Recenze · Chci sníst tvoji slinivku · v sobotu 9. 7. 2022 18:23
Manga Chci sníst tvoji slinivku vás naučí vážit si života
Většina z nás si pod pojmem anime a manga ideálně představí takové kousky, jako je Naruto, Death Note nebo Fullmetal Alchemist. Nenechte se ale zmást, japonská tvorba není vyloženě jen boje plná mlátička, ve které nejlépe funguje síla přátelství a vše je zachráněno. Ne, existují i velmi klidná a nenásilná díla, která jsou možná lehce znepokojující, ale síla myšlenky dokáže proniknout dost hluboko a zcela nečekaně zasáhnout čtenáře.
Manga Chci sníst tvoji slinivku, původním názvem Kimi no Suizó o Tabetai od Joru Sumino, je na českém poli naprostým nováčkem v žánru. I když se jedná veskrze o romantický příběh se znepokojivou myšlenkou, nepředpokládalo se, že u nás bude fungovat. Naštěstí pro mangu jako takovou byl tenhle vstup na český trh jednoznačnou výhrou a rozhodně můžeme být rádi, že tímto dílem se pro česká nakladatelství otevírá možnost představit nám i romantický žánr v kategorii mang.
ŽIVOT JE JEN PRCHAVÝ OKAMŽIK
Jak vyplývá z názvu, neobvyklé přání doprovází neobvyklý příběh dvou spolužáků, kteří nemohou být více odlišný.
Naše hlavní postava se nechává nazývat různými jmény jako třeba „Nevýrazný spolužák“ nebo „Pane příšerný“, prostě jak se to hodí do dané situace, jelikož své jméno nechce prozradit. Je asociál, nemá přátele a jeho největším zájmem jsou knihy, knihy a zase knihy. A okolní svět? Ten ať si plyne a ubírá se, jak se mu zlíbí.
Na druhé straně máme Sakuru Jamauči, která je hyperaktivní, veselá, užívá si každou chvíli, zbožňuje pozornost a má milion přátel kolem sebe. Dva protiklady, které si zdánlivě nemají co říct, ale vlastně mají mnoho společného.
Zdroj: Studio TriggerCyberpunk: Edgerunners nově doplňuje manga zaměřená na Rebeccu a Pilara
Hned v úvodu se dozvídáme krutou zprávu o osudu Sakury, ale vlastně vůbec nevíme, co tomu předcházelo, co je příčinou a proč je to pro příběh vlastně důležité. Díky retrospektivnímu pohledu zjišťujeme, že náš „Pan nechci říct své jméno“ se díky banalitě dostává do nemocnice, kde nalezne chorobopis. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se ovšem nejednalo o kluka, který miluje a doslova hltá každé písmenko, a tak jej otevře a začne číst. Chorobopis je psán holčičí rukopisem a je v nich zapsaná každá myšlenka, včetně skutečnosti, že dotyčná umírá kvůli selhání slinivky.
Přesně tenhle okamžik je tím momentem, který dvě absolutně odlišné duše spojí dohromady a vzniká mezi nimi nádherná chemie. Sakura má totiž konečně někoho, s kým může sdílet své tajemství.
„Nevýraznému spolužákovi“ se v ten moment převrátí život naruby a tam, kde jeho sociální dovednosti selhávali, se rázem zlepšují. Zjišťuje, že je fajn interagovat s ostatními lidmi a okolím a vlastně si začne užívat života. A to díky Sakuře, která využívá každou hodinu, minutu i vteřinu svého zbývajícího života. Byť se ale tváří jako naprosto milá a bezstarostná dívka, její psychika je těžce nabořena. Starost, strach, deprese, tlak a obavy o své okolí, to vše ji sžírá, ale odmítá komukoliv cokoliv říct, jen aby nepřidělávala starosti. Proto se taky doslova vrhne po „Panu znám tvé tajemství“, jelikož jeho vlastně její nemoc nezajímá. Možná trošku, respektive na tolik, aby zjistil, že slinivka je důležitý orgán, bez kterého nelze žít a že na její nemoc není lék. Tedy, pokud byste se nechtěli řídit moudrem našich předků a vyřešit problém s vaším orgánem tím, že sníte ten samý orgán zvířete.
CHCI SNÍST TVOJÍ SLINIVKU
Věta: „Chci sníst tvojí slinivku“ tak najednou získává na hodnotě. Ještě více na váze ji ale přidává fakt, že je to první věta, která odstartovala přátelství těchto dvou lidí a zároveň poslední věta, kterou si řekli. Manga samotná nám dává nádherný pohled na to, jak si člověk neváží života a často moment uvědomění si této skutečnosti, je těsně předtím, než vám možnost užívat si proklouzne mezi prsty.
Poslední roky, měsíce nebo dny si lze užít naprosto na plný plyn a to je přesně to, co nám Sakura ukazuje. Obavy stranou, žijeme jen jednou! Chceš vyrazit na druhý konec Japonska? Udělej to teď o víkendu. Nestihneš se vrátit domů? Najdi hotel a ubytuj se tam se svým nejnovějším kamarádem. A že nemají dva volné pokoje? Tak půjdeme do nejluxusnějšího manželského apartmá. Poslední přání na seznamu? Co se opít a zažít trošku romance? Dobrá, tenhle bod plánu Sakuře sice trochu zakolísal, ale nemůžeme říct, že by si ten večer příjemně neužila.
Na druhé straně „Pan přátelský“ zažívá bytostní zhroucení. Násilím je vytažen ze své asociální bubliny a cítí odpovědnost postarat se o dívku, jejíž tajemství omylem zjistil. Je nucen zajímat se o ní, své okolí, přemýšlet nad smyslem života a začít interagovat s okolím. Ne jen o věci ve své komfortní zóně a jeho jediný koníček. Poprvé ve svém životě poznává své city, dostává se na nejistý led a ačkoliv mu jeho instinkty velí utéct a schovat se, kvůli Sakuře se překonává a začíná si svůj život užívat.
NEBUĎTE LÍNÍ, JDĚTE VEN!
Váha prchavého okamžiku života je těžkým tématem této mangy. Vymyká se typickému stereotypu, který známe z podobného žánru, a i když se celý příběh tváří jako nevinné přátelství plné teenegerovských rozmarů a šarvátek, stále visí ve vzduchu ona tíha vědomí, že smrt je tady. Je stále přítomná na každém kroku a tenhle příběh to dává najevo více než jasně. A je úplně jedno, co vám předpoví kartářka, řekne doktor nebo vy si myslíte. I malinká změna, či rozhodnutí v životě může vést k takovému výsledku, který byste nečekali.
Samotná kresba, o kterou se postarala Izumi Kirihara sice nevyniká něčím skvostným, ale jednoduchost se sem skvěle hodí a podtrhuje krásu příběhu. Vtipné scény jsou tvořeny s lehkostí a úsměvem, zatímco temné a depresivní mají více detailů, navozují znepokojivou atmosféru a mráz vám snadno bude běhat po zádech.
Hlavní myšlenku romantické tragédie krásně vystihuje citát z Malého prince: „Cenu má pouze cesta. Pouze ona trvá, kdežto cíl je iluze poutníka, kráčejícího po hřebeni, jako by smysl byl v dosaženém cíli.“
Sice se hned na úvod dozvíme, že Sakura zemře, ale co předcházelo, jak ovlivnila život chlapce, jenž nosí jméno jednoho z nejslavnějších japonských spisovatelů a co samotné dílo přinese, to je ten důvod, proč byste měli manze dát šanci a přečíst ji. A pro ty z vás, kteří neholdují knihám, zkuste dát šanci aspoň filmové adaptaci, která má taky co říct.
Za nás si manga odnáší 9 bodů z 10. Příběh je snadno předvídatelný a rychle odtušíte, co na vás čeká na další stránce. To ale neubírá na zážitku, který dostanete. A jestli si myslíte, že máte čtení na několik dní, tak vás rychle zklamu. Kniha nepatří sice k nejtenčím, ale napětí a očekávání jsou zde tak skvěle zabudovány, že se nebudete chtít odtrhnout.
Verdikt
Manga Chci sníst tvoji slinivku má veselý příběh pro nezávislého pozorovatele a nádhernou atmosféru, ta je ale zatížena neustálou všudy přítomnou smrtí pro lidi zasvěcené do příběhu. To dává jinak romantickému příběhu další rozměr, čímž se vyvyšuje nad jiná díla. Jinak typický románek mezi dvěma protiklady zde přerůstá v boj o každou minutu života, protože nikdo neví, kdy nově nabyté štěstí skončí.
- Snadno se vcítíte do postav
- Nádherně zobrazena hodnota života
- Ačkoliv příběh vypadá vesele, v každé stránce je smrt přítomna
- Děj se snadno předvídá
- Od sedmé kapitoly obrovská změna v chování hlavního protagonisty
- Je třeba pořídit si balík kapesníků