a Hádes není výjimkou. I když ten originální byl vlastně celkem v pohodě týpek, co si prostě hleděl svého, animovaný Hádes z Hercula od Disneyho z roku 1997 chce ovládnout horu Olymp tím, že porazí ostatní bohy. Mezi Hádovy zločiny patří krádeže duší, vydírání, únosy dětí a pokus o bratrovraždu. Na rozdíl od jiných padouchů však Hádes věří v plnění smluv, dohod a závazků, například v navrácení Herkulovy supersíly. Díky tomu je sice ušlechtilý, ale stále velmi zlý. Zároveň ale jde o mimořádné charismatického padoucha, který vyprodukoval snad nejvíce reakčních memů a gifek z celého Disney padoušského panteónu.

CLAUDE FROLLO - ZVONÍK U MATKY BOŽÍ

Claude Frollo byl absolutně hrozný, nesnesitelný a vysloveně na přesdržku již v půdovní knize od Victora Huga a jinak tomu nebylo ani v animované adaptaci od Disneyho. Tenhle soudce nejspravedlivější mezi spravedlivými a nejsvětější mezi svatými je ve skutečnosti obyčejný rasista pronásledující pařížské Romy a přistěhovalce a navíc je i pořádně perverzní čuně. Kvůli tomu, že má problém udržet svého kamaráda v kalhotách, vypálí celou Paříž, způsobí malou občanskou válku, ve které zbytečně umírají jak vojáci, tak obyvatelé města, pokusí se Esmeraldu upálit jen proto, že ON je z ní nadržený, a ještě to udělá s blahosklonným výrazem ve tváři. Zdá se, že Frollo vzal slovní spojení „spalující vášeň“ až moc doslovně. Říkám, prostě absolutně na přesdržku.

ZLÁ KRÁLOVNA - SNĚHURKA

Prvním celovečerním animovaným filmem společnosti Disney byla Sněhurka a sedm trpaslíků, a to znamená, že prvním Disneyho padouchem byla Zlá královna. Ta nastavila laťku hodně vysoko a další filmy se ji snažily vyrovnat. To ale vůbec není jednoduché. Koneckonců, jde o absolutní ztělesnění pýchy. Když totiž jednoho dne kouzelné zrcadlo královně oznámí, že v království je nyní někdo „krásnější“ než ona, pokusí se svou nečekanou sokyní okamžitě zavraždit a otrávit. A to vše ve jménu toho, aby si udržela svou dřívější roli nejkrásnější v zemi. Ať už je oblečená jako královna nebo převlečená za starou čarodějnici, Zlá královna je prostě doposud jedna z nejlepších a nejzlejších Disney padouchů. Možná by se měla zrcadla spíše zeptat: „Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je v zemi zdejší, nejzlejší a nejkrásnější?” No a pak by to zase byla ona a pouze ona.

JAFFAR - ALADDIN

Jaffar z filmu Aladdin je nejmanipulativnějším Disneyho padouchem vůbec. Ať už jde o jeho sen stát se sultánem nebo perverzní touha oženit se s princeznou Jasmínou, Jafar se nezastaví před ničím, aby dosáhl svého. A to i včetně vraždy. Byl nejdůvěryhodnějším rádcem sultána, ale jak to už tak bývá, nikdy se mu nedalo doopravdy věřit, protože všemi kolem sebe manipuloval, aby dosáhl svých sobeckých cílů. Sultánovi to ale taky mohlo hned dojít – každý, kdo s sebou nosí hůl s hadí hlavou, je očividně zlořád. A kdyby na konci filmu prostě jen držel hubu, dokonce by i vyhrál. Proto patří mezi nejlepší a nejzlejší Disneyho záporáky.

SCAR - LVÍ KRÁL

Scar je klasickým záporákem, protože pochází z klasického literárního díla. Lví král je ve skutečnosti zvířecí adaptací Hamleta. A to je také důvod, proč je Scar tak úžasný a zlý záporák. V touze po trůnu a moci zabije svého vlastního bratra, krále Mufasu, což by bylo samo o sobě zlé. Navíc ale z vraždy obviní malého a vystrašeného Mufasova syna Simbu. Jakoby přesvědčení o otcovraždě nebylo dostatečnou dětským traumatem, tak Simbu ještě i vyžene z krajiny a poštve proti němu hyeny. A aby tomu všemu nasadil korunu (hehe, chápete, nasadil korunu…) tak svou absolutně neschopnou vládou v průběhu pouhých několika let přivede zelenou prosperující říši do absolutního socio-ekonomického kolapsu a navíc způsobí ekologickou katastrofu královských rozměrů. Jo, Hra o trůny hadr.

CRUELLA DE VIL - 101 DALMATINŮ

Cruella De Vil je dalším Disneyho padouchem, kterého se společnost pokusila v novém hraném filmu s Emmou Stone polidštit. Původní Cruella v animovaném filmu a později v live action adaptaci s úžasnou Glenn Closs v hlavní roli byla ztělesněním pýchy. Doslova chtěla pochytat a zabít 99 štěňat dalmatinů jen proto, aby si vytvořila nový strakatý kožich. A to je z jakéhokoli důvodu čiré zlo, natož kvůli kožichu. K jejímu statusu jedné z nejzlejších (a nejlepších) Disneyho padouchů v žebříčku přispívá i několik oficiálních písní o její zlé povaze. I když většina z nich jsou vlastně pořádné bangry

ČERNOBOG - FANTAZIE

Disney se kdysi nebál temnoty a děšení dětí. Důkazem je film Fantazie z roku 1940 a padouch jménem Černobog. Kdo ještě léta netrpěl nočníma můrama po zhlédnutí tohoto filmu, ten ho neviděl jako dítě. Většina Disneyho padouchů má alespoň trochu lidskosti, ale Černobog je ryzí monstrum, které nutí mrtvé plnit jeho zvrácené, sadistické příkazy. Segment „Noc na Lysé hoře“ z Fantazie se pravidelně objevuje v nočních můrách každého dítěte a dokonce i některých dospělých. Kromě děsivé animace vše podporuje temná stejnojmenná skladba od ruského skladatele Modesta Petroviče Mussogorského. Černobog je popisován jako Disney verze čirého zla. A proto si v našem seznamu vysloužil první místo.

A to je náš seznam 7 nejzlejších Disney padouchů! Který z těchto padouchů vám dodnes nahání hrůzu nebo je váš oblíbený? A na jakého dalšího zlouna jsme podle vás zapomněli? Napište nám to do komentářů!