TOP
Každý pátekList toho nejlepšího z filmů a seriálů! Na každou epizodu pro vás vybíráme pět nejzajímavějších historek, pověr, mýtů, titulů či kuriozit. Řadíme je do vtipného formátu, ať už podle preferencí redakce, tak i samotných diváků.
Šest největších nesrovnalostí v Simpsonových
Seriál Simpsonovi se vysílá už více než 30 let. A proto není divu, že se v něm objevilo mnoho dějových prvků, které si navzájem odporují. V tomto seznamu se podíváme na příběhové díry, nesrovnalosti a nevysvětlené události, ke kterým došlo v průběhu celého vysílání této populární animované série. Vynecháme ovšem speciální čarodějnické díly, které byly nekonzistentní a matoucí záměrně. Netvrdíme také, že jde o špatné epizody, ale pouze poukazujeme na nesrovnalosti, které nedávají smysl. Teď se připravte na 6 největších nesrovnalostí v Simpsonových.
JAK HOMER PŘIŠEL O VLASY
O příčině Homerova vypadávání vlasů se diskutuje už od prvních řad. Homer byl v mládí zobrazen s bohatou hřívou, ale životní stres a péče o rodinu se na něm nakonec podepsaly. Nejprve je naznačeno, že jde o dědičnou záležitost, což potvrzuje několik retrospektivních momentů. Třeba v díle, ve kterém se stane kadeřníkem, vzpomíná na to, jak své dlouhé kadeře sám nešťastně vyčesal. Pak je ovšem naznačeno, že jde o důsledek vojenského experimentu, který podstoupil, aby se vyhnul večeři s Patty a Selmou. Nejzábavnější vysvětlení nabízí flashback do těhotenství Marge. Vidíme zde vystresovaného Homera, který si vytrhává vlasy pokaždé, když Marge oznámí příchod dalšího potomka. V dalších epizodách se pak předpokládá, že Homerovo plešatění bylo způsobeno radiací z elektrárny. Možná je to kombinace všeho?
MARGE A LÉTÁNÍ
V rámci prohlubování charakteru postav jsme se v šesté sérii dozvěděli, že Marge má naprostou panickou hrůzu z létání v letadle. Tenhle stav je zapříčiněn traumatem z dětství, které se váže na jejího otce. Celý děj se točí kolem snahy zbavit Marge strachu. A tedy přijít na příčinu jejích úzkostných záchvatů. Fanoušci však upozornili, že již předtím byli Simpsonovi docela „rozlétaná“ rodinka. Dříve se o strachu z létání nikdy nemluvilo, přičemž Marge několikrát úspěšné cestovala letadlem. Zde je možné namítat, že záchvat mohla dostat již před nástupem na palubu, případně i “mimo záběr”, ale stejně jde o zvláštní příběhovou nesrovnalost.
MAPA SPRINGFIELDU
To, že se Springfield samotný nachází v blíže nespecifikovaném státě a jeho poloha je velice flexibilní, řešit nebudeme. Jde koneckonců tak trochu o tvůrčí záměr. Ovšem místa jako Vočkova hospoda, Springfieldská základní škola nebo Kwik-E-Mart, které se staly ikonickými lokacemi, své umístění také příhodně mění. Úvodní titulky nám sice nabídnou krátkou prohlídku Springfieldu, ale zdá se, že budovy se přemisťují podle potřeb scénáře. V některých epizodách je třeba Vočkova hospoda zobrazena vedle prázdného pozemku, na kterém se nachází ropná plošina, v jiných je zas vedle kostela. Budovy se také posouvají dál nebo blíž od domu Simpsonových. V deváté sezóně se na druhou stranu celé město přestěhuje, aby se zbavilo problémů s odpadky. Možná se tak Springfield pokaždé pouze posune o pár kilometrů dál.
JAK STARÝ JE NED FLANDERS?
V desáté sérií se dozvídáme, že zbožnému sousedovi Simpsonových je ve skutečnosti 60 let. A za svůj dobrý vzhled vděčí Bohu a péči o sebe sama. Nicméně v osmé sérií je zobrazen jako dítě před 30 lety. A to by znamenalo, že je přibližně stejně starý jako Marge a Homer. Mělo by mu tedy být bezmála 40 let. Scenáristé nejspíš zapomněli na odhalení faktu, že Ned je údajně šedesátiletý důchodce, protože v 26. sérii je ve stejné scéně s Homerem a Marge zase jako dítě. Odehrávají se tak Simpsonovi v několika alternativních realitách?
DO JAKÉ TŘÍDY CHODÍ RALPH?
Ralph Wiggum je mentálně velice komplikovaný malý kluk, který je dobrosrdečný a často překvapivě vnímavý. Jenže jeho intelektuální výbava by zajisté vyžadovala speciální pedagogický přístup. Ve Springfieldu takovou možnost nemá. A podle oficiálního loru navštěvuje druhou třídu základky společně s Lízou. Čas od času se však objevuje ve třídě staršího Barta mezi čtvrťákama. Zde se nabízí vysvětlení, že Ralph ze své povahy nerespektuje zařazení a prostě si chodí kam chce. Učitelé to jednoduše neřeší, protože….je to prostě Ralph. Kdo ví...
MINULOST HOMERA A MARGE
Když se to vezme, seriál učinil tvůrčí rozhodnutí ukazovat nám stále stejný rok, kdy je Bartovi deset a Líze osm. Marge a Homer se dají dohromady vždy 16 let před současností. A proto je jejich vzájemné setkání plné nesrovnalostí. Původně se potkali již v 74. roce, následně se vzali o šest let později, tedy v roce 1980, jakmile počali Barta. Později vidíme, že Marge a Homer spolu chodí na konci 90. let, kdy ještě nebyli manželé. A právě v závěru epizody se chystají k početí Barta. Navzdory nesrovnalostem si tyto epizody neodporují, časová osa pouze pluje kupředu, aby byl seriál stále aktuální. Postavy vždy žijí v přítomnosti, přičemž jejich minulost se tomu přizpůsobuje. Jinými slovy se veškeré příběhové díry dají vysvětlit teorií, že každá sezóna je vlastně alternativní realitou. Tudíž si i věk postav a jejich minulost, tedy jako třeba u dědy Abea, mohou vzájemně odporovat. Když se nad tím hlouběji zamyslíme, je to vlastně docela děsivé animované Černé zrcadlo.
Dostali jsme se na konec. Pokud jste dočetli až sem, napište nám dolů do komentářů, na jaké nesrovnalosti jsme zapomněli. A které vám vrtají hlavou nejvíc.