Ve dnech, kdy jsem měl moc práce a bylo mi smutno, zkrátka jsem chtěl vypnout a odpočívat, mi vždy přišly vhod především akční komedie. To mi vlastně vydrželo dodnes, protože mám tento filmový subžánr stále ve velké oblibě. I když je pravdou, že v posledních letech se právě s takovými snímky roztrhl pytel. Kvantita tak velice často převažuje nad kvalitou.

To se vztahuje i na filmovou novinku Red Notice, kterou nedávno uvedl Netflix. Musím přiznat, že jsem se na tento počin velmi těšil, možná mě ale ovlivnila tvrzení tvůrců, kteří slibovali neotřelou, opulentní zábavu. Jaké ale bylo mé zklamání, když jsem Red Notice konečně zhlédl. 

Předně bych rád upozornil na to, že film stál nemalé peníze a zapsal se tak mezi jedny z nejdražších projektů Netflixu. Tuto písničku s čísly, která skvěle funguje jako zastírací manévr, jsme ale slyšeli nespočetněkrát. A upřímně už mě tato stokrát omílaná výmluva unavuje. Na filmu navíc není rozsáhlý kapitál až tolik vidět. Například triky na zeleném plátně často působí hůř, nežli konkurence se stejným rozpočtem. 

Nešetřilo se zejména na výplatních páskách pro herce, protože jsme se dočkali hned tří výrazných jmen. Dwayne Johnson opět hraje svalnatého dobrodruha, Gal Gadot si střihla roli prohnané lupičky, a Ryan Reynolds… Vlastně dělá to, co ve většině svých komedií. Zasněného, hláškujícího troubu. Je škoda, že navzdory lákavému obsazení a nepopiratelné snaze herců své role prodat film spadá přesně do takových klišé. Hlavní hrdinové se omezují jen na ohrané archetypy a vlastně nepřináší nic nového.

Přesně to platí pro snímek jako celek. Příběh je klasické vyprávění o dvou konkurenčních zlodějích, kteří soupeří o to, kdo z nich bude lepší a získá vzácný poklad. Do hry ale vstupuje agent FBI a začíná zběsilá hra na kočku a myš. Zhruba tak scénáristé film postavili. Kvůli tomu ovšem obsahuje mnoho nelogičností a hluchých míst.

Nejen proto na mě v drtivé většině případů ani nepůsobil jako komedie. Až na pár vzácných okamžiků, kdy jsem se pousmál nad některými situacemi, jsem se prostě nebavil. Možná je to ale tím, že jsem vyrostl z až dětského humoru, který Red Notice obsahuje. Jsem si jistý, že mainstream publikum na tohle hledět nebude a film si užije. Já však chci více.

Tím ale nechci Red Notice hned odsoudit. Snímek totiž má i svá světlá místa. Například výpravu, která je místy opravdu dechberoucí, či velmi pěknou práci s kamerou. Akční scény možná nevypadají tak bombasticky, jak bych si přál, ale pro účely filmu to stačí. 

Pokud tedy nečekáte nic extra, nad chybami mávnete rukou a prožijete příjemný večer. Jestli ale máte na Red Notice vyšší nároky, budete stejně jako já hluboce zklamáni. Doteď mám v hlavě onu rýpavou myšlenku, jestli se s takovými penězi a hereckými hvězdami prostě nedalo dokázat více. Například z celé tematiky vykřesat ještě nějakou originální myšlenku či nápad.

To už jsou ale jen a pouze úvahy. Udělit Red Notice nějakou finální známku je tedy nadmíru těžké. Stále jsem totiž rozpolcen nad tím, co si o něm mám myslet. Jako klasická popcornovka funguje dobře. Jinak ale mrhá potenciálem. A to nejen příběhem, ale i herci, jejichž postavy mohly být mnohem lépe vymyšleny.

Nakonec jsem ale rozhodl a Red Notice si od redakce Nerdfixu odnáší průměrných pět bodů z deseti.