Poté, co jsme se definitivně rozloučili se Škyťákem a Bezzubkou, bylo jen otázkou času, kdy se k nám oblíbená mýtická stvoření znovu vrátí. Tato úloha nakonec připadla novince od Disneyho, která přináší originální zasazení a netradiční pohled na zvolené téma. Stačí ale tohle filmu Raya a drak k tomu, aby obstál?

Příběh nás zavádí do fiktivní země Kumandra, jejíž obyvatelé se před pěti sty lety rozdělili do pěti znesvářených táborů. A aby toho nebylo málo, kvůli své chamtivosti nedopatřením probudí nebezpečná monstra Druuny, schopna měnit vše živé v kámen, která se kdysi s pomocí draků podařilo zahnat. Následkem toho se svět postupně mění v pustinu a přírodní zdroje valem ubývají.

To se však urputně snaží změnit bojovnice Raya, dcera vůdce kmene Srdce, která křižuje krajem ve snaze vypátrat jedinou naději lidstva. Dračici Sisu, která jako jediná svého druhu nezkameněla a Kumandru před Druuny zachránila vytvořením mocného krystalu. A světe, div se, Sisu skutečně žije. Jen asi Raya nečekala, že místo legendárního draka najde hláškující stvoření, které miluje sušený chlebovník.

Dějově tu tedy máme typickou Disneyovku. Až příliš typickou, chtělo by se dodat. Díky kombinaci zažitých animovaných archetypů se sympatickou Rayou a Sisu, které se navzájem škorpí, si tento animák bez problému oblíbí kterákoliv věková kategorie. Ani ústřední Rayina nemesis Namaari si nevede vůbec špatně a ke konci možná pár těch slziček uroní nejen děti, ale i my dospělí. Potud je tedy vše, jak má být. Jenže časem začnete mít pocit, že tomuto animáku něco schází. Sám jsem tak v polovině filmu došel k názoru, že to něco je větší příběhová hloubka. Vy sice pochopíte motivace jednotlivých hrdinů, ale mám dojem, že vysvětlení jsou tu překládána jen proto, aby se neřeklo. A něco se vám naopak tvůrci neobtěžují vysvětlit vůbec, kvůli čemuž působí některé události a rozhodnutí značně matoucím dojmem.

Znát je to především na konfliktu mezi Rayou a Namaari, který tvoří hlavní poselství filmu. Ten se nám totiž snaží sdělit, že je potřeba si navzájem důvěřovat, abychom dokázali velké věci. Takový záměr sice je chvályhodný, jak ale můžete věřit někomu, kdo vám celkem nelogicky šestkrát vrazí nůž do zad a vy máte dělat, že se nic nestalo?

Je škoda, že scénáristé nad vyprávěním více nepřemýšleli, jelikož má Rayin svět obrovský potenciál. Bohužel se k nám ale dostal animovaný film s naprosto generickým příběhem, který následuje tisíckrát použité šablony. Chápu, že Disney hrál na jistotu, ale přeci jen mohl více popustit uzdu své fantazii. V porovnání s animáky od Pixaru, které se nebojí animovanou formou řešit poměrně vážná témata, totiž Raya a drak citelně zaostává. Což v praxi znamená, že z vás ani zdaleka nevyždímá tolik emocí.

Navzdory tomu si ale myslím, že se Raya může bez problému zařadit po bok ostatních ženských Disneyho hrdinek. Byť tedy v obligátním porovnání s výtečnou animovanou Mulan či Vaianou nepůsobí tak svěžím dojmem, stále se jedná o zábavnou a drsnou bojovnici, která vám bez problému přiroste k srdci.

Raya a drak rozhodně nezapře svou inspiraci asijskou kulturou, která se promítá nejen na oblečení postav, ale i na celkové stylizaci světa. S východními motivy si ovšem tvůrci velmi pěkně vyhráli a podařilo se jim vytvořit líbivý a především originální fantasy svět, který si bez problému zamilujete. Některé scény vás dokonce upomenou na klasiky japonské filmografie, a to nejen kamerovými záběry, které jako by vypadly z tradičních Kurosawových snímků.

Dosti tomu napomáhá i špičková animace schopná vykreslit kouzelné detaily vody či nádherné nasvícení, nemluvě o vlasech či srsti Sisu. Zdejší scenérie pak působí velmi efektním dojmem. A to, ať už se Raya pohybuje po vyprahlých pouštích či v bambusové džungli zalévané vydatným deštěm. Samostatnou kapitolu pak tvoří bojové scény, které sice nepatří mezi animovanou elitu, bezpochyby vás ale napnou svou akcí a chytře zvolenou kamerou.

Hutnou atmosféru jen podporuje hudba, která je jedním slovem skvělá. Soundtrack si vzal na starosti ostřílený James Newton Howard, a je to zatraceně znát. Exotické tóny klasických asijských nástrojů zde střídají odvážné vokály, které vytváří překrásné melodie, jež se vám vryjí do paměti. Proto bych vám doporučil, abyste si hudební doprovod po zhlédnutí filmu poslechli samostatně ještě jednou.

Na závěr snad už jen pár slov k dabingu. Film jsem sledoval v českém znění, které mě kupodivu velmi příjemně překvapilo. Jako vždy bych ale dal přednost originálu, a to nejen proto, že místy vás cizí názvy v kombinaci s češtinou budou tahat za uši.

Raya a drak tak nakonec rozhodně není tím nejlepším animákem, který jsem měl příležitost vidět, v dnešní nelehké době se však jedná o velice příjemnou podívanou. Bavit se určitě bude celá rodina, což myslím mluví za vše. Disney určitě nemusel tolik hrát na jistotu, protože tím trpí nejen postavy, ale především scénář, který brzdí jinak skvělý zážitek. Přesto vám ale tento animák mohu jedině doporučit, chcete-li prožít příjemně strávené dvě hodinky.

Raya a drak si tak od nás odnáší pěkných sedm bodů z deseti.