Akční filmy jsou od nepaměti oblíbenou filmařskou látkou, což platí i pro Netflix. Ten už nám několik akčňáků přinesl, přičemž jejich výsledné kvality povážlivě kolísaly film od filmu. Bohužel musím už teď konstatovat, že nedávno vydaná novinka Kate spadá do kategorie těch horších snímků. Hlavně proto, že se snaží být něčím, čím není.

Ústřední hrdinka Kate je vražedkyně, která pomalu začíná uvažovat o odchodu z branže. Při její poslední akci se ale něco hodně ošklivě pokazí, a tak jí zbývá už jen den života, což je na pomstu sakra málo času. Vydává se tedy zjistit, kdo je za to zodpovědný, a protože se děj odehrává v Japonsku, stopy ji vedou až k obávané jakuze.

Zní to zajímavě, co? Tak teď vás pořádně zklamu. Jakkoliv slibný se může příběh zdát, jeho provedení je skutečně otřesné. Spousta věcí nedává logický smysl, stejně jako mnohé z postav, které působí šíleně plochým a nevyrovnaným dojmem. Děj skáče sem a tam a už se tak nějak neobtěžuje vám cokoliv vysvětlovat. Od akčních filmů sice většinou nečekáte kdovíjak mistrné a komplexní vyprávění, ale stále zachovávají jistou příběhovou kontinuitu. Což se v tomto případě moc nedaří.

Občas budete nad některými scénami jen nevěřícně kroutit hlavou. Pro mě to byla situace, kdy Kate unesla japonskou teenagerku Ani. V normálním světě byste vzali nohy na ramena hned, jak by se naskytla příležitost. Ale ne. Tady se unesená během pár minut úplně v klidu skamarádí s člověkem, který ji pistolí dloubal do žeber. Stockholmský syndrom v praxi.

Takové momenty by samozřejmě mohly fungovat, kdyby si je tvůrci filmu byli schopni obhájit ve scénáři. U spousty filmů se to dokonce povedlo. Ale ne v tomto případě. Při sledování filmu si totiž budete říkat, a pravděpodobně hodně často, že vztah mezi Ani a Kate je zde tak nějak navíc. Nehledě na to, že chemie těchto dvou postav není moc přesvědčivá.

Filmu tentokrát nepomůže ani jindy skvělý Woody Harrelson, kterého mám osobně ve velké oblibě. Jeho role je totiž jen jakýsi rádoby mentor, o kterém se toho vlastně moc nedozvíme. Typická hercova osobitost a um tak ani nedostávají dostatečný prostor k tomu, aby se nějak výrazněji projevily. Sám doteď plně nechápu, proč se tvůrci rozhodli právě takto.

Osobně nevnímám jako pozitivum ani zapojení slavné japonské mafie. Z filmu jsem měl dojem, že se do celé situace prostě jen náhodou připletla. Během necelých dvou hodin sledování jsem tak ani jednou nepocítil moc a brutalitu této obávané legendy kriminálního podsvětí. Což je ohromná škoda.

Takový John Wick dle mého názoru dokázal udělat přesně to, co se Kate nepodařilo. Vytvořit silnou akci, kterou doprovází dostatečně zajímavý příběh, což vás motivuje k dokončení filmu. Kate jsem měl chuť vypnout už po úvodních dvaceti minutách. Nepochopím, jak je možné, že Netflix, který produkuje skvělé filmy a seriály, tak moc bojuje se snahou vytvořit dobrý akční film. Old Guard, Armáda mrtvých… To pro mě byla obrovská zklamání a ani Kate není výjimkou.

Když už jsem nakousl Johna Wicka - z něj si tvůrci filmu očividně vzali největší inspiraci. Znát je to především na akci, která umí být velmi hektická, plná krve a létajících kulek. Zkrátka taková, jak to u tohoto žánru máme rádi. Některé scény mi dokonce na chvíli utkvěly v paměti. Problém je ale v tom, že zdejší akci se v mnoha případech nepovedlo dostatečně prodat. Možná je to kvůli choreografii, která místy bije do očí svým amatérstvím. Nebo kvůli nedotaženým přestřelkám. Co se o již zmíněném Johnu Wickovi říct dalo a o Kate rozhodně nedá, je, že akce byla perfektně vyrovnaná.

Přitom je na filmu znát, že rozpočet nebyl z nejmenších. Kamera, byť ne dokonalá, efektivně snímá okolní dění a přináší působivé pohledy na neonem zalité uličky Země vycházejícího slunce. Ani praktické efekty se nemají zač stydět. K čemu ale všechno tohle je, když výsledek působí tak strašně nedodělaně?

Použité CGI vypadá spíš jako filmeček z videohry, což je znát především na jedné z honiček s auty, ale i na výstřelech z pistolí. Ano, může se to zdát jako maličkost, ale v rámci filmu to dělá ohromný rozdíl v zážitku. A já se ptám - proč takové věci nedělat prakticky? 

Moc bych si přál, abychom tu místo nudné revenge story měli poctivý akčňák, který si na nic nehraje. To se ale nestalo. Kate je ohromným, ale opravdu ohromným průšvihem, který ve mně vzbuzuje obavy o to, do jakých projektů vlastně Netflix investuje. A kam směřuje jeho budoucnost. Nechci se totiž dočkat dne, kdy budou takové filmy na denním pořádku.

Kate vám nabídne příšerný příběh plný chyb a nedodělků, prázdné postavy a oslabení vaší víry v akční film. Snímek vám tedy opravdu silně nedoporučuji. Snad jedině v případě, že jste jako já filmoví masochisté a nebo jen hledáte způsob, jak zabít večer. Myslím, že čtyři body z deseti jsou pro toto dílo až až. 

Pevně doufám, že příště už si Netflix s filmovou tvorbou povede o dost lépe. A bude mít šťastnější ruku.