Magazín · Zajímavosti · v sobotu 18. 1. 2025 10:00
Co má Hra na oliheň společného s realitou?
Různí influenceři a YouTubeři tvrdí, že jihokorejský Netflix seriál Hra na oliheň je inspirován skutečnými událostmi. Často navíc využívají AI obrázky, konkrétně tyhle, aby svá tvrzení podpořili.
Pravdou je, že od šedesátých let minulého století se v Jižní Koreji nacházelo několik institucí, které fungovaly jako internační tábory. Nejznámější byl Brothers Home. Lidé zde byli násilně zavírání, zneužívání a nuceni pracovat v otrockých podmínkách. Policie sbírala z ulice děti bez rodičů nebo lidi bez dokladů ve zvrácené snaze „vyčistit ulice od tuláků“. A protože lidé zde měli přiřazena čísla a nosili podobné uniformy, jako v seriálu od Netflixu, na internetu se začal šířit narativ, že je to právě tento tábor, který inspiroval tvůrce Hry na oliheň.
Zdroj: Andrea Olejárová, nerdfix.czSkutečné peklo na zemi, aneb jak Squid Game kritizuje Jižní Koreu
Přestože jisté podobnosti mezi Brothers Home a Squid Game existují, tvůrce Hwang Dong-hyuk nikdy nepotvrdil, že by tábor byl přímou inspirací. Příběh prý ovlivnily pouze jeho vlastní finanční problémy a japonské mangy Battle Royale či Liar Game.
Pokud ale chcete znát skutečné jihokorejské reálie, na základě kterých vznikla celá Hra na oliheň, podívejte se na video od Meona, kde podrobně vysvětluje problémy jihokorejské společnosti, extrémního kapitalismu a důvody, proč v Jižní Koreji tak moc holduji hazardu, nebo proč by tam vyvražďovací hry za peníze vlastně dávali smysl. Třeba já po něm vážně netoužím Jižní Koreu ani vidět.
Detail k označenému seriálu
Wi Ha-Joon, Lee Ji-Ha, Hoyeon Jung
Vydání: 17. 9. 2021