Matt Damon a Ben Affleck spolu začali kamarádit již na vysoké škole a jejich přátelství se promítlo i do devíti filmů, kdy se společně objevili na jednom plátně. Naposledy se objevili společně v historickém dramatu Poslední souboj, který byl kritiky sice kladně přijat, ale co se týče finančního úspěchu, tak ten nepřišel.

NIKE VS ADIDAS A CONVERSE

Ben Affleck se po letech rozhodl vrátit na režisérské křeslo, a to u filmu, který na první pohled může působit jako snímek, co je tak trochu zbytečný a o ničem. Affleck se totiž rozhodl zrežírovat film o vzniku basketbalové obuvi jménem AIR Jordan. Tedy bot, které proslavilo legendární číslo 23, Michael Jordan.

Film je natočen podle scénáře od Alexe Converyho, na kterém ale nechali pánové Damon s Affleckem také kus práce. Zajímavé je na tom, že tento scénář byl zařazen v roce 2021 na černou listinu patnácti nejlepších filmových scénářů, které nebyly převedeny na filmová plátna.

Snímek nás vrátí do poloviny osmdesátých let, kdy firma Nike je na vzestupu. Tedy alespoň co se týče obuvi pro běh, kde nemá sebemenší konkurenci. Jedna divize je ale v totálním rozkladu. A to ta, která se zaměřuje na obuv pro basketbalisty. Firma neúspěšně soupeří se značkami Converse a Adidas a hledá cestu jak z dané mizérie pryč.

NAPUMPOVANÝ CASTING

Už z úvodních titulcích, které jsou fantastické, na vás dýchne atmosféra osmdesátých let, které se Affleck po celou dobu drží jako klíště. A funguje to. My tak sledujeme osudy obtloustlého Sonnyho Vaccara v podání Matta Damona, který se snaží společně se svým týmem nakopnout basketbalovou divizi Nike. Je to právě Sonny, který přijde s myšlenkou, napumpovat celý rozpočet 250 milionů dolarů do jediného hráče. A kdo že je tím hráčem? No přece mladičký Michael Jordan.

Jestli očekáváte sportovní drama, kde bude hrát Jordan hlavní roli, tak se šeredně pletete. Tato důležitá kapitola jeho života se odehrává takřka bez něj. O to více zde ale dostává prostor jeho matka Deloris. Role připadla fantastické Viole Davis, kterou si do filmu prosadil sám Jordan. A rozhodně se nejedná o chybu. Trochu ještě odbočím. Jestli chcete více Jordana, tak doporučuji dokument Last Dance na Netflixu.

Zpátky ale k AIR: Zrození legendy. On vlastně celý casting je dechberoucí. Matt Damon jako Vaccaro exceluje, tak jako Viola Davis nebo sám Ben Affleck, který se objevil v roli Phila Knighta, jednoho ze zakladatelů firmy Nike. Nerad bych zapomněl ani na Jasona Batemana jako marketingového ředitele Roba Strassera. Jestli si ale někdo zaslouží aplaus, tak je to Chris Messina, který se jako Jordanův agent David Falk ukázal v tom nejlepším světle.

DIALOGOVÝ ORGASMUS

Možná se domníváte, že film, ve kterém se řeší především byznys, může být nudný. Ale opak je pravdou. AIR je konverzační drama se špičkovými dialogy. Navíc se zde nešetří chytrým humorem a celkově na mě snímek působí strašně pozitivně. Slovní přestřelky mezi Damonem a Messinou nebo Knightem opravdu nezapomenete. Jsou vtipné, chytré a jedna je obzvláště vulgární.

Nepamatuji si z posledních let film, který by na mě svou atmosférou po celou délku takřka dvou hodin působil pozitivně. Celou stopáží se line nádech odvahy a přesvědčení toho, že jsme svědky něčeho výjimečného. AIR takřka nehraje na emoce a soustředí se na ústřední postavy. Ne na jejich osobní životy, ale právě na to, jestli dotáhnou obchod do konce a jak přesvědčí Jordana, aby si vybral Nike místo Adidasu.

Trochu mě mrzí, že snímek v poslední třetině trochu ztrácí tah na branku. A na rozdíl od jiných sportovních dramat zde chybí jakýkoliv výraznější plot twist. Od začátku do konce je děj tedy jasně nalajnovaný, ale díky kvalitním dialogům a kameře film krásně odsýpá.

Hrozně mě bavila diverzita jednotlivých postav, kdy vlastně všichni jsou nadšenci a tak trochu podivíni. Jeden z nich však chce riskovat, protože v Jordanovi vidí něco víc. Něco co v něm do té doby viděla pouze jeho matka Deloris. Smlouva Jordana s Nike změnila svět a pro sportovce a jejich rodiny znamenala obrovský milník. Nevím, jestli něco takového u nás jsme schopni ocenit, ale tuším, že v Americe tento snímek bude mít velký dosah. Přece jen je tam kultura okolo sneakers, basketbalu a samotného Michaela Jordana na vyšší úrovni.

Na konci filmu nechybí ani klasický výpis z Wikipedie, kdy si uvědomíme, na jak obří peníze si jak Nike, tak Jordan za ty roky přišli. A je to něco neskutečného. Tak jako snímek samotný. Affleck za papírem a kamerou je opravdu ve formě a společně s Damonem si připravili pozitivní drama o propojení dvou dnes již legendárních značek.