
Magazín · Nekrolog · ve středu 23. 7. 2025 09:13
Ve věku 76 let zemřel Ozzy Osbourne, hudební ikona a frontman kapely Black Sabbath
Ve věku 76 let zemřel John Michael "Ozzy" Osbourne, nezaměnitelný hlas britského heavy metalu a princ temnot, který spoluvytvářel podobu moderní hudby i popkultury. Zemřel v úterý 22. července 2025 obklopený svou rodinou. Jeho smrt přichází jen krátce po velkolepém finálním koncertu v rodném Birminghamu, který se konal 5. července jako pocta celé jeho kariéře.
Osbourne v posledních letech bojoval s vážnými zdravotními komplikacemi. V roce 2019 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, která postupně omezila jeho pohyblivost, přičemž o rok později přiznal, že následkem dlouholetého kouření trpí rozedmou plic. Navzdory tomu se nikdy úplně nevzdal hudby a zůstával se svými fanoušky až do samého konce. Chystaný dokument MTV No Escape From Now by měl mapovat celý jeho život i tento památný koncert.
Ozzy Osbourne has died at age 76 pic.twitter.com/kY762MDPrh
— ScreenTime (@screentime) July 22, 2025
John Michael Osbourne se narodil v roce 1948 v britském Birminghamu. Vyrůstal v dělnickém prostředí, které formovalo jeho raný životní přístup i charakter. Vzdělávání pro něj kvůli dyslexii představovalo překážku, a tak školu opustil už v patnácti letech. Následovala série manuálních zaměstnání, od práce na jatkách po stavební profese, která jej však dlouhodobě nenaplňovala. Rozhodující zlom přišel ve chvíli, kdy se poprvé setkal s hudbou skupiny The Beatles. Právě tehdy se zrodilo jeho odhodlání stát se hudebníkem.
V roce 1967 navázal spolupráci s baskytaristou Geezerem Butlerem a o rok později, společně s kytaristou Tonym Iommim a bubeníkem Billem Wardem, položili základy skupiny Black Sabbath. Formace se brzy stala průkopníkem heavy metalu a zásadně ovlivnila vývoj moderní rockové hudby. Skladby jako „Paranoid“, „Iron Man“, „Black Sabbath“ nebo „War Pigs“ se zařadily mezi nejikoničtější díla žánru a inspirovaly nespočet dalších umělců.
Po odchodu z kapely se Osbourne vydal na sólovou dráhu, během níž vytvořil další zásadní skladby jako „Crazy Train“, „Mama, I'm Coming Home“ nebo „Dreamer“. Jeho hudba také zanechala stopu ve světě filmu, například skladba „Iron Man“ se později stala úzce spojovanou s postavou Tonyho Starka z MCU.
Zdroj: Andrea Olejárová, nerdfix.czJak je důležitá hudba i obraz pro příběh? To ukáže animovaná romantika Entergalactic
Sám si také zahrál například jak v hororu Trick or Treat (1986), tak i v komediích jako Šílená Amerika (1986), Soukromé neřesti (1997) nebo Malý Nicky – Satan Junior (2000), objevil se i třeba v Krotitelích duchů (2016).
Jeho hlas jsme mohli slyšet také v titulech jako jako Moulin Rouge! (2001), Trollové: Světové turné (2020) a i v jedné epizodě Městečka South Park (1998).
V roce 2002 se spolu se svou ženou Sharon a dětmi Kelly a Jackem stal hvězdou kontroverzní show Osbournovi (The Osbournes), která nabízela pohled do jejich ,,každodenního" života. Po čtyři sezóny se vysílala na MTV a definovala nový styl docu-reality formátu, který později napodobily desítky jiných pořadů.
Ozzy Osbourne zůstává jednou z nejvýraznějších postav hudební historie, jejíž vliv bezpochyby přesáhl hudbu a vtiskl se do filmu, televize i kultury obecně.
Čest jeho památce!