TOP
Každý pátekList toho nejlepšího z filmů a seriálů! Na každou epizodu pro vás vybíráme pět nejzajímavějších historek, pověr, mýtů, titulů či kuriozit. Řadíme je do vtipného formátu, ať už podle preferencí redakce, tak i samotných diváků.
6 filmových komédií z vesmíru
Ve vesmíru vás nikdo neuslyší… dusit se smíchy. S příchodem nového Vetřelce jsme se rozhodli znovu podívat do studených hloubek temného vesmíru. Protože jsme ale různé scifi a vesmírné horory již několikrát řešili a o samotném Vetřelci jsme udělali celé téma, rozhodli jsme se to tentokrát odlehčit. Představíme vám 6 filmových komedií z vesmíru.
PŘIPOUTEJTE SE, PROSÍM! 2
Druhý díl parodie Připoutejte se, prosím nebyl tak vtipný, jako původní film, ale málokteré pokračování předčí první díl. Ve filmu se opět sešli Robert Hays, Julie Hagerty, Lloyd Bridges a Peter Graves, akorát místo letadla zde musí řešit problémy s raketoplánem mířícím na Měsíc. Děj je v některých ohledech podobný, akorát se do všeho zamíchá i umělá inteligence v podobě počítačového systému raketoplánu. A také se zde objeví William Shatner, to kdyby vám nebylo hned na začátku jasné, že jde o parodii na Vesmírnou Odyseu, Star Trek, E. T. mimozemšťana nebo Star Wars. Film ale v kinech propadl a to vlastně celkem právem. Za to může možná i fakt, že se na něm nepodíleli původní tvůrci. Proto jsme se ohlášeného třetího dílu nikdy nedočkali.
DARK STAR
John Carpenter je režisér, u kterého platí nepřímá úměra. Čím více peněz a prostředků má, tím horší film vytvoří. Dejte mu ale 5 dolarů, kobercovku a několik herců, co se postaví před kameru za dvě piva a chlebíčky, a on vytvoří kultovní dílo, na které se nezapomíná. A to je případ Dark Star, jeho školního projektu, který produkoval společně s Danem O'Bannonem, autorem Vetřelce. Film, který vznikl za cenu nového mikrobusu, nejenže způsobil revoluci ve speciálních efektech vesmírného cestování, ale navíc si vystačil s namalovaným plážovým míčem jako poněkud zlomyslným maskotem lodi.
Zdroj: HAL LaboratoryTOP 10 Nejhorších herních reklam
Nejenže je tento film odrazovým můstkem pro O'Bannonův scénář k Vetřelci (plážový míč byl později přepracován na xenomorfa), ale také výstižně zpracovává umělou inteligenci jako zábavný průser s nechtěnými následky. Výsledný snímek si dělá srandu z Kubricka. A to hned dvakrát: jednou jako parodie na 2001: Vesmírná odysea, a poté ve finále, které je v zásadě konec Dr. Divnolásky na koksu. Vesmírném koksu.
ROCKET MAN
Rocket Man je biografické drama o slavném britském hudebníkovi Eltonovi Johnovi. A také je to sci-fi komedie z roku 1997. Byla neotesaná, dětinská a katastrofálně vědecky nepřesná, ale co byste čekali od Disney filmu s Harlandem Williamsem v hlavní roli? Ten zde hrál excentrického, nedospělého, ale i geniálního programátora Freda Z. Randalla, který se musí náhle stát astronautem a přidat se k misi na Mars. Cestou se potýká s nesmyslnou korporátní kulturou, nabubřelými astronauty, kteří ho neberou vážně, a především nevychovaným cvičeným šimpanzem. Humor je zde sice zaměřený spíše na děti, ale některé vtipy dobře fungují i u dospělých. Minimálně celkem otevřená kritika nekompetentnosti lidí na vysokých a důležitých pozicích. Nikdo toho od filmu moc nečekal, vždyť přece jde o jednoduchou, nelogickou a dosti prvoplánovou šílenou komedii, i proto bylo pro všechny velkým překvapením, když uznávaný filmový kritik Roger Ebert udělil filmu tři hvězdičky ze čtyř.
STOPAŘŮV PRŮVODCE GALAXIÍ
Původně rozhlasová komedie Douglase Adamse „Stopařův průvodce po Galaxii“ se dočkala také divadelního zpracování, románů, komiksů, televizního seriálu, videohry a v roce 2005 i celovečerního filmu. Zde si zahráli Martin Freeman, Sam Rockwell, Mos Def, Zooey Deschanel, Bill Nighy, Alan Rickman a Stephen Fry. Film adaptoval první díl této pětidílné stopařské trilogie o čtyřech částech. A i když musel některé části předělat, přepsat nebo úplně vyhodit, pořád jde o výtečnou adaptaci, která vás nejen pobaví, ale donutí k zamyšlení. Podobně tomu bylo i u původních knížek. I když film nakonec utržil 104 milionů dolarů, dalšího dílu jsme se bohužel nikdy nedočkali a samotný autor předlohy zemřel ještě před začátkem natáčení v roce 2001.
GALAXY QUEST
Láskyplná komedie založená na lásce fanoušků ke Star Treku, to je Galaxy Quest. Na jedné straně si dělá srandu ze všech typických klišé pro tuto populární sci-fi sérií, na straně druhé oslavuje nadšené a zapálené fanoušky a nerdy, protože díky jejich nekonečnému zájmu Star Trek pořád žije. Tim Allen zde perfektně paroduje ne ani tak Kapitána Kirka, ale spíše jeho představitele Williama Shatnera, který se stejně jako filmový Jason Nesmith odmítá vzdát své životní role i dávno po zenitu jeho kariéry. Přidejte do mixu výtečnou Sigourney Weaver, která zde vyměnila roli tvrdé akční hrdinky za stupidní blondýnu, což si prý vysloveně užívala, Sama Rockwella jako bezvýznamného komparzistu, božského Alana Rickmana v roli otráveného Shakespearovského herce nebo Tonyho Shalhouba jako fiktivního inženýra, který prostě tak nějak jede s vlnou. Všemu nasazuje korunu Justin Long jako ztělesnění fandomu plného nerdů ovládajících všechny absolutně zbytečné fiktivní fakty, díky čemuž nakonec zachrání nejen celou posádku, ale i svět a především zabezpečí pokračování svého oblíbeného seriálu. Galaxy Quest není jen obyčejná komedie. Je to love-letter všem fanouškům Star Treku, ale i jiných sci-fi seriálů nebo filmů.
SPACEBALLS
První místo nemůže patřit ničemu jinému. Spaceballs, nebo Vesmírná tělesa, chcete-li (i když zde spíše preferujeme slovenský překlad Vesmírne gule a rozhodně to nesouvisí s tím, že tenhle text psal náš slovenský nadřízený) je dnes již světoznámou parodii na Star Wars filmy. Nejde zde přitom jen o parodické verze známých postav, scifi klišé nebo filmařských postupů, ale také o výsměch přehnané komercializaci umění. Film několikrát boří čtvrtou zeď a vysmívá se sběratelům hraček, postaviček, oblečení nebo filmových artefaktů. Ve vizuální rovině hyperbolizuje známé scény ze Star Wars filmů, nebojí se používat vulgární humor a závěr filmu tak stupidně paroduje Vetŕelce, že se tomu prostě nedá nesmát. Nejvtipnější je to, že film je jako parodie na Star Wars dnes snad ještě aktuálnější, jako v době svého vzniku. Ano, koukáme se na tebe, Disney!
A to je z dnešní topky vše. Představili jsme vám filmy, o kterých jste dosud nevěděli? Nebo vám zde snad nějaký chybí? Napište nám to do komentářů, ale pozor! Skutečné musí jít o filmy, takže tam nechceme vidět žádné Červené trpaslíky, Kosmo nebo Futuramu. To si necháme třeba na příští topku.