Recenze · Odvážná Vaiana 2 · ve středu 18. 12. 2024 17:50
Vaiana se vrací: Je druhý díl krokem zpět?
Disneyho druhé díly mají určitou pověst. Ve většině případů se jedná prostě o pokračování, která vznikla, aby vyždímala majitele peněženek. Podobná obava doprovázela i druhý díl animované Vaiany. První díl totiž nasadil laťku tak neuvěřitelně vysoko, že se dá jen horko těžko přeskočit. Ať už se bavíme o milé animaci, zajímavých vtipech nebo příběhu, který má hlavu i patu. První díl se lidem vryl do pamětí hlavně díky hudebním číslům. Písnička Your Welcome je zhruba stejně populární, jako Let It Go z Ledového Království. Jak se tedy s touto výzvou popral druhý díl?
Zdroj: DisneyOdvážná Vaiana 2 trhá rekordy, v kinech odstartovala fantasticky
A rovnou se pojďme podívat na to, kolik uběhlo ve filmu času. Z Vaiany se stal mořeplavec a evidentně velmi úspěšný. Brázdí oceány a hledá ostatní národy, leč marně. Při návratu na svůj rodný ostrov se setkáváme s novou podobou ostrova a samozřejmě nesmí chybět pořádná porce muziky. Postupně se setkáváme s Vaianinou sestřičkou Simeou i Vaiandami! (To jsou Vaianiny fanynky.) Kecám, fanynky stranou, dále tu je její budoucí posádka: farmář Kele, vypravěč legend Moni a lodní stavitelka Loto. Dá se soudit, že mezi dvěma díly uběhly minimálně tři roky. Člověk by tedy očekával, že zbytek ostrovanů se naučí brázdit oceány, bude prozkoumávat moře a hledat různá dobrodružství. Ne, to mi tady neděláme. Vaiana je jedinou mořeplavkyní a pouze ona může vyplout až za útes. Jo a hlavně nesmí zapomenout vejce a šunku! Tedy kohouta Hejheje a prasátko Puo. No a to je celá její posádka. Může si doslova vycvičit novou posádku,, ale raději si vezme zvířata na širý oceán. Fajn, v pořádku.
Ale zpátky k příběhu. K naší hlavní hrdince promluví předci a vyšlou ji na cestu, která má otevřít zavřené brány a spojit rozdělené a ztracené národy zase dohromady. A to je celej příběh. Beze srandy. Tvůrci se totiž rozhodli, že cíl cesty nastaví velmi jednoduchý, ale samotnou pouť k němu si pořádně vychutnají. Má to ale menší háček.
Jak moc se snaží druhý díl dohnat tempo prvního, tak moc ztroskotá. Zatímco první díl se nebál zabrousit každou chvíli až do depresivních situací, tak druhý se snaží na vše pohlížet až moc optimisticky. Vše bere s až přehnaným humorem, přifukuje postavám ego, nemístné hlášky jsou úplně všude a hlavním králem vtipů jsou zvířata nebo tvorové, co mají velké oči nebo nosy a gigantické tlamy. Co je na tom ale to nejdivnější, ono to celkem dobře funguje, hlavně na mladší publikum. Když už se tedy vypořádáte s počátečním cringem, tak si to vše dokážete náramně užít.
Velkou porci pozornosti si ale zaslouží právě hudební čísla. Ty jsou obrovskými tahouny a ať už budete koukat na anglický nebo český dabing, přirostou vám k srdci. Dwayne Johnson v roli Mauiho přímo září a je slyšet, jak moc ho ta role baví právě v písničce Can I Get A Chee Hoo? Martin Zounar odvedl v českém znění stejně famózní práci, ať už se bavíme o hudbě nebo samotném dabingu. Písně skvěle drží tempo, zkracují příběh na správných místech a samotná animace? Ta je dechberoucí. Moc hezky doplňuje atmosféru a velmi rychle vás sveze na emocionální vlně a ve výsledku zjistíte, že postavám fandíte. Hlavně ve chvíli, kdy se Maui rozhodne udělat z lastury ohnivý saxofon. Celkově je ale styl animace stejný jako v prvním díle. Klasická 3D technika, která předvádí svou evoluci v různorodém mořském světě, který toho nabízí neuvěřitelně moc. Navíc jej podtrhuje lepší práce se světlem.
Zdroj: Universal PicturesČarodějka v kinech smetla Gladiátora, jde o nejlepší start pro adaptaci muzikálu z Broadwaye
Problém ale vidím v nejasnosti záporáka. Tím by měl být bůh Nalo, o jehož existenci se dozvídáme v první minutě, ale reálně ho uvidíme doslova až ke konci filmu. A pak je tady Matangi, nebo jak ji nazývá Maui, Netopýrka. Ta umí lítat, je velkou kamarádkou s netopýry a pracuje právě pro Nala, ale ani na konci filmu si vlastně nejsem jistá, co je vlastně zač, zda je spojenec nebo nepřítel. Vše je to takové nejasné a zastřené mlhou.
Ve výsledku mám z druhého dílu Vaiany neskutečně rozporuplné pocity. Tak moc, že jsem film musela vidět dvakrát, jelikož mi přišlo, že mi něco uteklo. První shlédnutí ve mě nechalo spíše zklamání, jelikož jsem očekávala něco velkolepějšího, větší vývoj postav, silnější zápletku, pořádné záporáky. To jsem ale nedostala. Místo toho jsem dostala velmi milý animovaný příběh, který se nesl celou dobu v optimistickém duchu plného trapných dětských vtipů. To jsem si ale uvědomila, až na druhé návštěvě kina, jelikož jsem od toho neočekávala nic velkého. Je stále potřeba brát ohled na to, že tento film míří hlavně na mladší publikum, které nepotřebuje složité zápletky, ale chtějí si užít každou minutu filmu a to dělá tenhle kousek naprosto skvěle. Proto si od nás Vaiana odnáší 7 bodů z 10. Je doopravdy potřeba zahodit jakékoliv předsudky, abyste tenhle díl dokázali ocenit. A co si budeme, na závěr si prostě připravte kapesníčky. Hudba je tady skutečně mocná, tak moc, že budete mít potřebu přidat se taky a doufat v boží zázrak.
Verdikt
Odvážná Vaiana 2 je typický animák pro děti bez složité zápletky, vývojem postav a hromadou dětského humoru. Právě tyhle kvality jej ale snižují v očích dospělých a bohužel v porovnání s úspěšností prvního dílu trpí. Na druhou stranu pro děti je to pořádný animovaný balíček s pěknou grafikou, skvělou hudbou, hromadou vtipu a vypjatých situací, které vás udrží v napětí a i sáhnete po kapesníčku. Jen je škoda, že ti záporáci tady skoro nejsou k vidění.
- Skvělá hudba
- Rychlé tempo
- Dětský humor
- Nepropracovaní záporáci
- Zaměřeno hlavně na děti
- Co sakra dělali všichni ostrovani poslední tři roky?