

TOP
Každý pátekList toho nejlepšího z filmů a seriálů! Na každou epizodu pro vás vybíráme pět nejzajímavějších historek, pověr, mýtů, titulů či kuriozit. Řadíme je do vtipného formátu, ať už podle preferencí redakce, tak i samotných diváků.
10 největších filmových propadáků
Disneyho nejnovější hraná adaptace Sněhurky se stala synonymem pro filmový neúspěch. S rozpočtem odhadovaným na 240–270 milionů dolarů a celosvětovými tržbami kolem 170 milionů dolarů je jasné, že film bude pro studio finančním fiaskem. Aby se film alespoň zaplatil, potřeboval by v kinech vydělat kolem 500 milionů dolarů, což se dost pravděpodobně nestane. Přesto existují snímky, které v historii kinematografie zaznamenaly stejné, nebo dokonce i vyšší ztráty. Analýzu problematiky kolem Sněhurky a recenzi jsme zde již vydali. A teď se pojďme podívat na 10 největších filmových propadáků stejných, jako Sněhurka.
PAN
V roce 2015 se studio Warner Bros. pokusilo oživit klasický příběh o Petru Panovi prostřednictvím filmu Pan. Režisér Joe Wright se rozhodl nabídnout originální prequel, avšak výsledkem byl film, který kritici označili za přeplácaný a bez duše. S rozpočtem 150 milionů dolarů a dodatečnými náklady na marketing se očekávaly tržby přesahující 400 milionů, aby se projekt alespoň zaplatil. Bohužel, Pan vydělal celosvětově pouze 129 milionů, což vedlo k odhadované ztrátě až 150 milionů dolarů, což po započtení inflace vychází na téměř 200 milionů.
Film byl kritizován za nevhodné obsazení, zejména Rooney Mary v roli Tiger Lily, což vyvolalo debaty o „whitewashingu“. Navíc, použití moderních písní v kontextu fantasy světa působilo na mnoho diváků rušivě. Navzdory přítomnosti hvězd jako Hugh Jackman a Garrett Hedlund, film nedokázal přilákat dostatečné množství diváků do kin. Pan tak zůstává příkladem ambiciózního projektu, který kvůli kombinaci kontroverzního obsazení, nešťastných tvůrčích rozhodnutí a nedostatečné propagace nedokázal naplnit očekávání.
BATTLESHIP
Hollywood udělá adaptaci absolutně ze všeho. Třeba i z obyčejné hry na lodičky, kterou jsme běžně hrávali na čtverečkovaném papíru ve škole. Film Battleship z roku 2012 ale ukázal, že blbý nápad je někdy prostě jenom blbý nápad. Režisér Peter Berg se rozhodl adaptovat klasickou deskovou hru do podoby velkolepého sci-fi spektáklu, kde se námořnictvo Spojených států střetává s mimozemskou invazí. S rozpočtem odhadovaným na 220 milionů dolarů vydělal celosvětově pouze 303 milionů dolarů, což vedlo k odhadované ztrátě až 150 milionů dolarů, což dnes činí téměř 200 milionů .
Film byl kritizován za slabý scénář, nedostatek originality a přílišnou podobnost s franšízou Transformers. Navíc, uvedení filmu do kin bylo načasováno nešťastně – premiéra se odehrála krátce po uvedení Avengers, kteří ovládli kina a zcela tenhle titul zastínili. Film nedokázali zachránit ani Liam Neeson a Rihana a v kinech strašně propadl.
DIVNOSVĚT
Režisér Don Hall, známý svým filmem Velká šestka, představil v roce 2022 příběh rodiny Cladeových, která se vydává na dobrodružnou výpravu do neznámého a tajemného světa plného podivuhodných tvorů. Navzdory očekáváním a rozpočtu ve výši 180 milionu dolarů, film v kinech zcela propadl, když celosvětově utržil pouze 73,6 milionu dolarů, což vedlo k odhadovaným ztrátám až 197 milionů dolarů. Což po úpravě k aktuální inflaci činí až 212 milionů.
Příčiny tohoto neúspěchu byly různé. Film byl kritizován za slabou propagaci a nejasné sdělení, což vedlo k nízkému povědomí mezi potenciálními diváky. Navíc byla jeho premiéra načasována do období silné konkurence, kdy v kinech dominovaly jiné tituly, například Black Panther: Wakanda nechť žije. Dalším faktorem byla skutečnost, že Disney v předchozích letech uvedl několik svých animovaných filmů přímo na streamovací platformu Disney+, což mohlo vést k očekávání, že i Strange World bude brzy dostupný online, a tím odradit diváky od návštěvy kin.
Zdroj: LionsgateJohnny Depp se vrací do Hollywoodu. Thriller od režiséra Sněhurky na první fotce
Po neúspěchu v kinech byl film uveden na Disney+, kde se stal nejsledovanějším titulem na platformě během posledního týdne roku 2022 a prvních dvou týdnů roku 2023.
SINDIBÁD: LEGENDA SEDMI MOŘÍ
Animovaný film Sindibád: Legenda sedmi moří z roku 2003, měl ambice stát se dalším velkým hitem studia DreamWorks. S rozpočtem pouhých 60 milionů dolarů byste velký finanční propadá nečekali. Film však celosvětově utržili pouze 80 milionů dolarů, což vedlo k odhadované ztrátě 125 milionů dolarů, tedy 214 milionů dolarů když zohledníme inflaci.
Sindibádovo CGI bylo na tehdejší dobu působivé, ale jeho natáčení bylo velmi nákladné, zvláště když uvážíme, že byl uveden téměř současně s úvodním dílem jedné z nejúspěšnějších pirátských filmových sérií všech dob, Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly. Tento film byl také silně kritizován za odklon od arabského původu Sindibádova příběhu. Diváky do kina nepřilákalo ani hvězdné obsazení v podobě Brada Pitta a Catherine Zety-Jones.
OSTROV HRDLOŘEZŮ
Na šestém místě našeho žebříčku se nachází film Ostrov hrdlořezů z roku 1995, který je často uváděn jako jeden z největších propadáků v historii kinematografie. Režisér Renny Harlin obsadil do hlavní role svou tehdejší manželku Geenu Davis, která ztvárnila pirátku Morgan Adamsovou. Film měl na tu dobu ambiciózní rozpočet pohybující se mezi 92 až 115 miliony dolarů, avšak v kinech vydělal pouze 18 milionů dolarů. To vedlo k odhadované ztrátě 125 milionů dolarů, což dnes činí přibližně 214 milionů dolarů.
Produkce filmu byla poznamenána četnými problémy, včetně přepisování scénáře, změn v obsazení a překročení rozpočtu. Původně měl hlavní mužskou roli ztvárnit Michael Douglas, který však z projektu odstoupil, což vedlo k obsazení Matthewa Modinea. Navzdory velkolepým akčním scénám a exotickým lokacím film nezaujal kritiky ani diváky. K tomu mohl přispět fakt, že produkční společnost Carolco Pictures po natočení neměla finanční prostředky na reklamu a vyhlásila bankrot 6 týdnů před uvedením filmu do kin.
SMRTELNÉ STROJE
Dobrá kniha automaticky neznamená dobrý film. O tom se přesvědčil režisér Christian Rivers, dlouholetý spolupracovník Petera Jacksona, když v roce 2018 představil světu svou vizi příběhu autora Phillipa Reeva Smrtelné stroje, zobrazující postapokalyptický svět, kde města jezdí na obřích kolech a pohlcují menší sídla. Studio doufalo v další filmovou frančízu, místo toho se jim nezaplatila ani produkce prvního filmu. Při rozpočtu 110 až 150 milionů dolarů film celosvětově utržil pouze 83,7 milionu dolarů, což vedlo k odhadovaným ztrátám až 174 milionů dolarů. Dnes to činí téměř 220 milionů.
Smrtelné stroje se snažily navázat na vlnu úspěchu, kterou vyvolaly filmy podle populárních románů pro mládež, zejména série Hunger Games. Bohužel vlna, na které se film chtěl svézt, do roku 2018 z větší části opadla a film tvrdě propadl kvůli neznalosti předlohy u diváků, přeplněnému premiérovému oknu a obrovskému rozpočtu, který se nedokázal vrátit.
VIKINGOVÉ
Vikingové, v originále 13th Warrior z roku 1999 byla snaha o historický epos. Snaha nevyšla.. Režisér John McTiernan, známý díky filmům jako Smrtonosná past a Predátor, spolupracoval s autorem Michaelem Crichtonem, jehož román Eaters of the Dead posloužil jako předloha. Hlavní roli arabského vyslance Ahmada ibn Fadlána ztvárnil Antonio Banderas, který se připojuje k vikinským bojovníkům v boji proti tajemnému nepříteli.
Produkce filmu byla poznamenána řadou problémů, včetně neshod mezi McTiernanem a Crichtonem, které vedly k přetáčení scén a změnám ve střihu. Původní rozpočet se odhadoval na 85 milionů dolarů, ale kvůli dodatečným nákladům na přetáčení a marketing se celkové náklady vyšplhaly až na 160 milionů. Navzdory těmto investicím film celosvětově utržil pouze 61,7 milionu dolarů, což vedlo k odhadované ztrátě až 129 milionů dolarů. Přepočteno na dnešní hodnotu dolaru to činí až 243 milionů.
Zdroj: Andrea Olejárová, nerdfix.czProč je nová Sněhurka absolutní propadák? Může za to Rachel Zegler?
Vikingové se tak stali jedním z největších finančních propadáků své doby. Navzdory tomu si film postupem času získal kultovní status a je označován za první hollywoodský film s muslimským hrdinou.
THE MARVELS
Film Captain Marvel byl sice kritizován z různých důvodů, ale studiu stejně vydělal kotel peněz. S pokračováním už to takové magické nebylo. The Marvels z roku 2023 zaznamenal nejnižší tržby v historii Marvel Cinematic Universe, když celosvětově utržil pouze 206,1 milionu dolarů proti rozpočtu 274,8 milionu dolarů, což vedlo k odhadované ztrátě až 237 milionů dolarů. Za dva roky inflace se tato suma nafoukla na 245 milionů.
Po uzavření Infinity ságy kde Avengeri porazili Thanose to v Marvelu začalo jít trochu z kopce a The Marvels tímto trendem trpěly více než většina novějších nabídek MCU. Záporák nebyl přesvědčivý a film se snažil propojit příliš mnoho dějových linií, aby vše fungovalo. No a ono to prostě nefungovalo.
OSAMĚLÝ JEZDEC
Režisér Gore Verbinski, známý svou prací na filmech jako Piráti z Karibiku, představil příběh maskovaného ochránce zákona Johna Reida (Armie Hammer) a jeho indiánského společníka Tonta (Johnny Depp). Rozpočet filmu činil 250 milionů dolarů, celosvětově utržil ale pouze 260 milionů. Po přičtení odhadované sumy za reklamu a PR se tak film dostal do ztráty 190 milionů dolarů, což v dnešní době činí 256 milionů.
Film byl kritizován za nevyvážený tón, kdy se střídaly komediální prvky s vážnými scénami, a za nedostatek originality. Navíc, uvedení filmu do kin bylo načasováno nešťastně – premiéra se odehrála ve stejném období jako uvedení Já, padouch 2, který ovládl kina a zcela zastínil Osamělého jezdce. Holt, někdy vám k úspěchu nepomohou ani slavná jména, ani známá značka, ani dobrý režisér.
JOHN CARTER: MEZI DVĚMA SVĚTY
John Carter, katastrofální velkofilmová adaptace společnosti Disney podle románu Edgara Rice Burroughse Princezna z Marsu, byl v podstatě odsouzen k zániku ještě předtím, než se vůbec dostal do kin. Obrovské marketingové chyby společnosti Disney a nejasný název filmu způsobily, že potenciální diváci nevěděli, o čem film vlastně je. Navíc hlavní herec Taylor Kitsch byl v té době poměrně neznámý.Celkově vzato, tento film nebyl žádným skutečným lákadlem.
Připočtěte k tomu obrovský rozpočet ve výši 263 milionů dolarů a máte recept na ztrátový film. Přesně to se také stalo. Film celosvětově vydělal 284 milionů, což znamená ztrátu přibližně 200 milionů dolarů v roce 2012, když film vyšel a 274 milionů dnes po započtení inflace. Následky byly pro studio Disney značné. Finanční ztráta vedla k rezignaci tehdejšího šéfa studia Riche Rosse a zrušení plánovaných pokračování, která měla adaptovat další knihy ze série. John Carter je tak momentálně nejztrátovějším filmem historie. Uvidíme, jestli ho překoná aktuální Sněhurka, protože má k tomu rozhodně hezky našlápnuto. No, alespoň zůstane tohle nevábné ocenění hezky u Disneyho.
A to je konec dnešní topky. Ztrátových filmů je ovšem více, ale těchto deset by mělo být těch nejztrátovějších. Alespoň zatím.