Marvel Studios nestačilo mít jen ty nejsledovanější filmy v kinech a rozhodlo se dobít i streamovací platformy svými seriály. Jenže Ms. Marvel má zatím nejnižší sledovanost z těchto MCU seriálů vůbec. Otázkou je, jestli za to může fakt, že seriál vycházel ve stejné době jako Obi-Wan, nebo že Ms. Marvel není tak velká hrdinka, i když v zahraničí její komiksy dosáhly velké popularity. S Geluem jsme si proto sedli a shrnuli si její původ v komiksech, ale také jak na nás seriál působí.

Kamala Khan (Iman Vellani) je obyčejná puberťačka žijící v Jersey. Má svoji partu přátel, ale v ničem extrémně nevybočuje. Není výborná ve sportech, její známky také nejsou nejlepší a na sociálních sítích také nemá tisíce sledujících. Ve svém volném čase ale vytváří úžasné animace se superhrdiny. Její pokoj je plný superhrdinských plakátů, hlavně s Captain Marvel. Což je možná i tím, že v MCU nevyšel s ní film jako v našem světě. Každopádně by se dala Kamala označit za jejího fanouška číslo jedna. Po nocích dokonce vyrábí její cosplay, aby se mohla zúčastnit soutěže na AvengerConu. Jenže se k ní dostane náramek po prababičce, který tak nějak vše zkomplikuje.

Seriál si velmi dobře uvědomuje, o kom je a pro koho je. Většina problémů se točí kolem toho, že zkrátka puberťáci nechápou své rodiče, a oni zase je. Sledujeme zde první vztahy a otázku kultury a toho, kdo kam náleží. Zároveň seriál dává do popředí určité stereotypy o muslimech a využívá je pro lehké vtipy. Kdyby ale ukázce jiné kultury a zvyků byla věnována stejná pozornost jako otázce dospívání, tak bych byl i radši, protože s ní pracuje seriál velmi dobře. Rozhodně nejde o šílenou politickou korektnost, kterou si v poslední době velké společnosti oblíbili. Na seriálu pracovali hlavně Pákistánci a muslimové a odráží se to na scénáři. Jde o stejnou situaci jako u Moon Knighta, kde většinu týmu tvořili kameramani, scénáristé, a režiséři egyptského původu.

Musím ocenit i kinematografii, hlavně v prvních dvou epizodách, kdy Kamala ještě neovládá svoje schopnosti, a spíše ji jen poznáváme. Když se zamiluje, tak se kamera nejen rozostří, ale všechna světla se promění v srdíčka, díky chytrému využití filtru na objektivu, který zkresluje odlesky. Nebo když si postavy píšou, tak nevyskakují jen bubliny na obrazovce, ale jsou chytře implementovány do scény. Tohle chytré a originální zpracování scén, které se nachází v každém druhém seriálu pro náctileté, dodává seriálu jedinečné kouzlo, které zároveň odráží fantazii téhle věkové skupiny.

Takhle by se mohlo zdát, že seriál odejde s vysokou mírou doporučení. Ale jde přece jen o Marvel seriál, takže musí být propojen s co možná nejvíce seriály a filmy a být místy až šíleně komplikovaný, jak se stává u čtvrté série zvykem. Kamaly schopnosti byly oproti komiksům pozměněny, což vůbec není problém. Ale série je nedokáže představit vůbec jednoduše, takže dohromady motá Džiny, Clandestiny, jiné říše, dimenze, cestování v čase a tak dále. Přitom jde o jednu a tu stejnou věc, jen vysvětlenou několika jinými způsoby. Kdyby se v tomhle ohledu snažil být seriál více přímočarý, tak by zůstalo více místa na kulturu, nebo na rozebrání vztahu Kamaly s jejími rodiči.

Ms. Marvel je poutavý a svěží seriál, který si užijí jak mladší, tak i starší. Jenže v polovině série se děj zbytečně tak moc zamotá, že ztratí na dynamice. Finální epizoda tohle částečně zachraňuje, ale ne dost natolik, aby úplně zachránil vše. Ms. Marvel doporučujeme na 6 bodů z 10. Někdy jsou zkrátka reference a velká propojenost MCU na škodu.