Rychle a zběsile je unikát na poli kinematografie, protože jde sice o konzumní „popcornovku“, ale přesto si až na čtvrtý a devátý díl udržuje série svěží vítr a ze strany fanoušků pozitivní ohlasy. Ano, většina sice oponuje, že série je už zbytečná, protože není o pouličních závodech. Ale buďme k sobě upřímní. První díl byl o asijském gangu, který pašoval zakázanou techniku a druhý díl byl typická akce o dvou ne tak úplně správných policistech. Ale samozřejmě tyto dva díly obsahovaly ikonické pouliční scény, kdy kamera přejížděla sem a tam a sledovali jsme naleštěná auta. Takovýhle moment obsahuje i dnes recenzovaný desátý díl. Vlastně obsahuje vše, co dělá sérii tak slavnou: Doma snažícího se zbavit tažných háků v autě, přeskakování z auta na auto, seskok auta z letadla a mnoho dalšího. Rychle a zběsile 10 by šlo nejlépe přirovnat k Avengers: Infinity War, ale je tu jeden velký problém – Vin Diesel.

Děj se točí kolem šíleného Danteho, kterého hraje Jason Momoa. Jde o syna záporáka z pátého dílu. Pokud nevíte, tak jde o majitele sejfu, jenž Dom a Brian ukradli na konci filmu. Jenže Dante se chce mstít a sebrat Domovi vše. Zápletka je velmi jednoduchá a není nikterak originální. Táhne ji ovšem výkon Momoy a časté odbočky, která propojují momenty a postavy ze všech předchozích filmů. Pokud jste tedy neviděli všechny ostatní díly, tak si tento film rozhodně neužijete. Bude pro vás až hloupý, plný stupidních hlášek a šílené akce. Pokud jste ale fanoušci série, budete nadšeni, jak se tvůrcům konečně povedlo propojit Boží oko, Agenturu, pátý díl, Cipher a další momenty natolik, aby působily uceleně a vlastně dávaly smysl. 

Všechny postavy se na rozdíl od předchozích dílů chovají rozumně a jejich vztahy jsou více ucelené. Například Roman se stává takovým menším vůdcem a Han se snaží začlenit do rodiny. Jen jediný Vin Diesel je tu tak nějak furt stejný, respektive jeho postava Dominica Torreta. Působí to, jako by si všichni moc dobře uvědomovali, v jakém filmu jsou, jen Dom dramaticky kouká do dálky nebo na něčí fotky. Rozhodně nechci, aby film byl jen šíleně vtipný a lehkovážný, ale scény s Vinem působí extrémně na sílu a až moc skáčou mezi dramatem a vtipem. Tohle například již avizovaná Infinity War dokázala lépe vyvážit.

 Tempo filmu je opravdu šílené a dvě a půl hodiny utečou velmi rychle. Jsou napěchované přehnanou akcí, kterou upřímně nikde jinde neuvidíte. Tohle série doopravdy umí. Cestujete po celém světě, v každé lokaci dojde k nějaké bitce nebo k závodu a jde se dál. Film je tak krása jen sledovat. Vše by bylo lepší v momentě, kdy by se kamera trochu posunula dál. Jsou zde momenty, kdy dochází k experimentování. Na finální honičce na dálnici se několikrát použijí dramatické záběry z dronu, případně během pouličního závodu proletí skrze všechny čtyři auta po vzoru druhého dílu. Jen po zhlédnutí Ambulance působí kamera trochu zaostale a plně nevyužívá svůj potenciál.

Vše alespoň trochu zachraňuje bravurní soundtrack, který je jako vždy složen z popových a elektronických skladeb, ale zároveň klade větší důraz na originální tematické skladby. Slyšet tak cover písničky ze dvojky, když jste předtím slyšeli klasiku z Tokyo Driftu? To je skvělé, hlavně když to doplní originální akční orchestrální píseň. 

Jen je menší škoda, že hodnocení jinak mírně nadprůměrného filmu sráží o něco níž i horší CGI. Vypadá to, jako by opět vizuální studia nestíhala a u několika scén si prostě řekla „no tak tohle můžeme odfláknout, jdeme dál“. Alespoň praktické efekty opět excelují, jak to je u série zvykem.

Sečteno podtrženo, Rychle a zběsile 10 je spíše průměrný film, který krom unikátních akčních momentů nenabízí po příběhové stránce nic zajímavého. Sám o sobě moc nefunguje, ale v rámci série jde o výborné propojení toho nejlepšího. Fanoušci budou po zpackané devítce o to více spokojeni, zatímco kritici se budou spíše nudit a nechápavě se chytat za hlavu. Jakožto fanoušek bych se nebál filmu dát osm bodů, ale pokud se nad tím zkrátka doopravdy zamyslím, tak více jak 6 bodů z 10 si film nezaslouží. Jde o lehce nadprůměrný zážitek, který kazí přehnaná dramatičnost Vina Diesela, ale na druhou stranu zachraňuje odkaz série.