Na jaře letošního roku se v Česku znenadání zjevil první svazek pro nás Čechy čtyřsvazkové ujeté komiksové série Nesnáším Pohádkov od Skottieho Younga (Rocket) a v naší recenzi si odnesl hezkých osm bodů z deseti. Ani ne sedm měsíců po prvním svazku nám nakladatelství CREW naservírovalo druhý svazek s podtitulem Kulma drát. Líbil se nám druhý svazek stejně jako ten první, nebo je té ujeté prvoplánové zábavy trochu moc?

Jak už asi víte, hlavní hrdinkou je zapšklá třicátnice v těle malé holčičky, Gerda nebo také Gertruda. Ta se přesně před 27 lety ocitla v Pohádkově, kde jako dárek dostala rozpis úkolů a mušího pomocníka Láďu, za pomocí kterých by měla najít klíč a dostat se zpátky domů. Nicméně Gerda je tak trošku hloupá a nic z toho se nestalo.

A teď dámy a pánové přichází masivní SPOILER. Gerda totiž našla, anebo spíše ukradla, klíč od brány do normálního světa, ale v poslední chvíli zavraždila královnu Mrakétu. A to opravdu neměla dělat, protože jedno z pravidel Pohádkova zní: „Po úmrtí krále či královny musí osoba, jež smrtící úder vedla, přijmouti korunu a státi se královnou Pohádkova.“ Takže Gerda zase všechno „postlala“ a je zase v „prkeli“.

Gertruda tedy opět hnije v Pohádkově, ve světě, kde se nedá mluvit sprostě, i když to naše třicátnice zase zvládá skvěle ve světě, kde je všechno pozitivní a barevné jak vize po požití halucinogenních látek. A ještě ke všemu musí být Gerda královnou „vymrkanýho“ Pohádkova, země, kterou naprosto nenávidí. V této funkci podělá vše, na co sáhne. A tak se chce opět dostat domů. Na této cestě potká kamaráda draka jménem Duncan a možná může zapříčinit konec Pohádkova. Však to znáte.

Nastínění příběhu druhého svazku zní celkem zajímavě a také trochu jinak, než tomu bylo u toho prvního. Nicméně opak je pravdou. Gerda se ve společnosti Ládi zase jen potlouká Pohádkovem a vraždí/ničí vše, co jí přijde pod ruku. Příběhová linka tedy není moc zajímavá a v komiksu hraje druhé housle.

Jsou tu však dvě věci, které ze svazku Kulma drát, dělají slušný titul. Tou první je určitě samotná kresba. Ta je prostě nádherná a barevná. Všechny postavy, lokality a budovy jsou odlišné a krásné. Navíc nám Skottie Young přichystal pasáž, kde se samotná kresba mění do úplně jiného stylu, ale o tom blíže nebudeme mluvit, nechte se překvapit.

Tím druhým pozitivem jsou postavy a všudypřítomný humor. Nejenom Gerda, ale i Láďa jsou napsaní prostě naprosto dokonale. Oba dva střílejí jednu hlášku za druhou a vám nezbývá nic jiného, než se nahlas smát. Z druhého pohledu je však humor také hodně hloupý a prvoplánový. Ano, zasmějete se, a to fakt hodně, ale občas toho je prostě moc.

Pokud tedy máte rádi barevné, ujeté, prvoplánové a jednoduché komiksy, které se neberou vážně, určitě byste si měli sérii Nesnáším Pohádkov pořídit. Rozhodně vám garantujeme spoustu zábavy, u které se velmi dobře odreagujete. Jen buďte připraveni, že toho stupidního humoru bude občas tak trochu moc.