Mimo hraných seriálů a filmů spadá do originální produkce Netflixu také původem japonský žánr anime, který se možná trochu překvapivě těší velké oblibě i u nás. Streamovací gigant postupně dokázal, že umí udělat i poctivé anime, například skvělou Aggretsuko či Beastars, které se zanedlouho konečně dočkají druhé série.

Před nedávnem však na tuto platformu dorazila úplně jiná novinka, která nás zavádí na místo posledního střetu smrtelníků s všemocnými bohy. Připravte se, Record of Ragnarok je tady.

Seriál vychází ze stejnojmenné mangy, kterou také do jisté míry poměrně věrně adaptuje. Každých tisíc let se sejdou všichni bohové světa, aby rozhodli, jestli má lidstvo právo na další život. Dosud bylo rozhodnutí jasné – lidé mohou v poklidu žít dál. Tentokrát si ale božská rada řekne, že tomu je konec. A pro lidi už není místo.

Naštěstí však zasahuje valkýra Brunhilde, která bohy donutí vyhlásit Ragnarok, turnaj, který rozhodne o osudu všech smrtelníků. 13 věhlasných zástupců říše lidí z různých časových období se tak musí v souboji na život a na smrt utkat s těmi nejsilnějšími bohy. Kdo by si snad myslel, že proti nim nemáme nejmenší šanci, by se šeredně zmýlil. Na pomoc totiž přichází Brunhildiny sestry, které se mohou s pomocí techniky Volund přeměnit v mocné zbraně.

Na papíře zní tohle všechno moc hezky. Já sám jsem se těšil na akční jízdu plnou krve a epických soubojů. Těmto očekáváním však Record of Ragnarok dostál tak nějak napůl. A osobně si myslím, že rozpačitost celého zážitku má na vině především skladba jednotlivých epizod. Čekal bych, že když má seriál třináct dílů, tak se také dočkáme třinácti duelů. To je přece logické, ne? Inu, chyba lávky.

Za celou první sérii totiž uvidíte jen tři velké souboje a na ten čtvrtý vás tvůrci zbytečně navnadí jen proto, abyste si počkali na další řadu. Děj tak neúmyslně působí roztahaným dojmem, kdy napětí pramenící z turnajové vřavy záhy přeruší zdlouhavý monolog či flashback. A teď mě nechápejte špatně. Je důležité, abychom pochopili pozadí favoritů obou táborů, ale jsem toho názoru, že epizodky z jejich života mohly být do seriálu mnohem lépe zakomponovány.

Do děje se tím pádem mimoděk dostává řádná dávka chaosu, kvůli které se budete občas ztrácet. U anime sice není nečekaná prezentace nových pojmů a skutečností žádnou novinkou, stále ovšem platí, že jejich načasování je pro zážitek klíčové. V tomto tvůrci selhali na plné čáře.

Jinak si ale Record of Ragnarok nevede špatně. Jednotlivé postavy si velmi snadno zapamatujete a budete jim fandit nebo je nenávidět. Také by vás mohlo zaujmout zpracování hrdinů z pověstí a mytologie. Je to zase něco nového a upřímně řečeno mě právě tohle na seriálu bavilo asi nejvíc. Ještě jsem totiž neviděl zrzavého sexy Thora s dvoumetrovým kladivem, nebo Poseidona, který snad už nemůže být více narcistický.

Tím se dostáváme k animaci, která mne velmi příjemně překvapila. Na druhou stranu se ale není čemu divit, když si adaptaci Record of Ragnarok vzalo na starosti ostřílené studio Graphinica, stojící například za animací vynikajícího Hellsinga.

Také boje nemají chybu. Dočkáte se řinčení zbraní i neskutečných proměn. A také působivé demonstrace síly nejen fyzické, ale také duševní. Seriál bych ovšem nedoporučil, nesnesete-li poněkud brutálnější scény. Krev zde totiž prýští po litrech, nadto se tvůrci nebáli přitvrdit, a tak se dočkáte i useknutých hlav a končetin.

Jak už jste ale asi pochopili, takové pozlátko sice působí efektně, ale nedokáže plně zakrýt citelné nedostatky seriálu. O to těžší je celý zážitek zhodnotit, jelikož si z něj odnáším značně protichůdné dojmy. Na jednu stranu jsem si zamiloval jednotlivé postavy a slintal blahem nad bojovými scénami. Jenže jsem se i nudil, a to pořádně. Scénář mě popravdě nijak zvlášť neoslnil, stejně jako kompozice jednotlivých epizod. Nemluvě o tom, že křivka zábavnosti zde citelně skáče nahoru a dolů.

Pokud se tedy jako já řadíte k fanouškům dobrého anime, seriál vám nemohu úplně doporučit. Určitě ale neuděláte chybu, když se na něj podíváte, protože Record of Ragnarok nepochybně má i světlejší stránky. Tvůrci navíc mají šanci na reparát, jelikož prostor pro zlepšení, ale i případné pokračování, zde je.

Record of Ragnarok si tak od nás odnáší šest bodů z deseti.