Představte si, že po náročném dni plném těžké práce skončíte společně s kamarádem v baru s pivem v ruce. Chvíli si povídáte o ničem, vykládáte, jak moc vás ser... tedy štve okolí. No a pak mimoděk prohodíte, že by bylo fajn vyloupit obrněné auto, co veze peníze do banky. Co by se asi mohlo stát, že?

Důkaz o tom, že o některých věcech se skutečně nežertuje, nám podává nový seriál Špinavý prachy, jehož první epizoda si svou premiéru odbyla na HBO. My jsme měli příležitost s předstihem zhlédnout kompletní sérii, a tak se s vámi můžeme podělit o to, jak vlastně celý seriál dopadl. Už teď mohu prozradit, že jsem byl veskrze příjemně překvapen.

Doru a Ionel jsou kamarádi, kteří pracují jako technici dopravní signalizace. Stereotyp každodenního života jim docela vyhovuje, jenže se jednou nechtěně namočí do akce, která pořádně zamotá s jejich životy.

Doru žije v dlouholetém manželství a má dceru, která vyrábí pseudohodinky. To Ionel se na svatbu teprve chystá, ale už teď řeší, jak vyjít s penězi. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, máme před sebou dva outsidery, které si snad nelze nezamilovat. Taková rumunská verze Pata a Mata, chcete-li.

Příběh je tu odvyprávěn na výbornou. Zpočátku vám může zápletka sice připadat značně primitivní, ale vězte, že se vše časem pořádně zkomplikuje. No a to mě na seriálu vlastně bavilo ze všeho nejvíce. Hrdinové si žijí normální život, ale pak se namočí do průšvihu a dostávají se do čím dál tím svízelnějších problémů. Pro ně to možná není příjemné, já se ale škodolibě usmíval tomu, jak absurdní situace si pro naše techniky tvůrci přichystali.

Doru a Ionel ale samozřejmě nejsou jediní, kdo se v seriálu objeví. Klíčovou roli zde hrají i další, podobně výstřední figurky. Ty osudově zasáhnou do celého dění a veskrze se jedná o propracované postavy s vlastní motivací, kterou budete v rámci šesti zhruba padesátiminutových epizod postupně odhalovat. Po dokončení seriálu tak budete odcházet s dojmem, že víte, proč ten či onen dělal to, co dělal. I tak vám ale nakonec v hlavě zůstane pár nezodpovězených otázek.

Pokud byste si měli ze Špinavých prachů odnést nějaké ponaučení, pak to je fakt, že lidé jsou často pro peníze ochotni udělat cokoli. Na druhou stranu se ale najdou tací, kteří mají svou hrdost. Tyhle vlastnosti seriál demonstruje skvěle.

Mohlo by se zdát, že Špinavý prachy jsou bezchybným zážitkem. Bohužel má ale seriál i své mouchy. Tempo je občas moc rozvleklé a měl jsem pocit, že kdyby tvůrci osekali stopáž a vynechali některé scény, seriál by na tom ve výsledku byl lépe. I některé herecké výkony jsou na pováženou. Naštěstí se ale povětšinou jedná o postavy, které se před kamerou objeví jen na pár chvil.

Kdybych měl vycházet ze svých pocitů, tak teď seriálu vyčtu, jak to s hlavními hrdiny dopadlo. Jenže to by ode mě nebylo fér. Tvůrci se jednoduše rozhodli pro trochu jiné zakončení, než jsme zvyklí. A seriálu to vlastně docela dobře sedne. Nečekejte tedy čistou komedii, tohle je hořkosladký zážitek.

Někoho by také mohl odradit jazyk, kterým seriál promlouvá. Protože se jedná o čistě rumunskou produkci, logicky se zde mluví pouze rumunštinou. Ale nebojte se. Stačí, když si zapnete české titulky.

Špinavý prachy jsou tak trochu rafinovaná komedie, krimi, ale i pořádné drama. Zkrátka je tu od všeho kousek a musím říci, že se tvůrcům docela podařilo tyto žánry vhodně zkombinovat. Humor je seriálu šitý na míru a je ho tu tak akorát. Někdy to ani nebudete čekat, a tvůrci se na vás vytasí se scénou, která řádně potrápí vaši bránici. U vypjatějších scén jsem byl naopak napjat a ptal se sám sebe, jak to s hlavními hrdiny vlastně skončí.

Jedná se o propracované dílo, které vás dostane svým humorem, postavami a vyprávěním. Na druhé straně - i když bych moc rád hodnotil vyšší známkou, snižují ji zbytečné chyby a scény. A v některých případech i horší herecké výkony. Místy dokonce seriálu citelně dochází dech.

Navzdory tomu vám ale Špinavý prachy mohu jen doporučit, ať už jste outsideři, samotáři nebo milovníci hořkých komedií s příchutí krimi. Jsem moc rád, že v poslední době dává HBO příležitost zemím, které se filmové produkci až tak moc nevěnují. Výsledky jsou totiž velmi často natolik dobré, že hravě strčí do kapsy kdejaký vysokorozpočtový seriál. A Špinavý prachy jsou toho důkazem.

Proto udělujeme krásných osm bodů z deseti a těšíme se, s čím nás HBO překvapí příště.