Neuvěřitelné.

Hrozně úspěchané

fascinující.

Tak tohle jsem nečekal.

A to je všechno?

Je to úplně něco jiného, než jsme doposud zažili.

Jistě jste již kolem Arcane slyšeli mnoho hlášek a názorů. Ať už pozitivních nebo negativních. Jedno se ale Arcane musí nechat. Dokázal změnit pohled lidí na animované adaptace her a přitáhl i lidi, co je nikdy nehráli.

Ne vždy tyto animáky dělali čest svým předlohám. Některým se to ale povedlo. Mezi ně můžeme jmenovat třeba Castlevanii, Tomb Raider a rozhodně Arcane. Co ale z Arcane dělá tak unikátní dílo? Jak dokázal změnit pohled lidí, kteří nenávidí zfilmování adaptací? Riot prostě udělal to, co umí nejlíp. Vrhl se do neznáma a vyšel jako vítěz.

Přečtěte si také: Přehlídka bossů v Tomb Raider IV-VI Remastered

Společnost Riot Games je známá díky MOBA hře League of Legends. Za přibližně 18 let se díky této videohře udála hromada věcí. Ať už to byly nové hry, spolupráce nebo práce na videoklipech. Riot se nikdy nebál zkoušet něco nového, tak proč nezkusit udělat rovnou celý seriál? A tak v roce 2015 Vznikl pilotní díl Arcane: Bridging the Rift. Sice to má od dnešní podoby Arcane docela daleko, ale každý někde začínal, no ne? Tenhle pilotní díl je důležitý hlavně proto, protože animátoři v Riotu ukázali, že mají na to, vytvořit něco neskutečného. A samotná produkce seriálu pod taktovkou Fortiche Production začala. 

V roce 2019 byla odhalena existence Arcane během oslav 10. výročí League of Legends. Ovšem pozor. Existuje několik cinematickcýh trailerů na různé šampiony do LoLka, události v Team Fight Tactics nebo nové příběhy do Legends of Runetera, které nastiňuji existenci Arcane. Z mých oblíbených je to i vyvěšení plakátu ve videoklipu True Damage - Giants. Že si s námi tvůrci takhle krásně hrají jen ukazuje, jak moc pečují o svůj projekt a postupně nám ho nevědomky prodávají.

A samotný Arcane? O první sezóně zde mluvit nebudu, jelikož své si už řekl Killer při recenzování. Já jen dodám, že jakožto fanoušek lolka naprosto obdivuji práci, která stojí za zpracováním příběhu postav. Jsem nesmírně ráda, že starý lore prostě vzali, zmačkali a předělali ho v něco, co dává smysl, má hloubku a baví to téměř všechny bez ohledu na to, zda tu praštěnou MOBA blbost hrajou. První série navíc skončila tak dokonalým cliffhingerem, že prostě potřebujeme druhou sérii. A pokud jste ji dosud neviděli, tak děláte obří chybu. 

Ať už to je příběh, animace, hudba, dialogy, hloubka zápletky, dějové zvraty. Téměř vše dělá druhá série skoro dokonale. Riot naštěstí nešetřil a do tvorby seriálu toho vrazil dost. Pokud to chceme v penězích, tak obě dvě série vyšly bezmála na 250 milionů dolarů. Na čtyřech vteřinách animace animátoři strávili přibližně týden. Zajímavé je, že když rozpočet rozpočteme na minuty, tak filmy od Pixaru nebo Disney jsou prostě dražší, ale který z nich získal právem desítku?(Rozhodně ne Wish). Jenže jak už bylo i v Arcane řečeno, každá mince má dvě strany.

Killerova recenze na první sérii. Fakt si ji pusťte
Přečtěte si také: Arcane se blíží ke svému konci a rozhodně s diváky nemá slitování

A je nutné poukázat na tu odvrácenou stranu. Druhá séria Arcane není dokonalá. Příběh samotný je neuvěřitelně děravý a v leckterých věcech velmi neuspokojivý. Přičemž tyhle mezery nejsou nutně špatně. Záleží čistě na tom, jak moc ovlivňují děj pro pozorného diváka. Původní zápletka se navíc točila kolem Jinx a Vi, Jayce a Viktora, Silca a Vandera, Zaunu a Piltoveru i to je až moc témat na devět epizod. A druhá série? Těch témat je tam tolik, že každá jednotlivá epizoda by se zvládla rozvětvit na vlastní sérii. A přidání časové smyčky? Návštěva paralelních světů? Sakra, myšlenka je to dobrá, ale toho času je hrozně málo. Jak to tedy vyřešit?

Hudebním klipem.

Ono se vlastně není čemu divit, že Riot sáhl po takovém řešení. Kdo zná jejich tvorbu, tak je všem jejich záliba v hudebních videoklipech více než jasná. Písně jsou skládané přímo pro seriál a vždy odpovídají dění na obrazovce. Tím dokážou onen zážitek neuvěřitelně umocnit a v podstatě není potřeba slov. Za normálních okolností je to velmi skvělé řešení jako třeba u pohřbu na začátku prvního dílu. Když to ale máte téměř v každé epizodě minimálně jednou, tak si začne i milovník těchto sekvencí říkat, jestli kouká na seriál, nebo muzikál. V tu ránu je absolutně jedno, že použitá animace je více než božsky udělaná, hudba i text písně jsou masterpiecem tohoto roku nebo že vytáhli ze scény maximum emocí, které by jinak nebyly schopni dosáhnout. Čeho je moc, toho je příliš.

Jinak, postřehli jste někdo, jak funguje čas mezi díly? Jaká doba uběhla mezi prvním a druhým aktem druhé série? Nebo kolik času uběhlo před sedmým dílem? Jak je nestabilní příběh, tak je nestabilní i čas. Nebo, kdy přesně hráblo Viktorovi? co způsobilo onu náhlou změnu názoru? Zkrátka některé motivace postav se najednou změní a vy nemáte ani šanci zjistit, kdy a proč se tak stalo. Prostě s tím jdete dál, jelikož chcete vědět, co se stane. Přičemž později je ono chování vysvětleno a odůvodněno. Neříkám, že je to nutně špatně, ale působí to velmi zmateně a ukvapeně.

POKUD MI DOVOLÍTE MENŠÍ SPOILER SEKCI, TAK JE TADY NĚCO, CO PROSTĚ POTŘEBUJI VYZDVIHNOUT.

!!!Pro jistotu ještě jednou, zde začínají spoilery!!!

A tím jsou romantické scénky a sekvence. Romance mezi Vi a Caitlyn mi přijdou jako extrémní tahouni celé série. Nejen, že je to něco, čemu diváci fandili už od začátku, ale celá chemie je naprosto perfektně vybudovaná. Napětí mezi děvčaty je skoro hmatatelné a když dojde na romantické části… No bylo to velmi hot, nebudeme si nic nalhávat. Ale tohle není jediná romantika. Díl ohledně Jinx, tedy Powder a Ekka ukázal, jak jiný by byl svět, kdyby se stala jedna věc jinak. Po celou dobu budete válčit s mnoha pocity, jelikož vlastně nevíte, co je správně. A neví to vlastně ani Ekko, který by velmi rád zůstal tam, kde je, ale má své povinnosti někde jinde.

Pokud se ještě zastavíme u negativ, tak je tu Ambessa. Kromě toho, že prostě dělá problémy, spřádá plány a podkopává kde koho, je celé její zasazení do děje… přidané na sílu. Zda je to kvůli tomu, že si v Riotu řekli, že potřebují pořádného záporáka, nebo jen měla vydláždit cestu pro další seriály ve světe Arcane se asi už nedozvíme. To že prahne po moci je všem jasné, ale nahodit do jejího příběhu taková ta typická klišé: Rodina především, obětuji jedno dítě pro druhé, nemám slitování; je upřímně rána pod pás. Postupně se ze sebevědomé vůdkyně stala zoufalá skořápka, která jen křičí něco o vlcích. A s tím souvisí i vystavení poslední epizody.

Závěrečná bitva je tak nehorázně uspěchaná, že vám přijde nemožné, aby do konce dílu zbývalo 20 minut a vyřešily se úplně všechna dilema, která se za celou dobu obou sérií vyřešila. No, polovina věcí, co by vás zajímala, se nevyřeší, čtvrtina problémů se nějak uzavře, či zmizí a zbytek je tak nějak řečený. Byla představena úplně nová organizace, která se jmenuje Černá růže. Co je to zač, odkud jsou a kdo to je? Ha, nechte si zdát, Arcane vám to prostě neřekne. Nemyslím si, že tohle je ten závěr, kteří si tvůrci vysnili, ale aspoň se k němu skrz kompromis nějak dostali. Sice se budu opakovat, ale tady by tomu slušela doopravdy alespoň epizoda navíc.

Možná na druhou sérii nahlížím trochu více kriticky, jelikož mě osobně učarovala hlavně první série. Následujících šest epizod bylo hezky vybudovaných i přes několik málo přešlapů, ale poslední tři se snaží uzavřít ne jeden, ne dva, ale hned několik příběhů, které si na své pouti Arcane vystavěl. Mnoho informací se dalo získat i skrze události, které Riot připravoval. Ať už to jsou filmečky, ukázky nebo i minihry v launcheru, kam se schovali drobné detaily. Což je úplně k ničemu pokud tu jsou lidi, co ty hry nehrají, no ne? Celkově je ale Arcane naprosto unikátním seriálem, který by rozhodně měl vidět každý. Hudební čísla jsou famózní a dokážou umocnit zážitek i emoce. Jen je škoda, že vlastně už nezjistíme, kam zmizela polovina postav, co se s nimi stalo nebo jak si Piltover povede. Nebo se to v budoucnu dozvíme?

Přečtěte si také: Trailer na druhou řadu Arcane odhaluje, co čeká na Jinx a Vi v druhém aktu

Arcane sice definitivně skončil, ale Showrunner Christian Linke už nyní potvrdil, že další série z League of Legends je už rok ve vývoji. Neprozradil přesně kam nás tahle pouť zavede, ale v plánu je prozkoumávat i příběh v ostatních částech Runetery jako je Noxus, Ionia a Demacie. V Demacia se nabízí prozkoumat dějovou linku o Lux a Sylasovi, kterou by mohl příběh interpretovat po svém a vysvětlit věci neřečené v komiksu. Příběh o Ionii by se mohl zaměřit na Yasua nebo Zeda a Noxus? Upřímně tahle oblast přímo vybízí k tomu, aby se pořádně prozkoumal kult Černá růže, jelikož už teď je zde více než dost náznaků na to, že zde bude hrát roli Swain. Vizionářský vládce Noxu. 

Co si o druhé sérií Arcane a celém seriálu myslíte vy? Vadily vám námi vyjmenované věci stejně, nebo se přes to dokážete přenést? A kam by se podle vás měl příběh posunout v dalších spin-offech? Napište nám to do komentářů a nezapomeňte na lajk nebo odběr.