Nejistota z toho, zda se deskovka na motivy Zaklínače, nesoucí název The Witcher: Old World, dočká české lokalizace, byla konečně zapuzena. O slovo se totiž přihlásilo české deskoherní vydavatelství Blackfire Games, které dnes oznámilo, že se The Witcher: Old World dočká české lokalizace.

Navíc hra půjde v českém jazyce podpořit již během kickstarterové kampaně, takže se můžete těšit na veškerý obsah, včetně exkluzivit, pokud tedy nějaké budou, v češtině. Pokud se vám ale nechce investovat do něčeho, co vám dorazí nejdříve po roce a raději si počkáte na finální produkt, Blackfire Games budou mít k dispozici jak klasickou verzi hry, tak i tu vylepšenou o hromadu plastu.

Kromě toho, že jsme se dočkali oznámení české verze hry, tak v průběhu posledních týdnů Go on Board postupně zveřejňovalo informace o jednotlivých zaklínačích, za které si v připravované deskovce budeme moci zahrát.

Jako první byl představen zaklínač ze Školy kočky. Jedná se o školu, která byla založena skupinou vzpurných zaklínačů, kteří chtěli vylepšit proces mutace. Ve svých bývalých školách tohoto cíle nemohli dosáhnout, a tak je opustili a založili školu vlastní. Většinou se jedná o zaklínače s výbušnou a nevyrovnanou povahou, kteří se klidně nechávají najímat jako špióni a zabijáci.

Po zaklínačích ze Školy kočky přišli na řadu ti ze Školy zmije. Ti vás dokáží zaskočit svými nepředvídatelnými pohyby a velkou znalostí všelijakých jedů. Na rozdíl od zaklínačů z ostatních škol využívají k boji rovnou dvě čepele. Navíc jejich prací není zabíjet pouze nestvůry, jelikož za dobrou cenu se postarají o lidi i nelidi.

Jako třetí byla představena škola samotného Geralta z Rivie, kterou není žádná jiná, než Škola vlka. Tihle zaklínači mají své sídlo na hradě Kaer Morhen, který se nalézá na skrytém místě v Kaedwenu. Jedná se o zaklínače, kteří jsou velmi zkušenými šermíři. Za pomoci svých dvou mečů, jednoho stříbrného a jednoho ocelového, si zvládnout poradit jak s monstry, tak i s lidmi.

Jako další jsou tu zaklínači ze Školy gryfa. Tito zaklínači sídlí v lese Kaer Seren, který dříve patřil mocnému mágu se jménem Alzur, tedy samotný tvůrce prvních zaklínačů. Jedná se o ty neušlechtilejší zaklínače ze všech, jelikož se drží rytířských hodnot a učí své studenty správnou etiketu. Jejich bojový styl kombinuje šerm a magii. Není od věci říct, že se jedná o nejváženější zaklínače ze všech.

Pátou a zároveň poslední představenou školou je Škola medvěda. Jedná se o zaklínače, kteří jsou známí svojí výdrží a vytrvalostí. Jsou také velmi nezávislí, takže na skupinu zaklínačů ze Školy medvěda jen tak nenarazíte. Ovšem jedná se o velice zdatné šermíře, kteří si dokáží poradit téměř ve všech situacích, a to i proti většímu množství nepřátel.

Figurky vypadají opravdu pěkně. Jsou hodně detailní a pokud takhle budou vypadat i v reálu, minimálně na pohled by se mohlo jednat o opravdu povedenou deskovku. Už v tuhle chvíli bych se ale nebál říct, že se bude jednat o lepší počin, než byla poslední deskovka na motivy Zaklínače.

Ta měla nudné herní mechaniky, které vedly k tomu, že jakmile jste nebyli na řadě, prostě jste jen čekali než si ostatní odjedou svoje, a pak jste zase pokračovali. Téměř nulová interakce mezi hráči spojená s nevyvážeností postav dělala ze Zaklínač dobrodružná hra dost podprůměrnou deskovou hru, která se, kdo ví proč, v tuhle chvíli na bazarech prodává za někdy i trojnásobek své původní ceny.

Přečtěte si také: V deskovce The Witcher: Old World budete bojovat za svou školu

Můžeme jen doufat, že Łukasz Woźniak zvládne stvořit něco lepšího. Ovšem než se nám to povede zjistit, ještě si chvilku počkáme, jelikož hra vyjde až v druhém kvartálu roku 2022. Nějaký pohled na hru se nám ale přesto dostane v průběhu kampaně, která započne na serveru Kickstarter někdy v průběhu května/máje letošního roku.