Už dávno neplatí, že abyste zachytili všechno relevantní ze světa Star Wars, stačí sledovat filmy a seriály. Veškerá média nabízející příběhy ze světa stvořeného Georgem Lucasem jsou dnes velmi úzce provázaná a mezi sebou si půjčují takřka cokoliv. A tak se řada postav, míst, událostí nebo jiných prvků objevuje nejen na filmových plátnech a televizních obrazovkách, ale i na stránkách knih a komiksů či v prostředí videoher. Ani seriálový Obi-Wan Kenobi na tom není jinak. V průběhu šesti epizod, které si nyní můžete pustit na Disney+, nám jejich tvůrci často ukázali, že dokážou čerpat ze všech dostupných zdrojů. Pojďme si tedy nyní přiblížit některé z těchto zdrojů, konkrétně 6 věcí z Obi-Wana Kenobiho, které se už v minulosti objevily jinde.

Věříme, že vám nemusíme vysvětlovat, kdo je Darth Vader nebo Qui-Gon Jinn, jaký byl vztah Obi-Wana s Anakinem Skywalkerem nebo co se mezi nimi stalo na planetě Mustafar. Zaměříme se tedy na některé méně očividné souvislosti, přičemž pokryjeme celou sérii Obi-Wan Kenobi. Takže pokud ji ještě nemáte za sebou, raději na vás použijeme myšlenkový trik Jediů a řekneme, že tohle není téma, které hledáte. Ostatním ale můžeme pogratulovat k dalšímu šťastnému přistání u Nerdfixu a nabídnout malý výlet do předaleké galaxie. Ten samozřejmě může zahrnovat o poznání více zajímavostí a odkazů, my se ale zaměříme jen na některé z nich a hlavně na ty, jichž jsme si sami všimli při sledování seriálu.

VELEINKVIZITOR

V příběhu seriálového Obi-Wana Kenobiho, zejména v zápletce spojené s inkvizitorskou Revou, hraje nemalou úlohu Veleinkvizitor. Jedná se o šéfa Inkvizitoria, tedy organizace, jejímž cílem je lovit a likvidovat rytíře Jedi, kteří přežili události rozkazu 66 z filmu Star Wars: Pomsta Sithů. Veleinkvizitor podléhá samotnému Darthu Vaderovi a poprvé se objevil v první řadě animovaného seriálu Star Wars: Povstalci, která odstartovala v roce 2014 a která je zasazená do doby zhruba 4 roky po událostech nové série. To mimo jiné znamená, že všichni, kteří mají Povstalce za sebou, hned věděli, že Veleinkvizitor nemohl podlehnout zranění, jež mu Reva v druhé epizodě způsobila.

S šéfem Inkvizitoria se však můžete setkat i v komiksech, třeba ve svazku Vyvolený – Světlo pohasíná, který vyšel i u nás. Zatímco Povstalci ukazují, jak to s Veleinkvizitorem nakonec dopadlo, komiksy nabízejí pohled na jeho seznámení s Darthem Vaderem nedlouho po zrodu galaktického Impéria. A jak asi tušíte, nešlo o obyčejné podání rukou. Veleinkvizitor každopádně není jediný už známý člen Inkvizitoria, který se objevil v seriálovém Obi-Wanovi. Z Povstalců pochází také inkvizitor známý jako Pátý bratr. To je ten s talířem na melounu. Ten se pro změnu objevil v druhé sezóně, jelikož to byl právě animovaný seriál z roku 2014, který celou problematiku inkvizitorů začal v současném Star Wars kánonu výrazněji rozvíjet.

PEVNOST INKVIZITORIA

U inkvizitorů ještě chvíli zůstaneme, protože je třeba zmínit jejich sídlo. Pevnost Inkvizitoria na vodním měsíci Nur hraje velkou roli ve čtvrté epizodě seriálového Obi-Wana, poprvé jsme ji ale mohli navštívit ve skvělé hře Star Wars Jedi: Fallen Order z roku 2019. Shodou okolností je i v závěru Fallen Orderu úkolem hráčů do pevnosti proniknout, byť s trochu jiným cílem, než jaký měl Obi-Wan. Inkvizitoři by tedy měli dost zapracovat na zabezpečení své základny, protože Jedi Cal Kestis a jeho přátelé pronikli do pevnosti už několik let před Obi-Wanem. Právě zde přitom docházelo k mučení zajatých Jediů s cílem zlomit je natolik, aby podlehli temné straně Síly a aby se z nich posléze mohli stát inkvizitoři. Mimochodem, měsíc Nur obíhá už zmíněnou sopečnou planetu Mustafar. A když už je řeč o Mustafaru…

HRAD DARTHA VADERA

Vaderův hrad na Mustafaru, který je k vidění v několika epizodách nové série, je dnes dobře známou památkou světa Star Wars. Sídlo Dartha Vadera na té samé planetě, na níž došlo k osudovému souboji s Obi-Wanem, se totiž poprvé objevilo ve filmu Rogue One: Star Wars Story z roku 2016. K jeho ruinám se dokonce vydal Kylo Ren v úvodu deváté epizody s podtitulem Vzestup Skywalkera, aby zde našel sithský trasovač ukazující cestu na Exegol. Pevnost proto sehrává svou roli ještě několik desítek let po událostech seriálového Obi-Wana, jak dokazuje i halloweenský speciál LEGO Star Wars: Hrůzostrašné historky, který je od loňska součástí nabídky Disney+.

Hrad je ale nejvýznamnější v dobách Vaderovy vlády, o čemž svědčí třeba herní série Vader Immortal určená pro virtuální realitu. Zdaleka nejvíc prostoru však tato pevnost dostává na poli komiksů. Pokud tedy chcete vědět, za jakých okolností majestátní stavba navržená prastarým sithským lordem Darthem Mominem vznikla, odkážeme vás na svazek s všeříkajícím názvem Moře v plamenech – Pevnost Vader. V novém komiksu Crimson Reign, jenž je zasazený do doby původní filmové trilogie, dokonce do Vaderova hradu pronikli Renovští rytíři, které také známe ze Vzestupu Skywalkera. Snad už nemusíme znovu zdůrazňovat, že má Impérium vážné problémy se zabezpečením svých nejdůležitějších a nejtemnějších sídel. Ne, vážně, jak vůbec dokázali řídit galaxii tak dlouhou dobu?

QUINLAN VOS

Nyní je nejspíš nejvyšší čas opustit temnou stranu a přejít ke světlu. Ve třetí epizodě seriálového Obi-Wana jsme zjistili, že události rozkazu 66 přežil také Jedi jménem Quinlan Vos. Toho jsme mohli vůbec poprvé vidět už v roce 1999, tedy ve filmu Star Wars: Skrytá hrozba, ale ne v chrámu Jediů na Coruscantu. Quinlan Vos se mihl v pozadí už na písečné planetě Tatooine, kde plnil svůj úkol nezávislý na snahách Qui-Gona Jinna a ostatních uprchlíků z Naboo. Posléze dostal značný prostor v komiksech od nakladatelství Dark Horse. I když příslušné komiksy dnes spadají do takzvané Legends kontinuity, takže nejsou součástí aktuálního kánonu, právě obliba Quinlana Vose zásluhou těchto komiksů vedla k plánu George Lucase zahrnout ho do filmu Star Wars: Pomsta Sithů.

Z tohoto plánu nakonec sešlo, Vose pouze zmíní Obi-Wan v jedné scéně, Quinlan ale po letech dostal dostatek prostoru v animovaném seriálu Star Wars: Klonové války. Zde nám byl představen jako poněkud neortodoxní Jedi a jako dost svérázný detektiv, který ovládá vzácnou a vrozenou schopnost psychometrie. Každý, kdo je jí obdařen, se může dotknout nějakého předmětu a díky Síle vycítit důležité události, které jsou s předmětem spojené. Jedná se mimochodem o stejnou schopnost, jakou disponuje Cal Kestis ze hry Star Wars Jedi: Fallen Order. Jestli vás nicméně Quinlan Vos více zajímá, určitě sáhněte po knize Učeň temnoty od známé autorky Christie Golden, která u nás vyšla před několika lety. Kniha totiž vychází z nezrealizované části seriálu Klonové války a zaměřuje se na Quinlanův pozoruhodný vztah s Asajj Ventress, bývalou služebnicí hraběte Dooku.

LEIA A ŽIVOT NA ALDERAANU

Série Obi-Wan Kenobi možná působí jako první projekt se značkou Star Wars, který se blíže zaměřil na život princezny Leiy Organy na planetě Alderaan, ve skutečnosti ji ale předběhla povedená young adult kniha Leia, Princess of Alderaan od Claudie Gray, vydaná v zahraničí v roce 2017. Kniha se soustředí na náctiletou Leiu, která je zhruba o 6 let starší než desetiletá dívka z nového seriálu, přesto v ní najdeme zajímavé přiblížení vztahu s adoptivními rodiči, jímž se tvůrci seriálového Obi-Wana nepochybně inspirovali. Také odhaluje několik kuriózních detailů, které byste na televizních obrazovkách hledali marně. Věděli jste třeba, že královna Breha Organa má umělé srdce a plíce v důsledku vážné nehody při plnění horolezecké výzvy, která je spojená s nástupnictvím na Alderaanu? V tomto směru je každopádně série o Obi-Wanovi jen dalším kouskem už existující a vlastně docela rozsáhlé skládačky, mapující dětství a vyrůstání princezny Leiy na planetě s hrůzostrašným osudem.

OBI-WANOVO OBLEČENÍ

Na závěr zabrousíme do světa módy, protože pozornost zasluhuje oblečení, které nosí Obi-Wan Kenobi v závěru šesté epizody své nové série. Nejde totiž o originální tvorbu členů štábu zodpovědných za kostýmy, nýbrž o přímou inspiraci světem komiksů. Stejný ohoz má Obi-Wan na obálce komiksu Z deníku Bena Kenobiho: „Tajná pomoc“, který u nás vyšel v roce 2017 jako součást dnes už neexistujícího Star Wars magazínu, jenž českým čtenářům po kouskách nabízel některé z prvních kanonických komiksů. Na první pohled jde tedy o nepatrný odkaz, ale dokazuje, že mnohdy dělali tvůrci nové série domácí úkoly na téma stávajícího Star Wars kánonu velmi poctivě.

Zároveň se ale zdá, že někdy ty úkoly naopak dost flákali. Komiks se totiž odehrává zhruba rok před událostmi nové série a Obi-Wan v něm není ani zdaleka tak zlomený, jak ho vidíme v podání Ewana McGregora a v režii Deborah Chow. A co víc, už obývá dům, který navštíví Luke Skywalker, C-3PO a R2-D2 ve filmu Star Wars: Nová naděje. Přitom v seriálu žije Kenobi v jeskyni na dohled od farmy Larsových, na níž Luke vyrůstá, a jeho domov v Jundlandské poušti jako kdyby snad ještě neexistoval.

Doufejme, že někdo ze společnosti Lucasfilm brzy přispěchá s rozumným vysvětlením. Třeba u Obi-Wana doma zrovna hubili škůdce, takže se musel dočasně vystěhovat, což mu způsobilo značnou depresi. Bohužel jde ale o připomínku, že i když je seriál plný věrných odkazů na zbytek světa Star Wars, vytváří také sice nepatrné, ale zároveň zcela zbytečné rozpory a nesrovnalosti. Bez nich by byl seriálový Obi-Wan Kenobi určitě příjemnější podívaná. A nejen bez nich. Ale to už je jiný příběh.