Animované filmy jsou pevnou součástí filmové historie, přesto dlouhou dobu nebyly filmovou Akademií považovány za umění na úrovni hraných filmů. Existují ale tituly, které změnily nejen tento názor, ale i animační průmysl, ať už díky technologickým inovacím, nebo radikálně novému způsobu vyprávění. A přesně na tyhle tituly se dnes zaměříme. Tohle je 10 přelomových filmů, které změnily animaci.

SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ

Sněhurka byla revolučním animovaným filmem prostě proto, že byla prvním animovaným filmem. Jistě, animace existovaly již předtím, stejně tak i spousta krátkých animovaných filmů, ale Sněhurka byla prvním celovečerním kompletně animovaným filmem. Když se Disney rozhodl Sněhurku v této formě vytvořit, byl to obrovský risk, o jehož úspěchu většina lidí pochybovala. Animace, hudba, příběh a celkové kouzlo Sněhurky však uchvátily mysl a srdce filmařů i diváků. To následně odstartovalo století animované filmové tvorby. Úspěch Sněhurky dodal společnosti Disney odvahu k natočení mnoha dalších animovaných filmů, počínaje filmem Pinocchio z roku 1940. Mezitím se v průběhu 20. století začala pomalu formovat další animační studia.

AKIRA

Zatímco na západě animacím kraloval Disney, Japonsko odpovědělo svým Anime. Jedním z nejslavnějších anime filmů všech dob je dodnes Akira, dystopické dobrodružství, které sleduje motorkáře a jeho partu na misi za záchranu světa. 

Temnější příběh a pokročilá animace filmu Akira inspirovaly další tvůrce anime i některé hrané filmy. Například Ghost in the Shell, Cowboy Bebop, z hraných filmů pak třeba takový Matrix a Počátek. Akira také položila základy popularizace anime v západní popkultuře, kterou později upevnily filmy Studia Ghibli.

MALÁ MORSKÁ VÍLA

Malá mořská víla je jedním z nejlepších filmů Disneyho renesance. V této éře bylo uvedeno mnoho filmů, které se staly synonymem jména Disney, a také vznikla legendární skladatelská dvojice Alan Menken a Howard Ashman. Malá mořská víla proto představila dynamičtější a aktivní princeznu s chytlavými písničkami a příběhem o komplikovaných rodinných vztazích mezi chybujícími postavami. Jde o dodnes oblíbenou klasikou společnosti Disney. Není proto divu, že i tenhle film se společnost rozhodla vylepšit live action remakem. O jeho kvalitách se zde ale bavit nebudeme.

UKRADENÉ VÁNOCE

Tim Burton dnes patří mezi uznávané režiséry, který kromě děsivě nádherných hraných filmů vytváří i strašidelně pohádkové stop-motion animonvané filmy. Jako mnozí jiní, i on začínal u Disneyho. Když jim představil svůj nápad na nový animovaný film, hlavouni z Disney ho odmítli, protože prý šlo o příliš děsivé dílo. Jakoby již zapomněli na jejich vlastní film Fantasie. Burton z Disney poté odešel a stal se slavným režisérem, kromě jiného i díky filmům o Batmanovi. Nakonec Disney film produkoval, i když ne přímo pod značkou Disney, ale přes jejich Touchstone Pictures. A tak vznikla legenda jménem Ukradené Vánoce, kterou zrežíroval Henry Selick. Stala se kultovní klasikou a její pozdější popularita umožnila Burtonovi produkovat další gotické animované stop-motion filmy.

TOY STORY

Jak většina lidí ví, Příběh hraček změnil animaci tím, že odstartoval nástup kompletně počítačové 3D animace, které dnes dává přednost většina animačních studií, protože je rychlejší a levnější než tradiční ruční animace. Může zato John Lasseter, bývalý animátor společnosti Disney, který byl fascinován myšlenkou vytvořit zcela počítačem animovaný film. Jeho nápad však Disney odmítl. Lasseter se nevzdal, založil si proto vlastní studio s počítačem a lampičkou jménem Pixar. A pod tímto studiem vznikl první Příběh hraček. Film také pomohl vytvořit novou kategorii na Oscarech. Po svém uvedení totiž film získal Oscara za zvláštní zásluhy, jakoby Akademie nevěděla, co s ním dělat. O několik let později byla proto na Oscarech zavedena kategorie Nejlepší animovaný film, kterou Pixar několikrát vyhrál.

PRINC EGYPTSKÝ

Princ Egyptský překonal očekávání diváků, a to díky tvrdé práci, která byla do tohoto projektu vložena. Nejenže jde o nádhernou animaci, která si získala diváky v dobách, kdy kinosálům začínaly dominovat 3D filmy, ale scénář, herecké výkony a hudba jsou dodnes fenomenální.

Film zviditelnil studio Dreamworks a ukázal, že i na trhu s dominantním postavením Disney je konkurence možná. Za úspěchem filmu ale rozhodně stojí také suma o výšce 60 milionů dolarů, což z Prince Egyptského dělalo nejdražší animovaný celovečerní film.

ŽELEZNÝ OBR

Brad Bird, pozdější režisér u Pixaru, a scenárista Tim McCanlies se v roce 1999 rozhodli pořádně zariskovat. Vytvořili animovaný film, kde mocné mimozemské zbrani dali svědomí a z vlády USA udělali záporáky, což je v temném prostředí studené války, kde se film odehrává, obzvlášť silné sdělení. Příběh o přátelství, morálce, hrdinství a otázce, co znamená být člověkem, je nadčasový. Navíc děj sledující přátelství mezi lidským dítětem a mimozemskou entitou je populární v různých médiích dodnes. I když film svého času mnoho nevydělal, stal se kultovním snímkem a ukázal tak, že i v době převládající 3D animace mají lidé pořád zájem o tradiční ruční práci, obzvlášť pokud je spojena s výtečným scénářem. 

SHREK

Shrek se do kin dostal v roce, když filmová Akademie konečně zavedla kategorii animovaných filmů. A vyhrál. Získání historicky prvního Oscara v této kategorii je o to významnější, že šlo o první počítačem animovaný film společnosti Dreamworks, která se do té doby pořád věnovala tradiční animaci. Shrek však také rozšířil typy příběhů, které se dostaly do animace, o humor založený na odkazech na jiná známá díla a přepracovanou pohádkovou premisu, která se specificky vysmívala typickému disneyovskému vzorci. Odkaz Shreka je patrný v nejlepších filmech společnosti Dreamworks a dalších netradičních fantasy snímcích.

CESTA DO FANTÁZIE

Druhý držitel Oscara za nejlepší animovaný film, krásná Cesta do fantazie, dokončil to, co Akira začala, a přivedl anime k celosvětovému publiku. Film však přetrval i díky tématům zranitelnosti, rodiny a přátelství, stejně jako díky stále aktuálnímu zobrazení ničení životního prostředí. Také pomohl legitimizovat animaci jako seriózní uměleckou formu, která může být určena dospělým.

Studio Ghibli natočilo další dechberoucí a srdceryvné filmy, například Zámek v oblacích a Zvedá se vítr, přičemž pokračovalo ve zdokonalování tradiční animace a vyprávění smysluplných příběhů. Studio Ghibli nakonec opět získalo Oscara za film Chlapec a volavka, který představuje jakési vyvrcholení tvorby Hayao Miyazakiho.

SPIDER-MAN: PARALELNÍ SVĚTY

Animovaný Spider-Man z roku 2018 vzal to nejlepší z 2D a 3D animace a spojil do jediného produktu. Představil tak nový styl 3D animace, který zahrnoval mnoho uměleckých stylů a upřednostňoval vizuální přitažlivost před realističností. A že šlo o úspěch, značí i další filmy, které se jím inspirovaly, třeba Kocour v botách: Poslední přání nebo Želvy Ninja: Mutantí chaos.

Film ale kromě výtečné animace přinesl také výtečný příběh, skvěle napsané postavy a v zásadě je jedním z nejlepších moderních Marvel filmů. Možná proto, že to technicky není Disney.

A to je z dnešní topky vše. Jaké jiné animované filmy považujete za přelomové vy a proč? Napište nám o tom do komentářů.