Dětské seriály trpí často předsudky kvůli své cílové skupině. Přece jen dospělí jsou na světě dlouho a poznali takové komplexní problémy jako tvar Země, koncept vzniku vesmíru, historii z předlidských dob i složité politicko-ekonomické situace napříč staletími. Proč by je tedy měly zajímat drobné a nepříliš hluboce propracované problémy animovaných postaviček? 

Nicméně ne každý seriál, jehož cílem je omladina, se spokojí s takto snadným a zjednodušeným zařazením. Nejde jen o drobné vtípky, které jsou určené spíše rodičům. Někdy to jsou propracované světy, jindy propracovaná magie, historie postav nebo skutečně hluboce promyšlená psychologie hlavních protagonistů. Takové příběhy pak často poskytují víc než jen základní morální poučení. Teď se pojďme podívat na 6 dětských seriálů, které si užijí i dospělí.

KOUZELNÁ BERUŠKA A ČERNÝ KOCOUR

Začínáme velmi zlehka. Seriál Kouzelná Beruška a Černý kocour nám představuje klasickou teenagerskou superhrdinskou zápletku. Dívka získá magické schopnosti, bojuje s tajemným zlem a zároveň se snaží žít svůj školní život. Taková normálka. Pochopitelně se střetává i s běžným problémem. A to v podobě své tajné lásky Adriena. Jenže postupně jí do srdce zatíná drápky její partner v boji proti zločinu Černý kocour. Diváci samozřejmě vědí, že Adrien a Černý kocour je jedna a tatáž osoba. A taky znají pravou identitu Lišaje, který terorizuje Paříž skrze své akumy, ale celkově se jedná o velmi slibnou premisu, která měla obrovský potenciál nádherně vyrůst. Měla...

Z této relativně základní příběhové struktury dokázal seriál vykřesat hned 5 sérií a nějaké ty filmy. Bohužel jde o ukázku vyšších ambicí než řemeslného umu. Fanouškům se totiž pozdější vývoj sérií moc nelíbil, jelikož se jedná o šílené překombinování několika zápletek, následného posouvání příběhu dopředu a dozadu, případně občasného vrácení se časem. Zkrátka z toho všeho vznikl tak obrovský paralelní časový guláš s bramborovou kaší, že veškeré kouzlo se vytratilo.

STEVEN UNIVERSE

A v superhrdinství budeme pokračovat, byť trochu jinak. Steven Universe nám představuje chlapce, který spolu se svými kamarádkami a lektorkami bojuje proti zlým potvorám. A krom toho žije v jakémsi menším a až melancholicky působícím městečku plném různých dalších postav. 

Ale ač zpočátku vypadá primární čtveřice jen jako banda stereotypů, později nahlédneme do jejich minulosti a vidíme, co je vedlo právě k těmto povahám. Minulost hlavních postav by dokonce vydala na samostatné seriály jak hloubkou, tak emocionálním nábojem.

Dokonce i pověstný optimismus hlavní postavy je zde vystaven silné zkoušce, když musí po dlouhou dobu čelit různým selháním.Stephen Universe je seriál, který se nebojí nespěchat a odhalovat své kvality pomalu.

Jak se ale děj rozvíjí, tak jsou nám představovány další a další vrstvy příběhu, které ukazují mnohem hlubší a propracovanější svět, než by se mohlo zpočátku zdát.

ČAS NA DOBRODRUŽSTVÍ

Ač dobrodružství Fina a jeho věrného psího přítele Jakea působí velmi dětsky, tak seriál skrývá mnohem víc, než se na první pohled zdá. Barevná paleta a ztřeštěně působící postavy jako potrhlý princezny unášející ledový král, optimistická princezna Žvýkačka, natahovací pes? To se může jevit jako snaha o jednoduchou a údernou stylizaci, která se bude snadno kreslit. První série také přichází s epizodami stavící hlavní hrdiny vlastně do náhodných událostí.

Díky tomu jsou samozřejmě prezentovány i nejrůznější poučení, která mají epizodická vyprávění v oblibě. Je to i důvod, proč divák snadno může nabýt dojmu, že jde jen o zábavu a dobrodružství, kde se nic nebere vážně.

Pak se ale začne odhalovat temná minulost tohoto postapokalyptického světa… ano, pokud jste to dosud nevěděli, tak Čas na dobrodružství se odehrává po velké události známé jako houbová válka. Tyto drobné spoilery nám snad odpustíte, protože pozorný divák si tuto skutečnost mohl domyslet už v prvním dílu.

Navíc jde o seriál, který stárne se svým publikem, takže pozdější epizody řeší stále vážnější témata. Pokud vás tento barevný seriál dosud minul, třeba vás jeho slíbená hloubka naláká.

DRAČÍ PRINC

Nenápadný animovaný Netflix seriál vypadal zpočátku jako hezké, ale poměrně generické fantasy spíše na úrovni pohádky. Nicméně velmi rychle dokázal přesvědčit diváky, že se jedná o něco odpovídající spíše takzvanému vysokému fantasy.

Lidský princ Ezran s nevlastním bratrem Calumem a jejich roztomilá svíticí ropucha Mlask se spojí s elfskou asasínkou Raylou, aby dostali znovu objevené vejce dračího prince zpět ke dračí královně.

Přitom je nám na pozadí představen svět s funkční politikou a ukázkou různých kultur, v nichž se zrcadlí přirozená náklonnost pro magii. Vyjma lidí, kteří pro ni nemají přirozený cit, proto si osvojili takzvanou Temnou magii.

Je zajímavé, že po zhlédnutí první série nemá divák pocit, že by zde existoval nějaký záporák, jak je tomu zvykem. Jistě, jsou zde postavy, které se nechovají zrovna lichotivě, dokonce jsou odhodlány rozpoutat válku, nicméně jejich motivace jsou uchopitelné a uvěřitelné. Vlastně jediné, co brání smíru, je ochota naslouchat diplomatickému řešení.

Přitom seriál vše předkládá s příjemnou lehkostí a nadneseností, takže i bez sledování desítek postav je jednoduché se ve spleti diplomacie i drobných osobních vztahů zorientovat a nechat se pohltit celým tímto jedinečným světem.

AVATAR: LEGENDA O AANGOVI

Opět zde máme jednoduchý koncept. Poslední hrdina, jenž je něčím víc, než kdokoli jiný. A má zachránit svět. Nicméně seriál se nebojí toto jednoduché a snadno uchopitelné téma prozkoumat více do hloubky.

Základním stavebním kamenem tohoto světa je rozdělení na čtyři národy, z nichž někteří mají potenciál ovládat jeden ze čtyř živlů. A poté je zde Avatar, který jako jediný na světě má moc ovládnout všechny čtyři živly. A pokaždé, když avatar zemře, tak se reinkarnuje v dalším národu v jakémsi věčném cyklu.

Celý příběh tak v podstatě začíná genocidou Národa vzduchu rukama Národa ohně, protože se potřebovali zbavit zde zrozeného Avatara, ať už jím byl kdokoliv. 

Je to jedna z doprovodných zápletek seriálu, kterou prozkoumáme z mnoha úhlů, včetně emočního pohledu samotného Aanga, výše zmíněného Avatara, jenž zničení vlastního národa jako zázrakem přežil zamrzlý v ledu. Navíc je to pouze kluk, pro kterého se nejedná o hlubokou minulost, ale čerstvou vzpomínku na přátele.

Během seriálu vidíme nejenom to, jak se k celému ovládání živlů staví vzájemně jednotlivé národy s ohledem na svou kulturu, ale i jednotlivci.

Celý svět zde dýchá, mění se a prochází vývojem, což ještě více vynikne v návazném seriálu Legenda Korry, kde vidíme Avatara z následující generace. Již jen fakt, že v obou seriálech vidíme záporáky s uvěřitelnými motivacemi ze všech čtyř národů, ukazuje, jak konzistentně je tento svět vybudován.

A navíc ovládání jednotlivých živlů za pomocí různých bojových umění vypadá nejen poutavě, ale natolik uchopitelně, že je tento seriál základním stavebním kamenem pro vysvětlení konceptu takzvané Tvrdé magie. A to už něco znamená.

MĚSTEČKO ZÁHAD

Na první místo jsme si schovali malé ospalé městečko z Oregonu, jež dostane na letní prázdniny dočasné obyvatele, sourozence Dippera a Mabel. Dipper najde tajemný deník plný podrobných popisů a vysvětlení všech tajemství týkajících se městečka. Ale kdo všechna tato tajemství sepsal, kde jsou předchozí dva deníky a kdo je jejich autorem? A proč je nejdůležitější radou, aby nikomu ve městě nevěřil? To je jen jedna z vrstev záhad, které je možné během seriálu odhalit.

A ač je možné sledovat jednotlivé epizody poměrně neprovázaně, celým seriálem se nese jasný příběh, s nímž jsme během prázdninových měsíců seznamováni.

Navíc jde o malé městečko, kde pokud se něco šustne, ví o tom všichni. Tak si můžeme užívat i příběhy všech postav v pozadí.

Seriál Městečko záhad si získal mnoho fanoušků jak jedinečným a humorným zpracováním, tak propracovaným světem nebo šiframi ukrytými v každé epizodě. Právě tato několikanásobná vrstevnatost vyprávění je to, co dokáže u obrazovek udržet mnohé diváky.

Navíc je hlavním protagonistům jen dvanáct a mezi všemi těmito záhadami řeší i problémy, které jsou s tímto věkem spojeny. Jako třeba první letní lásky nebo změna hlasu. Přitom se seriál nebojí přicházet s dospělým řešením.

Městečko záhad rezonuje mezi tvůrci dodnes a odkazuje na něj mnoho jiných seriálů, ať již jde o Ricka & Mortyho, Anna mezi obojživelníky nebo třeba Soví dům. Ale to by jsme již zaběhli do jednoho obrovského propojeného univerza, které je staré skoro tak jako Marvel.

A to je pro dnešek všechno. Existuje podle vás seriál, jehož komplexnost psychologického pozadí schovává malebnost a nevinnost kresleného seriálu? Určitě neváhejte a podělte s vaším nápadem do komentářů.