Chris Hemsworth rozhodně patří mezi velká hollywoodská jména. Tento nakorbený herec je nejlépe znám svou rolí Thora, která poukázala, že dokáže být i výborný komik. Joe Russo, tedy jeden z bratrského dua, má za sebou jedny z nejúspěšnějších filmů a seriálů. Taky kdo by neznal Avengers: Endgame, Captain America: Winter Soldier nebo mega seriálový hit Community, neboli Zpátky do školy. Za ta léta ve filmovém průmyslu se mezi těmito dvěma jmény vybudoval silný vztah, a tak nebylo překvapením, že oznámili začátkem jara spolupráce na projektu Extraction s českým názvem Vyproštění. Joe se chopil scénáře a Chris, nečekaně, ztvárnil protagonistu Tylera Rakea, bývalého vojáka. Režie se chopil Sam Hargrave, jenž je jeden z nejznámějších kaskadérů současnosti a s oběma se zná právě z natáčení posledních Marvel filmů. Milovníci kinematografie opravdu jásali, protože naposledy, kdy slavný kaskadér usedl do režisérského křesla akčního filmu, dopadlo to bravurně, viz John Wick. Jenže Extraction rozhodně nedosahuje kvalit šílené akce s Keannu Reevesem.

Film vyšel exkluzivně na Netflix, ale jak jsme si mohli poslední dobou všimnout, Netflix se nebojí dotovat filmy a seriály, jak jen to jde, takže Extraction působí jako velký hollywoodský snímek, který by normálně šel do kin. Ale stejně jako velké hity, i tento film hraje spoustu věcí na jistotu.

Dějová linie je poměrně jednoduchá, tedy jen na první pohled. Syna indického drogového lorda unesou lidi od bangladéšského lorda. Najmou si proto bývalého člena Black Ops Tylera Rakea, který spolu s celým týmem musí kluka zachránit. Jenže otec uneseného nechce platit, protože má momentálně málo peněz. Poprosí svého rodinného známého Sajua, který je shodou okolností také bývalý voják, aby získal jeho syna, aby se vyhnul platbě. Tyler přišel v minulosti o svého syna a Ovi nikdy neměl silnou otcovskou figuru ve svém životě. Většině z vás už je jasné, kam tím mířím. Stejně jako ve většině filmech s tímto motivem se mezi Tylerem a Ovi utvoří silné pouto, které bude silnější než představa peněz. Bohužel film má několik mezer, které zkrátka nedávají smysl. Proč Saju a Tyler celou dobu proti sobě bojují, když ani jeden nehledí na peníze a jde jim jen o dobro Oviho? Proč Ovi nic neřekl Sajuovi? Proč zbytek týmu stojí na jedné straně mostu a nejsou schopni udělat pár kroků navíc a zachránit tak někomu život? Film má velmi předvídatelný konec, který akorát láká na pokračování, kterého se dočkáme příští rok.

Extraction dělá jednu věc velmi dobře – akci. Místo toho, aby šlo jen o šílené výbuchy a naháněčky, tak hned na začátku nám je do detailu představena situace. Proč po Tylerovi jde celé město? Co se stane, když neuspěje? A proč se vůbec snaží? Musíme znát rizika, jinak nám na protagonistech nebude záležet nebo záporák bude nemastný neslaný. I když nejde o propracovaný příběh, alespoň tyto základy dělá dobře. S každým výstřelem se bojíte, protože víte, co obě strany mohou ztratit nebo získat. Kamera je naprosto úžasná a hlavně scéna s jedním kontinuálním záběrem je skvěle provedená, i když jestřábí oko zahlédne pár střihů.

Finální plusový bod musím udělit za praktické efekty. CGI je zde využito minimálně, pouze ve scénách, které by jinak byly nemožné natočit, například během honičky, kdy kamera prochází skrz střechu auta.