Je to tady. Jakmile odbije půlnoc 30. listopadu, začnou obchodníci vytahovat vánoční dekorace, cukroví na stromeček je ve slevě a na každém rohu číhá Whamageddon. Ovšem říká se, že čeho je moc, toho je příliš. Obzvláště to platí pro televizní program na Vánoce, protože jistá skupina filmů se pravidelně reprízuje. A to klidně i několikrát v ty samé svátky. Je pravda, že měřítka toho, co dělá film koukatelným na Vánoce, klesají, protože většina z nás trpí na salátové kóma, ale v dnešní topce půjde spíše o snímky, které jsou pouze otravné. Neříkáme tedy, že jde nutně o špatné tituly, ale v televizi je vidíme tak často, že mnohým lidem už lezou krkem, ačkoliv jsou stále zábavné. Držte se, protože přicházejí svátky. A s nimi sedm nejotravnějších vánočních filmů. 

Partnerem videa je Corsair.

PRINCEZNA ZE MLEJNA

Ten čert si zaslouží postavit ke zdi… ne, radši do kouta, protože chceme, aby na nás byl strýček YouTube na Vánoce hodný. Každopádně klasická česká pohádka Princezna ze mlejna je pro mnoho diváků nedotknutelným klenotem. Tahle troškovina vypráví o komickém zápasení ženichů o ruku krásné mlynářovy dcery Elišky, která má ovšem oči jenom pro pohledného Jindřicha. Ten pro změnu v rybníku hledá zakletou princeznu, což se nelíbí místnímu Vodníkovi a Čertovi. Ti se totiž Elišce také dvoří, přičemž ze žárlivosti se snaží Jindřicha vypudit. Jednoduchá dějová linie, veselé momenty, známe odrhovačky. Pohádka patří k těm lepším počinům Zdeňka Trošky. A přestože mnoha starším ročníkům se nikdy neomrzí, jde o docela profláknutou podívanou. 

ROLNIČKY, KAM SE PODÍVÁŠ

Fuba man Arnie Schwarzenegger se v Česku a na Slovensku každé Vánoce vydává na lov za těžko dostupnými hračkami pro svého syna. Úspěšný obchodník Howard, kterého Arnie hraje, se celou stopáž žene za získáním postavičky Turbo Mana z televizního seriálu, v rámci čehož padá do hlubin šíleného vánočního zoufalství. Film u kritiků naprosto propadl, ale i tak se mu nějak povedlo v kinech vydělat a stát se sváteční povinnou jízdou. A to zejména pro ty, kteří mají děti. Velice jednoduchý scénář, ještě jednodušší vtipy, tuna nostalgie a Arnieho neohrabané herectví, je dnes tradicí Štědrého dne. Ale možná by nemusela být…

Z PEKLA ŠTĚSTÍ

Existují jen dva typy lidí. Ti, kteří si s rodinou sednou k televizoru, dají si nohy nahoru a spokojeně koukají na Z pekla štěstí. A pak jsou tu ti, kteří po úvodních titulcích zběsile skáčou na ovladač, a hledají cokoliv jiného. Máme tady standardní pohádkovou premisu. Odvážný Honza, princezna, jež je rozmazlená fiflena, hrozivý drak, čerti, kteří nejsou až tak zlí, a dobrosrdečná skromná holka. Zdeněk Troška zde recykluje své staré nápady a pohádkové tropy do příběhu, u kterého nesmíte moc přemýšlet nad logikou děje a motivací postav. Takže buď je pro vás film vcelku hezkou pohádkou, nebo zdlouhavou prázdnou glorifikovanou nudou. 

S TEBOU MĚ BAVÍ SVĚT

Okey, teď to začne trochu bolet. Komedie S tebou mě baví svět se často řadí k těm nejlepším rodinným filmům československé kinematografie. Právem se stala kultem díky hereckému obsazení a nezapomenutelným úsměvným gagům. Dobrodružství tří otců a šesti dětí na zasněžených horách v ne moc sociálně vybavené chatce je prostě legendární pohodovou podívanou. A věříme, že se na ni hromada lidí pokaždé těší. Bohužel to televize na Vánoce často přestřelí. A není to chyba filmu samotného, že se mu někteří vyhýbají obloukem, když se na obrazovce opakuje do zblbnutí.

SÁM DOMA

Odložte pochodně, stálice zlatého fondu rodinných komedii je právem vánočním hitem, bez kterého si téměř neumíme představit tyhle svátky. Situace přitažené za vlasy, rozkošný Macaulay Culkin, přihlouplí zlodějíčci, rodina zralá na sociálku, ale hlavně nezpochybnitelná sváteční atmosféra, která vtáhne i toho největšího Grinče. Pokud je Sám doma pro vás nezbytnou vánoční nutností, je to v pořádku, nicméně i zde všeho moc škodí. A v půlce Vánoc jsou už mnozí Kevinova sadismu přejedení.

MRAZÍK

Muž. Mýtus. Mrazík. Každý o něm slyšel, většina ho viděla, část populace se na něj nemůže ani podívat, ta druhá vás utluče, pokud na tuhle klasiku sáhnete. Pohádka z dílny Sovětského svazu je legendární, svým způsobem kouzelná a neopakovatelná podívaná plná nostalgie, která má zvláštní moc zejména v našich končinách. Jedni vám řeknou, že jde o brilantní film, druzí zase, že se moc přeceňuje. Mrazík je zkrátka jeden z těch počinů, u kterých se prostě nemůžete rozhodnout. Televize vám ho však pro jistotu dávkují trychtýřem rovnou do chřtánu každé svátky. Ať se vám to líbí, nebo ne. 

TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU

Královna ptactva, luštěnin a československých Vánoc dvacetkrát za jednu sváteční sezónu. Libuše Šafránková a Pavel Trávníček v půvabné variaci lidové pohádky, která se stala národním pokladem. Nevynecháte ji ani tyhle a ani ty další Vánoce, protože naše Popelka je sice ohraná a předvídatelná, ale pořád velice kvalitně natočená. A nakonec je to lidová pohádka, co byste chtěli za psychologizaci postav. Tohle je už generační záležitost. A 24. prosince budeme prostě všichni sedět u televize a zpívat „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš.“ A 25. taky. Ještě jednou 26. a v repríze 27. Na Silvestra znovu. A na nový rok zrovna tak. 

Dostali jsme se na konec. Pokud jste dočetli až sem, napište nám do komentářů, který vánoční film otravuje vás. Nebo naopak bez jakých titulů si svátky neumíte představit!