Možná i vy jste během prvních let po premiéře Hry o trůny radili svým kamarádům, kteří se na seriál právě začali dívat, aby si nevytvářeli blízké vazby na určité postavy, protože se může stát, že jednoho krásného dne nečekaně a krutě zhynou. A přesně v tom tkví jedna z temných krás celého seriálu. Svět Hry o trůny není místem, kde dobro musí vždy nutně vyhrát. A občas se to projeví i na smrti postav, u kterých by to člověk jednoznačně nečekal. A BACHA! Následují mega spoilery! A ne, na tomto seznamu není smrt Jona Snowa na konci páté řady, protože ten se o pár epizod později zase vrátil mezi živé.

OBĚTI DIVOKÉHO OHNĚ V BAELOROVĚ SEPTU

Poslední epizoda šesté řady byla vyloženě přeplněná výraznými a silnými momenty. Jeden z těch nejlepších je na úplném začátku, kdy má proběhnout soud se Cersei v Baelorově septu. Přítomný je zde jak Nejvyšší vrabčák a jeho posluhovači, tak i členové rodu Tyrellů a Lannisterů. Cersei je však vychytralá potvora, která nezná slitování pro ty, kteří ji ublíží. Nebo hůř – poníží. Ale místo toho, aby všechny své nepřátele zlikvidovala postupně, rozhodne se je zabít všechny najednou. Pod sept nechá umístit divoký oheň, se kterým pak nechá toto náboženské centrum moci vyhodit do povětří. Překvapivé na tom může být především to, kolik obětí si tento troufalý plán vyžádá. Zhynou totiž nejenom Vrabčáci, ale také třeba Cersein strýc Kevan Lannister a její bratranec Lancel. Cersei taktéž de facto odsoudí k záhubě rod Tyrellů, protože v septu zemře i Margaery, Loras a hlava rodu Mace, nemluvě také o desítkách nevinných, kteří se na místě nacházely. Třešničkou na dortu pak byla i sebevražda krále Tommena.

SHIREEN BARATHEON

Stannis Baratheon je mužem, který je pro dosažení svých cílů ochoten obětovat absolutně cokoliv. Jakože fakt úplně cokoliv. Tím nejlepším důkazem je to, co provede své vlastní dceři Shireen v páté sezóně, kde vytáhne do boje proti zlovolným Boltonům. Na boj s tímto proradným rodem, který po Rudé svatbě zabral Zimohrad, však nejsou ideální podmínky. Rudá kněžka Melisandra, která má Stannise zcela omotaného kolem prstu, proto navrhne, aby obětovali královskou krev. A Stannisovi dojde, že onou obětí musí být právě jeho dcera. Člověk by si možná myslel, že jelikož teď jde o život jeho vlastní dcery, protentokrát rudou kněžku neposlechne. Omyl. Malá a milá Shireen je skutečně na příkaz svého otce odvedena ke kůlu, kde na ni čeká krutá a nehezká smrt upálením. Divák je pak svědkem velice znepokojivé sekvence, v níž malá dívka žalostně křičí a prosí svého otce, který však nehne ani brvou. Onen žalostný křik se poté změní v bolestný jekot, kdy si Shireen konečně vezmou plameny. Těžko říct, co všeho se Stannisovi během toho honilo hlavou, jedno je ale jisté. Cenu za otce roku tehdy určitě nevyhrál.

OBERYN MARTELL

Ve čtvrté řadě si je divák už dávno vědom toho, že Hra o trůny je seriál, v němž může zemřít v podstatě úplně každý. V té době také na scénu přichází charismatický Oberyn Martell, nová postava, kterou si po jedné jediné epizodě bezpochyby oblíbil nespočet lidí. Ale i přestože jeho úloha byla v seriálu důležitá, pobyl v něm překvapivě krátký čas. Oberyn se rozhodne stát se Tirionovým šampionem, v rámci čehož na něho čeká duel s obávaným Gregorem Cleganem. Jistě, v téhle fázi seriálu je již fanoušek připravený i na možnost, že Oberyn v boji zemře, ale i tak se určitě našli mnozí, kteří předpokládali, že seriál přece nezabije takto výraznou postavu příliš brzy. Když už to během boje vypadá, že Oberyn má vítězství v kapse, divákům začne pomalu padat kámen ze srdce a dostaví se hřejivý pocit uspokojení. Překvapivý obrat však přijde během krátké chvíle Oberynovy nepozornosti, kdy Hora srazí Rudou zmiji na zem. A co následuje poté… všichni víme. Šokující vlastně ani tak není fakt, že Oberyn zemřel. Spíše to, jak náhle a brutálně se to stalo.

NED STARK

Smrt ušlechtilého Eddarda Starka byla první velkou lekcí, kterou nám seriál dal jasně najevo, že ve světě Hry o trůny není absolutně nikdo v bezpečí. Ned se ještě před premiérou první sezóny stal jednou z hlavních tváří propagační kampaně seriálu, což určitě u mnohých diváků, kteří nečetli knihy, mohlo vyvolat pocit, že se zřejmě bude jednat o hlavní postavu příběhu. Jistě, pořád ji sice hrál Sean Bean, takže bylo vysoce pravděpodobné, že nakonec smrti neunikne, ale aby k tomu došlo už v první řadě? Když Joffrey vydá rozkaz, aby kat Ilyn Payne, uťal Nedovi hlavu, divák, který ještě nezná pravidla krutého světa G. R. R. Martina, čeká, že na poslední chvíli přijde nějaká záchrana. Že přijde nějaký posel se zprávou, díky které Neda propustí, nebo že něco udělá Arya. Ale když katův meč skutečně dopadne na Nedův krk, zjistíme, že pro deus ex machinu tu opravdu není místo (alespoň co se týče prvních pěti sezón).

RUDÁ SVATBA

Zřejmě nejvíce šokující událost z celého seriálu, ze které divákům padala brada na zem, se odehrála v deváté epizodě třetí série jménem Deště Kastameru. Takzvaná Rudá svatba se stala zničujícím koncem nejenom válečného tažení Robba Starka, ale skoro i celého jeho rodu. Zprvu to vypadá, že svatba Edmurea Tullyho s jednou z dcer Arguse Filche… ehm, teda Waldera Freye, ke které mělo dojít ve Dvojčatech, bude probíhat poklidně a podle plánů. Ale ještě před osudným momentem, kdy se v hodovní síni rozpoutá masakr, začne divák tušit, že tu není něco v pořádku. A jak nejlépe odstartovat jednu z nejhrůzostrašnějších sekvencí seriálové historie? Přece ubodáním těhotné ženy, to je jasné. A pak už to všechno jde strmě z kopce. Zubatá tak dostihne nejen Robba, ale i jeho matku Catelyn. Jedná se tak o řádně šokující událost, na kterou budeme vzpomínat ještě dlouho.

Která smrt byla nejvíc šokující pro vás?