TOP
Každý pátekList toho nejlepšího z filmů a seriálů! Na každou epizodu pro vás vybíráme pět nejzajímavějších historek, pověr, mýtů, titulů či kuriozit. Řadíme je do vtipného formátu, ať už podle preferencí redakce, tak i samotných diváků.
7 největších Pokémon kontroverzí
Pokémoni jsou součástí našich životů již od devadesátých let, kdy se poprvé objevili v našich televizích a kapesních konzolích gameboy. Sbírání Pokémon kartiček se stalo zálibou mnoha dětí, přičemž spousta lidí je sbírá dodnes. Navíc jsou Pokémoni pořád aktuální i v kurzu, což je vidět i ve spoustě Pokémon automatů v nákupních střediscích. Takto velká značka si za roky své existence ale zažila i spoustu kontroverzí. Jistě, některé způsobili křesťani, protože vždy musí kazit zábavu. Měli problém s údajným satanismem, evolucí, magickými schopnostmi Pokémonů, východním mysticismem nebo s tím, že Pokémoni způsobují homosexualitu. A pak je tu (jak jinak) islám, který přisuzoval jménu Pokémon nesmyslné významy, kvůli kterým pak byli jeho představitelé pobouřeni. Ale s tím se počítá při každém populárním fantasy a sci-fi projektu. Dnes se podíváme na 7 největších Pokémon kontroverzí.
JAMES S VÝSTŘIHEM
Epizoda Beauty and the Beach byla zakázána a vyřazena z vysílání. Ukazovala totiž člena Rakeťáků, Jamese, s obřím poprsím a velkým výstřihem, což prý bylo až přehnané sexualizování postavy. Také jeho posměvačná věta směrem k ne až tak obdařené Misty, která navíc ještě nebyla dospělá, byla vystřižena. Takto upravená byla nakonec nadabována a odvysílána i na západě. Původní klip se tedy dá na internetu pořád najít, ale pouze v originálním japonském znění.
JYNX JAKO STEREOTYP AFROAMERIČANŮ
Po americkém vysílání epizody Holiday Hi-Jynx v roce 1999 Carole Boston Weatherfordová, afroamerická kulturní kritička, prohlásila, že Jynx je negativním rasovým stereotypem Afroameričanů, a to kvůli černé pleti Pokémona a přerostlým rysům obličeje, které byly typické pro minstrel show. Jynx přirovnávala hlavně k rasistickému zobrazení postav z dětské knihy Story of Little Black Sambo. Společnost GameFreak zareagovala změnou její barvy na fialovou.
Sprity tohoto Pokémona v západních vydáních Pokémon Gold, Silver a Crystal byly upraveny, přičemž všechny epizody seriálu s Jynx byly staženy z mezinárodního vysílání. Design Jynx byl oficiálně upraven společností Game Freak tak, aby nebyl černý, ale fialový, počínaje mezinárodními vydáními Pokémon Gold a Silver. Design se změnil i v animovaném seriálu počínaje epizodou Mean With Envy. Jynx byla také přebarvená v manze. Ačkoli je manga kolorovaná černobíle, Jynx byla z černé přebarvená na tmavě šedou.
NACISTICKÝ POZDRAV
Ve epizodě All Things Bright and Beautifly! v rámci hry Jessie, James, Meowth a mnozí členové Team Rocket zvedli ruce způsobem, který se trochu podobá nacistickému pozdravu. V anglickém dabingu animovaného seriálu byla tato scéna předělána a členové týmu už ruce nezvedali. Jediný, kdo pořád ruku zdvíhá Meowth, protože je to kočka, takže to dává smysl.
Podobný problém měl i Pokémon Registeel, jehož animace ve hře Diamond and Pearl také vypadala trošíčku „adolfovsky“. V ne-anglických evropských verzích byl jeho sprite proto změněn.
TÝRÁNÍ ZVÍŘAT A PETA
V minulosti se několik skupin bojujících za práva zvířat pokoušelo Pokémony zakázat, protože prý pokémoní bitvy velmi připomínají kohoutí zápasy. Po vydání hry Pokémon Black 2 a White 2 vydala skupina aktivistů za práva zvířat PETA posměšnou hru s názvem Pokémon Black and Blue, v níž hráč ovládá potlučené a pohmožděné Pokémony, kteří útočí na lidské nepřátele. PETA tvrdí, že způsob, jakým jsou Pokémoni „nacpáni“ do pokéballů, je podobný tomu, jak jsou cirkusoví sloni přivazováni řetězy do železničních vagonů. Společnost Nintendo si to nenechala líbit a reagovala prohlášením: „Nintendo a The Pokémon Company berou nevhodné používání našich produktů a duševního vlastnictví vážně.“ PETA ale neskončila. V době kolem vydání her Pokémon X a Y vydala PETA další posměšnou hru s názvem Pokémon Red, White, and Blue, která obsahuje údajné spojení společnosti Nintendo s McDonald's.
EPILEPTICKÁ EPIZODA
Epizoda animovaného seriálu Pokémon s názvem Computer Warrior Porygon vysílaná v prosinci 1997 v japonské televizi vyvolala u značného počtu japonských diváků fotosenzitivní epileptické záchvaty. Mnozí potřebovali lékařskou pomoc. V důsledku toho se epizoda v zámoří nikdy nevysílala a v Japonsku tento incident způsobil dočasné přerušení vysílání. Všechny díly Pokémonů, které byly odvysílány až do této epizody, včetně úvodního dílu, byly upraveny zesvětlením některých scén, odstraněním nebo změnou rychle blikajících scén a dalšími úpravami. Původní verze epizod již nikdy nebyla uvedena. Pokémoni v současnosti drží rekord za nejvíce fotosenzitivních epileptických záchvatů způsobených televizním pořadem. Ano, v Guinessově knize rekordů.
BURGER KING A VRAŽDÍCÍ POKÉBALL
V roce 1999 vydala společnost Burger King sadu Pokémon míčků obsahujících různé Pokémony. Ty byly součástí dětských jídel. Poté, co jedno malé dítě zemřelo na následky udušení Pokéballem, který mu zakryl ústa a nos, rodiče v reakci založili internetové stránky s názvem „Pokémon zabíjí“. Burger King poté stáhl pokémíčky z prodeje a na omezenou dobu je vyměnil za extra jídlo.
POKÉMON GO
Kdo nehrál Pokémon GO, neměl data. Jinak ho hráli všichni. Byla to první Pokémon hra, která vám dala pocítit, jaké to je být trenérem a lovcem Pokémonů ve skutečném světě, protože zobrazovala Pokémony na skutečných mapách ve skutečných městech a vesnicích.
Zdroj: FNTASTICTOP 10 herních projektů, které nám mazaly med kolem úst
A to způsobilo spoustu kontroverzí. Řada organizací a společností si stěžovala na výskyt Pokémonů na místech, jako jsou památníky Holocaustu a 11. září, nebo třeba vlakových kolejí, což nebylo dobré pro zdraví hráčů pořád čumících do mobilů. Několik lidí po celém světě bylo zabito nebo vážně zraněno jako následek nehod z nepozornosti při hraní hry. V Rusku byl jedenadvacetiletý videobloger odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři a půl roku za obvinění z rouhání poté, co hru hrál v kostele. A Islámský svět proti hře vyhlásil fatvu, protože jasně že ano. Hra byla zakázána v Íránu a v New Yorku bylo zakázáno hrát hru registrovaným sexuálním delikventům, kteří byli podmínečně propuštěni. V jednom belgickém městě s 35 obyvateli bylo hraní hry v noci zakázáno úplně, protože městečko bylo neustále zaplaveno hráči.
Znáte další kontroverze, o kterých jsme se nezmínili? A máte třeba oblíbeného Pokémona? Napište nám to do komentářů a pokud chcete vědět více, podívejte se na naše tematické Pokémon video. Nezapomeňte na lajk a odběr, případně zvažte členství, pokud nás chcete podpořit ještě více. A do dalšího videa ahoj.