Rok 2023 postavil před filmový průmysl několik nepříjemných překážek. Produkci ochromila velká stávka scenáristů a herců, kritikou nešetřili ani VFX umělci a studia pořád zpracovávala důsledky světové pandemie. Přesto se díky několika opravdu zajímavým filmům povedlo zaplnit kinosály. Tento žebříček jsme sestavili z výběru naší redakce, která vám i letos shrne to nejlepší, co se podle nás urodilo. Tohle je 8 nejlepších titulů roku 2023.

Partnerem videa je Komárovo knihkupectví.

CVRNDA - ZABIJÁCI ROZKVETLÉHO MĚSÍCE

Navzdory jistým slabinám Irčana Cvrnda věří, že je Martin Scorsese režisérský bůh. A Zabijáci rozkvetlého měsíce to potvrzují. Jistě, je to tak dlouhý film, že by v jeho průběhu nejspíš letec Howard Hughes stihnul obletět celý svět a ještě si natočit Pekelné anděly. Během těch několika hodin ale dojde na fascinující herecký koncert mistrů DiCapria a De Nira, který musí být splněným snem kohokoliv, komu se kdy nějaký Scorseseho film líbil. Nejen díky Bobovi a Leovi nabízejí Zabijáci strhující a vyloženě mrazivou podívanou, která si nebere servítky. A ve které se režisér nebojí táhnout své hlavní hrdiny, pokud se jim tak vůbec dá říkat, tím nejodpornějším bahnem. Je to sice příběh z na první pohled romantické minulosti, ale vypráví o zlu, jehož podstata nejspíš v té minulosti nikdy nezůstane. Protože se chtě nechtě týká člověka jako takového a nesouvisí nezbytně s nějakou konkrétní národností. I proto se jedná o film, na který Cvrnda nedokáže jen tak zapomenout. Je sice skrz naskrz zlý, ale z hlediska filmařského řemesla je taky naprosto fenomenální.

KUSHI - NIMONA

Jak jako nejlepší titul? Netflix se letos zbláznil a rozhodl se nás zahltit doopravdy skvělými filmy a seriály! Jako je One Piece, Blue Eye Samurai nebo My Daemon. Naštěstí je tady jeden film, který fungoval až moc dobře a právem si zaslouží být zde zmíněn. A tím není nikdo jiný než potrhlý a šílený snímek Nimona. 

Možná si řeknete, že to je jen animák, ale hluboký příběh, který se zde snoubí s humorem a absurdními situacemi, naprosto nádherně funguje. Fanoušci komiksu možná budou lehce zklamaní, protože příběh nejede úplně podle předlohy a je méně krvavý. Animace je každopádně úžasná. To vše doplňuje parádní hudba, přičemž velmi rychle přijdete na chuť dobrodružství rytíře Ballistera Temnotaje a jeho pobočnice alias Nimony. Ta samozřejmě je jedno obří a neposedné tajemství. A zkrotit se nenechá. Což vyústí v jeden, dva, tři… no dobře, v hodně průšvihů.

FANGORKA - BARBIE

Patřila jsem k lidem, kteří na začátku roku považovali film Barbie za další zbytečný tahák na peníze, který v kinech propadne a odejde do zapomnění se staženým ocasem. To jsem se ale šeredně mýlila. Barbie je zábavné, vizuálně podmanivé, plynulé a nápadité dílo, které si odvážně utahuje z megakorporací jako Mattel, ale i z patriarchátu a žen samotných. Příběh je trochu banální a v závěru možná až příliš tlačí na pilu ohledně feminismu. Nicméně téma nastoluje velmi chytře a muže nijak neshazuje. Naopak před nás staví univerzální potřebu sebereflexe pro obě pohlaví. Ať už si o filmu myslíte cokoli, vězte, že se jedná o skutečně jedinečný snímek, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. 

VURHOR -  DUNGEONS & DRAGONS: ČEST ZLODĚJŮ

Nebudu lhát. Po opravdu hodně dlouhé době mi v kině ukápla slza. Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je splněný sen. Sen, který jsem měl přibližně asi od svých osmi let, kdy jsem u babiček běhal s dřevěnými meči, měl svou vlastní hrdinskou družinu fiktivních přátel a zamiloval se do her jako Icewind Dale a Baldur's Gate. A letos jsem se konečně dočkal celovečerního hraného filmu, který se odehrává v mém milovaném fantasy světě Forgotten Realms. Když tedy na jeho začátku vyšlo najevo, že ona zasněžená mrazivá krajina, po níž výborně napsaní a sympatičtí filmoví hrdinové kráčejí, byla Planina ledového větru a já ji poprvé v životě viděl ve filmové podobě, už jsem cítil slzy v očích. A pokaždé, když ve snímku zazněly názvy jako Baldurova Brána, Harfeníci, Neverwinter, Rudí čarodějové, Hlubina, Szass Tam a Elminister, vykouzlil se mi na tváří zářivý úsměv. Ten film je ale úžasným a skvěle natočeným dobrodružstvím s dobrou akcí a fungujícím humorem i pro diváky, kteří nehrají DnDčko, přičemž v loru světa se nevyznají. Jistě, příběh je značně předvídatelný, stejně tak mě mrzí, že sympaťačka Doric byla oproti ostatním hrdinům maličko odšoupnuta do pozadí, ale i tak jsem tomu filmu flákl 5 hvězdiček z pěti, protože se prostě jedná o splněný sen.

KILLER - BOD OBNOVY

Na české kyberpunkové sci-fi Bod obnovy jsem čekal jako malé dítě na Vánoce, protože podle traileru splňovalo vše, co jsem si od takového žánru představoval. A i když jsem měl jisté obavy, Robert Hloz splnil to, co jsem očekával. A ještě něco navíc. Výborný kyberpunkový krimi thriller se sklony k severské detektivce zasazený do českého prostředí. Připomněl mi zlaté časy československé literární, ale i filmové sci-fi. Film sice obsahuje pár klišé, ale všechna vlastně vycházejí z žánrů - detektivka a kyberpunk. Takže vlastně skvěle funguje pro každého, kdo tomuto základnímu konceptu rozumí. Jeho nejsilnějšími stránkami jsou ale samozřejmě prakticky bezchybná vizuální stránka a velmi inteligentní využití speciálních efektů, kdy máte opravdu problém zorientovat se v tom, co všechno je na scéně fyzicky a co je vlastně digitálně dotvořeno. Bod obnovy je prvotřídní sci-fi film. A pokud jste ho ještě neviděli, děláte velkou chybu. Takové projekty se u nás donedávna moc neviděly, ale jsem rád, že se stále více mladých tvůrců nebojí vystoupit z bezpečné zóny romantických komedií a natočit pořádný žánrový film.

KIZUOTO - SCOTT PILGRIM JDE NA VĚC

Jelikož si Vurhor zabral DnD, tak měl Kizuoto mnohem snazší volbu. A tou je přírůstek teď ke konci roku - Scott Pilgrim jde na věc. Ano, již jsme měli filmovou adaptaci, která měla rozhodně osobité zpracování, ale Kizuovi v hlavě moc neutkvěla. A od tohoto seriálu čekal tak maximálně příjemnou podívanou, ale s kvalitní animací. A výsledek?

Pěkný příběh lišící se od toho, co si Kizu pamatoval. Něco, co se mu do mysli mnohem více zařízlo a vydrží tam mnohem déle. Určitě nečekejte původní příběh, ale je fajn ho znát, tedy alespoň rámcově. A ač příběh je povedený a jde o novou a originální adaptaci komiksu, co stojí na vlastních nohách, hlavní je animace.

Není jen fajn a dobrá. Představte si partu nadšených animátorů, na které házíte mince tak dlouho, dokud oni nebudou spokojení.

Pohybující se kamera v soubojích, která je roztřesená při dokumentárnějším ztvárnění, povedená choreografie. Skoro každá významná scéna se umí blýsknout něčím novým, originálním a zapamatovatelným.

Rozhodně něco, co stojí minimálně za pozornost.

DUPPY - BABYLON

Tohle je lehký podvod. Babylon vyšel na konci roku 2022, ale k nám se dostal až začátkem ledna 2023. Letošní rok mě potěšilo tolik filmů a seriálů. Ať už to byl Oppenheimer, třetí Strážci Galaxie, Evil Dead: Rise, druhá série Medvěda a Lokiho, případně černý kůň roku - Twisted Metal. Seriózně, pokud máte rádi absurdní akční komedii, tak vás tenhle seriál potěší. I když neznáte tu hru z PlayStationu. Ale Babylon během svých tří hodin dokázal něco neskutečného - opět nakopnul lásku k filmu a kinematografii jako takové. 

Děj se odehrává na konci dvacátých let v Hollywoodu, kdy sledujeme čtyři protagonisty snažící se uspět v jedné z nejdivočejších dob kinematografie. Vznikající hvězdu, producenta, hudebníka a herce na výsluní. Celé tři hodiny budete sedět na kraji sedadla a nasávat výborné scény plné akce, humoru a dramatu. Ještě aby ne, když za vším stojí tvůrce La La Landu, Whiplashe a 10 Cloverfield Lane - Damien Chazelle. Spolu s Justinem Hurwitzem, který si opět vzal na starost hudbu, vytvořili totiž úchvatné tři hodiny, které postupně gradují. A to od scény z natáčení až po vtipnou a brutální scénu, kterou zakončuje unikátní sekvence nahlížející do budoucnosti kinematografie. Sekvence tak skvělá, že způsobila celý trend, přičemž v mnohých opět nakopla lásku k filmu jako takovému. A tento zážitek dokáže zkrátka naservírovat jen nejlepší film roku. Tedy minimálně za mě.

ŠEBRON - MODROOKÝ SAMURAJ

Nebudu lhát. Letošní rok byl na dobré filmy a seriály opravdu bohatý. Jak už to ale tak bývá, nejvíce mě překvapil počin, od kterého jsem vůbec nic nečekal. Vlastně jsem ani neměl v plánu na něj koukat. Když mi ale den po jeho vydání hned dva lidi řekli, že místo spánku bingovali celou sérii, prostě jsem to musel zkusit. A jsem rád, že jsem to udělal. 

Modrooký samuraj je po Castlevanii a Arcane dalším animovaným seriálem pro dospělé, který se zapsal hluboko do mého srdce. Vlastně možná ještě hlouběji než předchozí dva zmiňované. Historické zasazení, božská animace, tragická hlavní hrdinka, zajímavý příběh, kulervoucí bojové sekvence, explicitní násilí, erotika a spousta mrkaček na Kurosawu a Tarantina dělají z Modrookého samuraje vskutku dechberoucí podívanou, na kterou budu ještě hodně dlouho vzpomínat.        

Do komentářů nám napište, které filmy nebo seriály letos zaujali vás. Nyní vám celá redakce přeje hezký zbytek svátků a budeme se těšit do dalšího dílu. Ahoj!