Recenze · Winx Saga: Osud · v úterý 9. 2. 2021 16:39
Winx Saga: Osud vám propálí mozek
V dětství jsem sledoval mnoho kreslených seriálů. Mezi nimi byly i... Řekněme „holčičí“ animáky, které jsem si celkem užíval. K nim se svého času řadil i Winx Club. Od té doby se ale mnohé změnilo a já už podobným dílkům dávno odrostl. Že bych si teď snad winxky neužil? Ale kdeže. Do hry totiž vstupuje Netflix, který se rozhodl příběh dospívajících víl znovu odvyprávět. A vtisknout jim mnohem temnější a drsnější podobu.
Pokud jste o Winx v životě neslyšeli, pojďme si nyní zrekapitulovat, o čem to vlastně celé je. Dospívající zrzka Bloom se dostává na magickou školu Alfea, kde kromě víl studují i specialisté – maníci, co zde trénují na budoucí ochranu říše. Ti nejen, že umí do ruky pořádně chytit násadu, ale pro naše studentky představují nemalé sexy pokušení. Drtivá většina zdejšího osazenstva pochází z magické dimenze – až na Bloom. Ta sice má schopnost ovládat oheň, jenže její původ je velkou záhadou. Aspoň, že si hned stihne najít partu kamarádek.
Seriál se v mnohém drží svého animovaného předchůdce. To samozřejmě není vyloženě špatný krok. Navíc se tvůrci do příběhu snažili vložit invenci, což jim nelze upřít a do jisté míry se to daří. Jenže to celé jaksi nedrží moc pohromadě. Hlavním viníkem je tempo a nekonzistentnost celého zážitku.
Řekl bych, že v základu se Netflix s Winx pokusil udělat to samé, co se povedlo Sabrině. Tedy představit syrovější, temnější a děsivější verzi známého vyprávění. Kde ale Sabrina bodovala, Winx citelně ztrácí dech. Rádoby temný příběh totiž působí jako špatně napsaná telenovela, kde zamilované španělské párečky nahradily pubertální víly. A hlavní záporák je pro změnu fanatická babizna, jejíž motivy jsou průhledné jako potravinová fólie.
Horko těžko byste v seriálu našli jakýkoliv náznak scénáře. Všechno působí tak strašně nahodile, že tvůrci snad naslepo píchali prstem do slovníku a pro psaní používali generátor slov. Náročná rozhodnutí tedy působí nereálně a do vyprávění absolutně nezapadají. Stejné je vlastně i chování postav.
Zdroj: Paradox InteractiveTOP 10 nejmocnějších kouzel
Což nás přivádí ke konverzacím mezi hrdiny. Sem tam jsou celkem příjemné a někdy se jim i zasmějete. Tady je znát, že se Netflix snažil o takovou tu typickou teenage story, kterou vlastně byl už původní seriál. Najdete tu školní mrchy, uhlazené frajírky, partičku outsiderů. To všechno je v pořádku. Do chvíle, než vám dojde, jak tupě dialogy působí.
Ne, teď vážně. To v tom seriálu vůbec nikdo nepřemýšlí? Jak je například možné, že Bloom se zničehonic spolčí s největším školním podrazákem? Kterého vlastně vůbec nezná, ale nebojí se ho následovat sama v autě. Dokonalý recept na vraždu v pěti minutách. Tady prostě neplatí, že všechno chce čas. Ať už přátelství, důvěra nebo charakterový vývoj. Pro Winx je logika jednoduše neustálým bojem s větrnými mlýny.
A když se do seriálu už už ponoříte, vytasí na vás další naprosto absurdní moment. Nebo vás přinutí bušit hlavou do stolu a přát si, aby to utrpení konečně skončilo. Pro mě byl takovým inhibitorem hezounek Sky, který si na Bloom dělá zálusk. I šimpanz se dokáže lépe vyjadřovat, a to jen rozhazuje rukama a zubí se. A příležitostně po okolí metá výkaly.
V seriálu prostě ve většině případů není nic, co by vás u něj vysloveně drželo. Snaha o napětí, konspirace nebo snad akci tady působí vysloveně uboze. Pro mě to nebylo něco, co jsem si užíval. Seriál jsem pro potřeby recenze musel takzvaně přetrpět.
Je ale všechno špatně? Rozhodně ne. Herečka Bloom je trefou do černého, stejně jako představitelka ředitelky školy. Seriál je také moc pěkně natočen, k čemuž se váže i temnější stylizace celého zážitku. Za největší pozitivum bych ale rozhodně označil vizuální efekty, které jsou na seriálové poměry nadprůměrné. Je znát, že s nejrůznějšími elementy a kouzly si vizuální tým skutečně vyhrál. Škoda, že to je jen jedna z mála věcí, které vás u Winx udrží až do konce.
A když už jsme u konce – samozřejmě bez spoilerů – je to jeden z těch nejhorších, jaké jsem měl letos příležitost vidět. Čeká na vás obří a zbytečný cliffhanger, samotné finále je plné chyb a nelogičností. Navíc jsem od něj popravdě čekal mnohem, mnohem víc.
Vypadá to tak, že Winx Sága: Osud bude pokračovat. Popravdě si ale nepřeji, aby se tak stalo. Oznámení hraných Winx mě docela potěšilo a na seriál jsem se těšil. O to větší ale bylo mé zklamání a mám za to, že Netflix pořádně promarnil jednu obrovskou příležitost. Ale co se dá dělat.
Pokud se stejně jako já zajímáte o seriály plné magie, Winx vás asi na pár chvil zabaví. Jen nečekejte kdovíjakou slávu. Ostatním ale seriál silně nedoporučuji. Jedná se totiž o jedno z největších zklamání počátku roku 2021. Pro to, ale i pro otřesný příběh, děravý scénář a nic moc herecké výkony uděluji seriálu Winx Sága: Osud tři body z deseti. A upřímně doufám, že další produkce Netflixu už si povede lépe.
Verdikt
Winx Sága: Osud ani v nejmenším nedosahuje kvalit podobně laděných děl nejen z dílen Netflixu. Svůj potenciál promarňuje hned na několika frontách. Vyprávění je chaotické a mnoho věcí ve výsledku nedává smysl. Postavy neprochází žádným vývojem. Především ale seriál nenabízí nic, co by diváka udrželo přikovaného k židli.
- Vizuální efekty
- Hlavní hrdinka je fajn
- Kamera
- Špatně napsaný příběh
- Postavy
- Chybí tu pořádný záporák
Detail k označenému seriálu
Elisha Applebaum, Freddie Thorp, Danny Griffin, Abigail Cowen, Hannah van der Westhuysen
Vydání: 22. 1. 2021