Každý větší režisér měl, má a bude mít svůj unikátní styl zpracování filmů, který se přenese i do kamery a scénáře. Například nedokážu si představit, že by Robert Eggers, režisér Seveřana a Majáku, nebo Matt Reeves, který dělal Batmana a novou trilogii Planety opic, zvládli přinést absurdní hororovou komedii s jasně poznatelnou kinematografií. Tímhle je totiž znám Sam Raimi. Můžete ho znát díky původní Spider-Man trilogii nebo sérii Lesní duch, v originále Evil Dead. Tenhle šílený génius je znám svými „dutch angly“, neboli šikmými záběry, častými přiblíženími na protagonisty nebo kamerou z pohledu démona či neživého předmětu. Díky jeho režii jsou v mnohém jeho původní Spider-Man filmy tolik nadčasové. Jak ale jeho tvorba sedí k Doctorovi Strangeovi? Hlavně když scénář dělá producent Lokiho a Ricka a Mortyho Michael Waldron a za kamerou je výborný John Mathieson, bez kterého by Gladiátor a Logan nebyly tak unikátní filmy? No upřímně… funguje to všelijak.

Na první zhlédnutí jsem si film šíleně zamiloval, zatímco při druhém sledování jsem byl jaksi na pochybách. Ano, během jednoho dne jsem viděl film dvakrát. V Dolby Atmos a následně ve 4DX. Pokaždé mi film krásně rychle utekl. Jakkoliv působí příběh pompézně, je srozumitelný a lehce uchopitelný. ALE je tady velký problém. O filmu jsem mluvil dejme tomu s dvaceti lidmi a všichni měli naprosto odlišný názor. A asi jsem přišel na to proč. Tenhle film je komiks se vším všudy. Lidé, co volají po komiksové přesnosti, budou nadšeni, že některé postavy vypadají naprosto identicky jako v komiksech. Jenže pak tu je druhý tábor lidí, kterým ta stejná postava přijde vtipná čistě kvůli vzhledu a schopnostem. Pozor, mírný spoiler pro všechny, kdo se vyhýbají i trailerům! 

Už v traileru bylo možné vidět Profesora Xaviera z X-Menů, takže se nebojím ho tady zmínit. Přijede ve svém slavném žlutém křesle z komiksů a animáku. U této scény a u další, kdy pomocí schopností pronikne jedné postavě do mysli, se reakce v kině silně rozdělovala. 

Konec spoileru. Jedna strana nadšením volala, druhá se tomu smála, protože jim to zkrátka přišlo vtipné. Já je za to neviním.

Ale ať pak tihle lidé nevolají po tom, aby X-Meni byli v MCU, když nedokážou přijmout fakt, že zkrátka existují postavy se všelijakými schopnostmi.

A proto hodnocení tohoto filmu tolik kolísá. Jste připraveni po všech těch vážnějších filmech jít a uchopit silně komiksově přesný film? Nebo radši chcete furt to stejné dokola? Tady je důležité si uvědomit, že superhrdinské filmy ne vždy musí být silně dospělé a nadčasové. Přece jen jde o ztvárnění něčeho, co bylo stvořeno pro dospívající kluky a holky, kteří se sami hledali ve světě. To je něco, čím je Marvel znám. Dokázal vytvořit hrdinu či hrdinku pro kohokoliv. Ať už šlo o černocha, žida, obyčejného kluka na střední, lesbičku, Palestinku nebo milovníky fantasy. Svět Marvelu je extrémně pestrý a kombinuje mnoho stylů do jednoho. Proto jsem rád, že Sam Raimi, mistr hororu a komedie zároveň, usedl do režisérského křesla. Díky němu zde máme šikmé tajuplné záběry, otázku rodičovství, zároveň sledujeme postavu, jak mlátí sama sebe. Místo stejných run, které Strange vyvolával, zde máme obrovitánskou rybu z jiného vesmíru, která sežere auto, nebo souboj pomocí soundtracku. Kde jinde tohle uvidíte?

A to je zároveň ten kámen úrazu. Tohle jinde neuvidíte. Film je temnější, ale zároveň pracuje skvěle s předlohou a snaží se být v určitých věcech nad věcí. A na to zkrátka nejsou mnozí diváci připraveni. Stejně jako nejsou připraveni na Americu Chavez. Tato již v komiksech zajetá postava je extrémně silná. Tak moc, že pěstí dokáže prorazit bariéru mezi paralelními světy. Bohužel si někteří myslí, že z ní kvůli filmu udělali lesbičku, která má dvě mámy. Ne, takhle byla už v počátcích napsaná. A já jsem jedině rád, protože následně v komiksech chodí s Kate Bishop, kterou v Hawkeyovi hraje Hailee Steinfeld. Myslím si, že při líbací scéně těchto dvou na jakékoliv problémy zapomenou i ti největší odpůrci (bráno s humorem). Jenže s touhle postavou přichází i jeden menší minus. Postava vám přiroste k srdci až ke konci filmu, což je trochu pozdě. Ideálně byste za ni měli bojovat už od konce prvního aktu. Tohle je ale nikdy nekončící problém nově představených postav.

Při prvním zhlédnutí jsem seděl napnutě na kraji sedadla. Při druhém jsem s kamarády vtipkoval nad téměř všemi scénami. A to je zkrátka něco, co Raimi umí, a zde v tom exceluje. Tohle nejsou Eternals, kteří se budou líbit jen milovníkům výpravných filmů. Tenhle film nabízí vše, ale přesto nedojde k podivné míchanici všeho možného. Představte si to spíše jako tutti frutti zmrzlinu. Ze všeho nejlepšího si bere trochu. Ale právě díky tomu si každý najde něco, aby následně mohl lépe uchopit děj.

V této recenzi ani tolik nezmiňuju soundtrack nebo herecké výkony. Nedávejte mi to nijak za vinu, protože u Marvelu jsme v tomto jaksi zvyklí na určitou kvalitu. Raději jsem chtěl rozebrat problém filmu jako takového. Je jiný. Je temný, barvitý a vtipný zároveň. To je sakra správně. Jenže pokud jste neviděli některé Disney+ seriály od Marvel Studios, tak budete ztraceni. Proto pro vás připravujeme i ultimátní shrnutí, protože Disney+ u nás přece jen pořád není. Jestliže sledujete recenzi v den vydání, shrnutí se dočkáte až zítra, pokud tedy znova nepůjdu spát. Jestli sledujete později, video je už venku a můžete se k němu po dokoukání recenze prokliknout.

Před finálním zhodnocením bych rád pochválil práci Johna Mathiesona za kamerou. Raimi nemá rád rychlé střihy během akčních scén, tím je znám. Ale John dokázal výborně využít širokoúhlý formát plátna tak, aby akce zabírala pokud možno celou scenérii, čímž mnohé akční a superhrdinské filmy trpí. Schválně se někdy podívejte na soubojovou scénu, kdy akce probíhá uprostřed záběru a okraje zůstávají naprosto prázdné. Kompozice je tak tady doopravdy na jedničku.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství je unikátnější snímek, než bych čekal. Tady i relativně dokážu pochopit, proč hodnocení létá mezi šestkou až devítkou. Hodně to i ovlivní fakt, jak k filmu přistupujete. Akorát neříkejte, že jde o něco špatného, jen protože to je zpracováno trochu jinak. Kdo ví, třeba si následně najdete tvorbu Raimiho nebo kohokoliv jiného z týmu a objevíte zcela nové a unikátní snímky, o kterých byste jindy nikdy neslyšeli. A v to doufám, protože filmový průmysl je neskutečně pestrý. Plus nechci sám čekat, až u nás vyjde film Everything Everywhere All at Once, což je Matrix spojený s Kung-Fu a Rickem a Mortym. 

Strangeovi dávám jako fanoušek původních Marvel komiksů, X-Menů a Raimiho filmů hodnocení osm bodů z deseti. Jak jsem ale říkal na začátku, nemusí to být směrodatné pro každého z vás. Pokud máte rádi spíše „realističtější” přístup ostatních Marvel filmů a očekáváte dalšího, co já vím, Kapitána Ameriku, dost možná budete zklamáni a hodnocení si pokojně snižte. A tak se zde naskýtá otázka a místo pro diskuzi – viděli jste film? Co si o něm myslíte? Napište nám do komentářů. Když teď dovolíte, půjdu hledat takový paralelní vesmír, kde mám šanci u Kate Bishop.