Ačkoliv už se řadím do kategorie diváků označovaných jako dospělé publikum, nadšené sledování nejrůznějších animáků se mě drží dodnes. K takovým mimo Scoobyho, Simpsonů nebo Pokémonů patří i SpongeBob v kalhotách, který má v mém srdíčku zvláštní místo.

Právě SpongeBoba jsem totiž vždy obdivoval za výbornou satiru, kterou skrýval za pohádkovým vizuálem a dětsky naivním příběhem. A taky za kreativitu tvůrců, kteří uměli leckdy nečekaně překvapit. Zkrátka a dobře je SpongeBob fenoménem, který tu s námi sice je už docela dlouhou dobu, ale troufal bych si říci, že pořád dokáže skvěle prezentovat to, čím si nás před lety získal.

To ale tak úplně neplatí pro SpongeBobovy celovečerní filmy. Naposled jsme se takto dočkali celovečeráku s podtitulem Houba na suchu. A ten byl... No, jak to říct. Prostě podprůměrný. Sám jsem si z tohoto snímku odnesl celkem hořké zklamání. Za mnohem lepší dílko považuji první pokus z roku 2004, který se stal tak trochu kultovní klasikou.

Teď se naše oblíbená žlutá houba pokouší znovu prorazit ve světě filmu. Jen to zkouší trošičku jinak, jelikož tentokrát přiložil ruku k dílu Netflix. Ten si pro nás přichystal animák s názvem SpongeBob: Houba na útěku. A už nyní mohu prozradit, že si nevede vůbec špatně.

Řeknu rovnou, že první SpongeBobův film se opět nepovedlo překonat, ale nový film má k této laťce docela blízko. Příběh se tentokrát netočí jen kolem SpongeBoba, ale také kolem jeho oblíbeného mazlíčka, mňoukajícího šneka Garyho. Toho někdo unesl a jak už asi tušíte, zničený SpongeBob se ho s pomocí nejlepšího kamaráda Patrika vydává hledat. Tato výprava je zavádí až do mýtického města Atlantic City, ve kterém sídlí král moří Poseidon.

Časem se ale přidají i další známé postavičky. Pan Krabs, Sépiák, veverka Sandy, Plankton. Ti všichni se tu objeví a díkybohu se filmu podařilo skvěle zachovat to, co na nich máme tak moc rádi. Neřeší se tedy jen únos, ale i vztah ostatních ke SpongeBobovi.

Jsem rád, že se film vydal právě touto cestou. Ze seriálu sice máme jistou představu o tom, co pro kamarády SpongeBob znamená, ale podobně jako ve snímku z roku 2004 se to zde mnohem více reflektuje.

Bohužel má ale film i svá hluchá místa, a není jich zrovna málo. Neberte mě špatně, SpongeBob má být bláznivý a celkem nelogický. Však je to taky animák, od kterého přece nechceme kdovíjak realistické vyprávění. Jenže sledování Houby na útěku představuje celkem rozporuplný zážitek. Sám jsem ji vnímal jako dva samostatné celky. První půlka filmu je totiž skvělá – přesně taková, jakou by chtěli všichni fandové SpongeBoba. Pak ale přichází druhá polovina filmu, která skáče sem a tam a posouvá příběh do celkem absurdní roviny. Po zhlédnutí filmu jsem tak nevěděl, co si o něm vlastně mám myslet.

Naštěstí se ale nový SpongeBob prezentuje s pomocí unikátní animace, která je doslova dechberoucí. Umí být roztomilá, praštěná, detailní...Takto si zkrátka představuji dokonalý převod ikonické 2D animace do 3D a nezbývá, než zatleskat animátorům za práci, kterou do snímku vložili. Vnímaví diváci dokonce ve filmu naleznou odkazy na určité epizody seriálu a předchozí snímky.

Stalo se takřka nepsaným pravidlem, že se ve SpongeBobovi, obvzláště ve filmech, objevují známé celebrity. První film měl Davida Hasselhoffa, Houba na suchu Antonia Banderase. To ale není nic proti tomu, co si pro vás nachystala Houba na útěku. Z trailerů už asi víte, že se ve filmu objeví Keanu Reeves. A musím říct, že jako mentor působí naprosto skvěle. Té jeho distancované umírněnosti a sarkastickým komentářům jsem se musel pořád smát.

Keanu ale není jediný, koho ve filmu uvidíte. Objeví se tu i filmová legenda Danny Trejo, který si střihnul roli ušitou jemu na míru. Připravte se i na jednu rapovou legendu. Na to, kde tato camea hledat, už ale musíte přijít sami.

SpongeBob: Houba na útěku tedy není tím nejdokonalejším celovečerákem se žlutou mořskou houbou. Rozhodně se ale nemá zač stydět, protože esenci SpongeBoba zachoval na výbornou. Jen ten příběh mohl být lepší. Přesto se ale jedná o snímek, který vám mohu doporučit na odpočinkovější večer či odpoledne, kdy máte chuť jen zapnout Netflix a prostě vypnout.

Pokud jste fandové SpongeBoba, na film se vyplatí podívat i proto, že vás připraví na chystaný seriál, kterého bychom se měli dočkat příští rok.

Za NerdFix hodnotím film SpongeBob: Houba na útěku šesti body z deseti. Nebýt zbytečných chyb, mohl se náš žlutý hrdina vyhoupnout ještě o stupínek výše.