Akční filmy od bývalých kaskadérů pomalu ale jistě přichází do módy. Díky této vlně jsou minimálně akční pasáže o něco více kvalitnější a zajímavější. A je úplně jedno, jestli mluvíme o Extraction, Johnu Wickovi nebo dneska recenzovaném Bullet Trainu. Navíc režisér David Leitch má za sebou pecky jako Atomic Blonde nebo Deadpool 2. Ten posbíral zkušenosti z obou snímků, přidal příběh dle úspěšného filmu a obsadil Brada Pitta do hlavní role. Je to ovšem recept na zaručený úspěch?

Bullet Train sleduje příběh Berušky (Brad Pitt), nájemného agenta, jenž má za úkol ze Šinkansenu ukrást specificky označený kufřík. Jenže nikdy není nic tak moc jednoduché a naprosto vždy se pokazí co to jen jde. Tady ale vlastně není nic o náhodě, díky čemuž se příběh příjemně rozvíjí, či se vrací ke starším věcem. I když se v průběhu celého filmu dějí místy až nesmyslné věci, tak v rámci celého děje dávají smysl. Film tak musíme pochválit i za ty nejmenší detaily, protože díky jejich využití, příběh a svět působí více uceleně.

Pojďme ale k tomu hlavnímu – k akci. Až na finále je akce svou velikostí poměrně malá, to ale neznamená, že je špatná. Souboj se odehrává v menších prostorech, díky čemuž jsou postavy nuceny více využívat svoje prostředí. Některé akční scény by se tak nemohly odehrávat jen tak v jakékoliv lokaci, díky čemuž je akce více zapamatovatelná a rozeznatelná. Ano, mnoho potyček by šlo vyřešit jen jedním výstřelem ze zbraně, ale příběh počítá i s tím. Takže najednou se postavy mlátí notebookem nebo klidně i plyšákem.

Celému přehledu, nejen v soubojích, pomáhá i kamera. I když je rychlá, tak nikdy není chaotická. Pomáhá dotvořit přehled o scéně a filmu. Víte tak přesně, v jaké části vlaku se nachází jaká postava, na koho může narazit, a jaké nebezpečí ji hrozí.

Beruška ovšem není celou dobu jediným protagonistou. Máme tu i Mandarinku, Citrón, Starce, Vlka a mnohé další. Ano, ty jména jsou opravdu originální. Nebál bych se říct, že téměř polovinu filmu sledujeme Mandarinku a Citrón. Normálně by to byl velký problém, ale film výborně pracuje s více hrdiny najednou. Každý má svou jasnou charakteristiku i růst. Zde jdou vidět zkušenosti například z Deadpoola 2. Ať už máte rádi jakoukoliv postavu, budete rádi kolik prostoru se jí dostalo.

Film ale není jen samé pozitivum. I když je napěchován vtipy, tak ne všechny fungují. Záchodový humor je taková hloupá hra na jistotu. Polovina vtipů je originální, nebo příjemně situační. Ale u druhé poloviny maximálně protočíte oči. Což je škoda, protože až na tyto vtipy scénář funguje poměrně dost dobře.

Bullet Train je příjemným překvapením tohoto léta. Nejde jen o typickou kopii série John Wick. Film funguje více sám o sobě. Díky tomu, že se nesnaží vytvářet celou novou sérii, tak působí více uceleně. Doporučujeme ho proto na 7 bodů z 10. Hlavně za některé komediální prvky a velký důraz na detaily.