

TOP
Každý pátekList toho nejlepšího z filmů a seriálů! Na každou epizodu pro vás vybíráme pět nejzajímavějších historek, pověr, mýtů, titulů či kuriozit. Řadíme je do vtipného formátu, ať už podle preferencí redakce, tak i samotných diváků.
7 hrdinů, kteří mají víc štěstí než rozumu
Ne všichni filmoví hrdinové jsou geniální stratégové, bojoví mistři nebo výjimečně talentovaní jedinci. Někteří dosahují úspěchu pouze díky nepravděpodobné sérii náhod, pomoci věrných přátel nebo osudu, jenž se přiklání na jejich stranu. Každá z těchto nesporně zajímavých postav se může zdát jako hrdina, ale při bližším pohledu je jasné, že často jsou jen ve správný čas na správném místě, mají kolem sebe schopnější spojence a nebo se jim jednoduše podaří uniknout vteřiny před katastrofou. Kdyby se ovšem jen jeden faktor otočil proti nim, jejich příběhy by možná dopadly zcela jinak.
FORREST GUMP
Forrest Gump je laskavý a dobrosrdečný muž, který se díky sérii šťastných náhod stává fotbalovou hvězdou, válečným hrdinou, šampionem ve stolním tenise a miliardářem. Přestože jeho IQ je podprůměrné a nikdy se vědomě o úspěch nesnaží, příležitosti mu takříkajíc padají do klína. Forresta samozřejmě potkává nemálo tragických událostí, ovšem on svůj život po po celou dobu vnímá jako sladkou bonbonieru. Není nijak mimořádně odhodlaný nebo ambiciózní, ale jedná se o člověka s čistým srdcem a osud mu tak přeje. Fortuna mu sesíla dobré lidi, ale i několik špatných zkušeností, které ho ovšem postrkávají k novým horizontúm.
Jedním z nejlepších příkladů jeho štěstí je sportovní kariéra. Jako chlapec má Forrest problémy s nohama a lékaři předpovídají, že nikdy nebude správně chodit. Jenže když ho jednoho dne parta kluků ze sousedství šikanuje, rozběhne se. Zjistí tak, že nohy ovládat nejen dokáže, ale má i přirozený talent, který ho později dostane až na univerzitu s fotbalovým stipendiem. V armádě je pak vyznamenán zejména proto, že vůbec nepřemýšlí a pouze dělá, co je pro něj přirozené. Naivní důvěra ho přivede k podnikatelskému úspěchu a i láska přichází aniž by něco opravdu plánoval. Na druhou stranu je dost dobře možné, že kdyby nad ním nevysela nějaká ochranná ruka, zůstal by v lepším případě obyčejným mužem z Alabamy.
ALAN GARNER (PAŘBA VE VEGAS)
Alan Garner je extravagantní a nepředvídatelný outsider, který se ve filmové sérií Pařba ve Vegas neustále dostává do problémů. Díky šťastné shodě okolností však vždy vyvázne bez větších následků. Je to v podstatě dospělý muž s mentalitou dítěte – sociálně neobratný, a naivní. Často taky nerozumí základním společenským normám a jeho chování je pro okolí nezodpovědné, ale hlavně nebezpečné. Přesto se stává klíčovým členem skupiny přátel, která se snaží zrekonstruovat divoké noci plné ztracených vzpomínek, zatímco se jim bez přestání dějí šílené věci. Nezřídka Alanovým přičiněním. Tenhle muž se totiž neřídí logikou a i když každé dobrodružství skončí přes všechna úskalí dobře, Alan se nepoučí. Pořád pokračuje ve svém chaotickém chování, které ho zázračně nedostane do hrobu ani do vězení. Doslova definice tvrzení: „víc štestí, než rozumu”.
SHAGGY ROGERS ( SCOOBY-DOO)
Shaggy Rogers je členem detektivního týmu Mystery Inc., ale ze všech vyšetřovatelů je rozhodně nejméně kompetentní. Jeho hlavní charakteristikou je extrémní zbabělost, obrovská chuť k jídlu a nulové detektivní schopnosti. Ačkoli by měl být spíše přítěží, vždy se mu nějakým způsobem podaří přežít a dokonce nechtěně přispět k vyřešení případu. Shaggy se v podstatě vždy snaží jen utéct z nebezpečných situací, a právě při těchto pokusech se dějí neuvěřitelně šťastné absurdní zvraty, které vedou k dopadení padoucha. Se svým psem Scoobym prakticky nikdy neřeší žádné hádanky, ale osud této dvojici neustále hraje do karet. A to zejména tehdy, když se chovají naprosto šíleně, hloupě nebo zbaběle. Oba jsou to však veskrze veselí a přátelskí prosťáčci, kteří žijí ve světě, kde je náhoda prakticky fyzikálním zákonem. Realita by k jejich pošetilým kouskům podle všeho taká láskavá nebyla.
HARRY POTTER (HARRY POTTER)
Zde s námi možná nebudete souhlasit, protože Harry je rozhodně jiný hrdina, než ti, co jsme doposud zmínili. Sirotek, který se ve svých jedenácti letech dozví, že je čaroděj rozhodně není hlupák a nechybí mu ani odvaha, sebevědomí, empatie nebo ambice. Na první pohled se může zdát, že Harry vítězí proto, že je talentovaný kouzelník a určitě mu nemožno upřít některé jeho schopnosti. Jenomže když se nad tím zamyslíme, pravé tajemství úspěchu Harryho Pottera spočívá v umění obklopit se těmi správnými lidmi.
Úspěchy, pod které se podepisuje jsou mnohem více výsledkem náhodných faktorů a pomoci jiných lidí než jeho vlastní geniality či dovedností. Harry už od narození těží ze sílícího osudu, který ho chrání. Matka Lily mu svou obětí dává ochranu, která Voldemorta při pokusu o jeho zabití oslabí. Kdyby nebylo této náhody, Harry by nepřežil ani první den svého života.
Zdroj: Warner Bros. PicturesNetflix dal oficiálně zelenou hranému seriálu Scooby-Doo
Ve škole se opakovaně dostává do smrtelných situací a né, že by si neuměl poradit sám, ale často nemusí, protože mu spíš kryjí záda přátelé nebo učitelé. Harry je vlastně průměrný student, nemá hluboké znalosti kouzel jako Hermiona, neovládá strategii jako Brumbál a nezná ani reálie kouzelnického světa jako Ron. Když porazí Voldemorta, není to proto, že by ho přechytračil nebo přemohl magicky – je to jen díky kombinaci jeho vlastní konkrétní hůlky, Voldemortovy vlastní arogance a obětí, které za Harryho učinili jiní.
FRODO PYTLÍK (SÉRIE PÁN PRSTENŮ)
Frodo Pytlík, malý hobit z poklidného Kraje, se nečekaně stane vyvoleným nositelem Jednoho prstenu, nejmocnějšího artefaktu ve Středozemi. Jeho úkolem je odnést Prsten do Hory osudu v Mordoru a zničit ho, čímž by navždy zmařil plány Temného pána Saurona. Na první pohled se může zdát, že Frodo je statečný hrdina s pevnou vůlí, který sám překonává všechny překážky, aby naplnil svůj osud. Není ovšem fyzicky nijak zdatný, nemá žádné bojové ani strategické schopnosti a většinu cesty se pohybuje pod ochranou silnějších, schopnějších spojenců. Frodo neplánuje a pouze se jen snaží jít dál, zatímco ostatní obstarají myšlení, boj a jídlo. Nebýt Sama Frodo je mrtvej a pokud ne, stejne by selhal. I on měl jednoduše štěstí na lidi, které potkal a vlastně není skutečným strůjcem svého úspěchu.
JACK SPARROW (SÉRIE PIRÁTI Z KARIBIKU)
Kapitán Jack Sparrow je extravagantní pirát, který se považuje za geniálního stratéga, ale ve skutečnosti jeho život visí na extrémně pevném vlásku štěstí a manipulace. Každý film začíná v situaci, kdy Jack buď přichází o svou loď, utíká před zákonem, nebo se zaplétá do konfliktu s nadpřirozenými silami. Přestože nemá žádné výrazné bojové schopnosti, ani výraznou loajalitu od své posádky a jeho schopnost plánování je katastrofální, vždy se mu nějak podaří přežít a získat to, co chce. Jeho obrovské štěstí vyváznout z beznadějné situace je spojením nepravděpodobných okolností, improvizace a šílené ochoty lidí kolem nastavit vlastní krk. Pokud by se tohle všechno jen jednou opravdu obrátilo proti němu, jeho kariéra piráta by skončila už v prvním filmu. Mazaný sice opravdu je, ale pořád má především zatracenou štěstěnu za zadkem.
JOHNNY ENGLISH (JOHNNY ENGLISH)
Johnny English je britský tajný agent, jehož schopnosti jsou více než diskutabilní. Během celé série se dostává do situací, kdy je zodpovědný za záchranu světa, ale jeho přístup ke špionáži je plný chaosu, absurdních chyb a náhodných výbuchů. Navzdory své obrovské nekompetentnosti se mu zázračně daří plnit mise – ať už jde o ochranu britské koruny, nebo zmaření ďábelských plánů jeho protivníků. Důvod, proč je pořád naživu je nejen čirá náhoda, ale taky naprostá neschopnost nepřátel.
Smrti se vyhne několikrát díky bizarním okolnostem – od přežití atentátu proto, že se sklonil v nesprávný čas, přes zneškodnění padoucha upuštěním pistole, až po vyřešení případu tak, že si vlastně sám překazí svůj plán. Jeho vyšetřovací metody jsou katastrofální, „brilantní“ dedukce jsou ve skutečnosti naprosto chybné a zavádějící, přičemž většinu času nemá ani ponětí, co se kolem něj děje. Ve skutečnosti se agentem stal pouze proto, že nikdo jiný nezbyl, ale štěstí mu neuvěřitelně přeje. Nepotřebuje být chytrý – stačí, že se pohybuje na správném místě ve správný čas.
Zdroj: Amazon MGM StudiosAmazon dal oficiálně zelenou třetí řadě Prstenů moci, natáčení začne na jaře
A s tímhle filmem jsme se dostali na konec dnešního videa. Do komentářů nám napište, jaký filmový nebo seriálový hrdina má podle vás víc štěstí než rozumu. A do dalšího videa Ahoj!